Atac armat asupra unei biserici creştine din Cairo, 9 oameni au fost ucişi

61916865
AFP

Atacul a avut loc la biserica coptă "Sfântul Mina" din cartierul Helwan, în sudul capitalei Cairo.

Nouă oameni au fost ucişi în atacul de la biserica Sfântul Mina, comis de doi bărbaţi înarmaţi. Una dintre victime ar fi chiar un autor al atacului, iar celelalte, poliţişti care încercau să-l oprească să intre în biserică. Celălalt terorist ar fi reuşit să fugă.

Atacatorii au deschis focul în faţa bisericii copte, omorând trei poliţişti, după care au încercat să ia cu asalt incinta.

 

 

De la începutul acestui an, peste 110 creştini au fost omorâţi de ISIS în Egipt. Înainte de Crăciun, autorităţie au întărit paza în jurul lăcaşurilor de cult creştine.

 

 

Vom reveni cu detalii

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
GALERIE FOTO Ziua și nunta la FCSB! Încă un jucător se căsătorește: ”Am spus 'DA'! E iubirea vieții mele”
Citește și...
CNN: Israel a desfășurat trupe de elită în Azerbaidjan. Operațiunea a început înaintea războiului din Iran

Israelul ar fi desfăşurat în secret în Azerbaidjan unităţi militare şi servicii de informaţii de elită, în cadrul unei reţele clandestine întinse în Orientul Mijlociu, cu scopul de a-şi facilita operaţiunile împotriva Iranului, potrivit CNN.

Trump, la aproape 100 de zile de la atacurile SUA în Iran: „Războiul din Vietnam a durat 19 ani. Eu sunt în a treia lună”

Preşedintele SUA, Donald Trump, a afirmat că se mişcă „foarte repede” în conflictul cu Iranul, la aproape 100 de zile de la atacurile lansate de SUA şi Israel, deşi iniţial estimase că ar putea obţine rezultate în doar patru până la şase săptămâni.

Iranul lansează drone spre Strâmtoarea Ormuz. SUA răspund cu lovituri asupra unor obiective radar

Iranul a lansat șapte rachete balistice spre Kuweit și Bahrain, la câteva ore după ce Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunțat că a interceptat și doborât patru drone iraniene de atac lansate către Strâmtoarea Ormuz.

Recomandări
Zeci de români arestați de poliția din Canada într-un dosar de „turism infracțional”. Pagube de 2,6 milioane de dolari

Poliţia canadiană a arestat 46 de persoane, preponderent români, şi a identificat 164 de suspecţi, tot majoritar români, într-o amplă anchetă privind „turismul infracţional”.

Ce catastrofă s-ar fi putut produce în Portul Constanța dacă drona ar fi explodat lângă cele 900 de tone de azotat de amoniu

Corespondentul Pro TV Yvette Mîrza a fost, vineri, în Portul Constanța, pentru a vedea ce fac autoritățile mai departe și ce riscuri au existat acolo.

Reacția lui Zelenski după ce Putin a respins oferta unei întâlniri față în față: „Nu vrea să pună capăt războiului”

Vladimir Putin a respins oferta președintelui ucrainean, Volodimir Zelenski, de a avea o întâlnire față în față.