Celebrul Afrika Bambaataa, supranumit ”nașul hip-hopului”, a murit: ”A adormit liniștit și ... nu s-a mai trezit”

Afrika bambaataa
Getty

Afrika Bambaataa, DJ-ul vizionar din Bronx, căruia i se atribuie modelarea și definirea genului hip-hop în anii 1970 și 1980, al cărui nume a fost ulterior pătat de acuzații de abuz sexual, a murit.

Potrivit New York Times, decesul lui Bambaataa a fost confirmat printr-un comunicat al Universal Zulu Nation, grupul internațional de promovare a hip-hop-ului pe care l-a fondat.

Mickey Bentson, prietenul său și membru al grupului, a publicat anunțul și pe Facebook.

Nu este clar, deocamdată, unde și când a murit Bambaataa. Nici cauza decesului este clară, dar Bentson a precizat că prietenul său ”a adormit liniștit și nu s-a mai trezit”.

În 2025, Afrika Bambaataa, cunoscut drept „nașul hip-hop-ului”, a pierdut un proces civil în care un reclamant anonim l-a acuzat de abuz sexual asupra copiilor și de trafic de persoane.

Citește și
Al doilea summit UE – Moldova la Bruxelles. Maia Sandu: „93% din reforme, finalizate. UE a deblocat 504 milioane de euro”

Bambaataa a crescut în Bronx River Houses, un complex de locuințe sociale pentru persoane cu venituri mici din cartierul Soundview al districtului.

În 2017, el a declarat pentru Red Bull Music Academy că părinții săi erau newyorkezi, dar că el avea rădăcini caraibiene. În tinerețe, s-a alăturat Black Spades, o bandă de stradă în plină expansiune.

El a declarat pentru Red Bull că viziunea sa asupra lumii a început să se schimbe după ce a câștigat un concurs de eseuri școlare care includea o călătorie în Africa.

Michael Holman, un intermediar în conectarea hip-hop-ului timpuriu cu scena artistică aglomerată din centrul Manhattanului la sfârșitul anilor 1970 și începutul anilor 1980, spune despre Afrika Bambaataa că a fost una dintre figurile cheie ale hip-hop-ului.

„A înțeles că era timpul să înceteze luptele și să înceapă petrecerile”, a spus Holman. „Datorită rolului său de lider în transformarea cartierului Bronx dintr-un câmp de luptă într-un loc de distracție, majoritatea oamenilor îl consideră pe DJ Afrika Bambaataa arhitectul hip-hop-ului. Așadar, lumea îi este îndatorată, iar cultura hip-hop îi este îndatorată.”

Ca muzician, Bambaataa s-a remarcat pentru prima dată în anii 1970 prin organizarea unor petreceri de cartier de amploare, care au prefigurat ascensiunea muzicii și culturii rap.

Originile hip-hop-ului sunt neclare și controversate, dar Bambaataa este adesea considerat unul dintre cei trei DJ din Bronx – alături de DJ Kool Herc și Grandmaster Flash – care au fondat și au propulsat hip-hop-ul.

În acele vremuri, hip-hopul se învârtea în jurul DJ-ului care găsea și prelungea break-urile populare (părțile unei melodii care conțin secțiunile de percuție și ritm), astfel încât B-boys și B-girls să-și poată executa mișcările de dans acrobatice.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Rapperul american Offset a fost împuşcat în timp ce se afla în apropierea unui cazinou

Rapperul american Offset a fost împuşcat în timp ce se afla în apropierea unui cazinou din statul Florida, incident în urma căruia două persoane au fost arestate.

Rapper condamnat la 12 ani de închisoare după ce a spulberat un pieton, în UK. Era beat și a fugit de la locul accidentului

Rapperul britanic Ghetts a fost condamnat marţi, la Londra, la 12 ani de închisoare pentru moartea unui student pe care l-a lovit cu maşina sa în timp ce conducea cu mult peste limita de viteză, transmite AFP.

Trapperul MGK, reținut după o bătaie într-o sală de fitness din București. Șapte tineri, prinși cu cuțite, săbii și pistoale

Șapte tineri cu vârste între 16 și 25 de ani, printre care și trapperul cunoscut online drept MGK, au fost reținuți de polițiști după un conflict izbucnit în vestiarul unei săli de fitness din Sectorul 6 București, au transmis surse pentru ȘtirileProTV. 

Recomandări
Guvernul Veștea a picat în Parlament. AUR și UDMR au părăsit sala înaintea votului de învestire

Guvernul Veștea a fost respins de Parlament. Din totalul de 464 de senatori și deputați, 287 au fost prezenți. Dintre cele 212 voturi exprimate, niciunul nu a fost nul. Au fost înregistrate 189 de voturi pentru și 23 împotrivă.

Adrian Veştea: „Am venit în acest proiect cu bune intenţii. Îmi pare rău că nu s-a putut materializa”

Premierul desemnat Adrian Veştea, care nu a reuşit să primească, luni noapte, votul Parlamentului, a declarat la ieşirea din plenul reunit că a venit în acest proiect cu bune intenţii şi a considerat că este necesar să răspundă la această provocare.

Kelemen Hunor, în Parlament: „Azi există un singur câştigător. Felicitări, George Simion, ai dat şah şi mat”

Preşedintele UDMR, Kelemen Hunor, consideră că se încheie o epocă, susţinând că sub cupola Parlamentului "există astăzi un singur câştigător" - George Simion.