Statul se împrumută din nou de la români. Dobânzile ajung și la 7,6% pe an

62518205
Pro TV

Românii pot investi începând de luni, 7 aprilie, în titlurile de stat Tezaur, cu maturităţi de 1, 3 şi 5 ani, cu dobânzi anuale de 6,60%, 7,30% şi, respectiv, 7,60%, conform unui comunicat de presă al Ministerului de Finanţe.

Titlurile de stat au valoare nominală de 1 leu şi sunt în forma dematerializată.

Titlurile de stat pot fi cumpărate între 7 aprilie şi 7 mai 2025 prin platforma Ghişeul.ro, între 7 aprilie şi 8 mai 2025 online, numai de către persoanele fizice care sunt înregistrate în SPV pentru titluri lansate prin intermediul unităţilor Trezoreriei Statului, între 7 aprilie şi 9 mai 2025 de la sediul unităţilor Trezoreriei Statului, între 7 aprilie şi 8 mai 2025 în mediul urban şi 7 aprilie şi 7 mai 2025 în mediul rural, prin subunităţile poştale ale C.N. Poşta Română S.A.

Pentru achiziţionarea titlurilor de stat prin platforma Ghişeul.ro, un investitor trebuie să îndeplinească următoarele condiţii: să aibă vârsta mai mare de 18 ani la data efectuării subscrierii; să deţină carte de identitate valabilă în România; să aibă cont pe platforma Ghişeul.ro; să aibă un card de debit emis în România sau în ţările agreate pentru Programul Tezaur.

Investitorul poate subscrie în cadrul unei emisiuni prin accesarea platformei Ghişeul.ro şi introducerea datelor de logare (utilizator şi parolă), conform regulilor acesteia. Pentru subscriere, investitorul accesează secţiunea Titluri de stat, unde pot fi consultate emisiunile active şi caracteristicile acestora, conform prospectului de emisiune şi efectuează operaţiunea de achiziţie a titlurilor de stat Tezaur aferente emisiunii selectate.

Veniturile obținute sunt neimpozabile

De asemenea, orice român poate avea, în cadrul aceleiaşi emisiuni, una sau mai multe subscrieri, cu condiţia să se încadreze în plafonul minim de 1.000 lei la o subscriere şi maxim valoric de 200.000 lei pentru un cod de emisiune, în condiţiile încadrării în limita de plată cu cardul.

Plăţile către investitorii Programului Tezaur ale sumelor aferente rambursării valorii nominale, dobânzilor, retragerilor, răscumpărărilor anticipate se asigură de către Compania Naţională "Poşta Română" - S.A., pe cardul bancar folosit de investitor la subscriere sau cel actualizat pe platforma Ghişeul.ro.

Veniturile obţinute din investirea în titluri de stat lansate de Ministerul Finanţelor sunt neimpozabile. Dobânda este anuală şi se plăteşte la datele prevăzute în prospectul de emisiune. De asemenea, titlurile de stat emise în cadrul Programului Tezaur sunt transferabile şi se pot răscumpăra în avans. În plus, un investitor are libertatea de a efectua una sau mai multe subscrieri în cadrul unei emisiuni. Investitorii au posibilitatea anulării subscrierilor deja efectuate doar în perioada de subscriere, prin depunerea unei cereri.

Sunt eligibile persoanele fizice care au împlinit vârsta de 18 ani la data efectuării subscrierii. Fondurile obţinute de Ministerul Finanţelor în calitate de emitent, ca urmare a emisiunii de titluri de stat, vor fi utilizate pentru finanţarea deficitului bugetar şi refinanţarea datoriei publice.

În perioada 10 martie - 4 aprilie, Ministerul Finanţelor a lansat prima ediţie în care cetăţenii români care au cont pe platforma Ghişeul.ro şi deţin un card de debit au avut posibilitatea de a achiziţiona online titluri de stat, la doar un click distanţă. În perioada 10 martie - 2 aprilie, românii din ţară şi din diaspora au subscris aproape 720 milioane lei prin intermediul platformei Ghişeul.ro, dintr-un total de 2,16 miliarde lei investite, plasate în peste 72.000 ordine. 

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Restaurantele caută soluții pentru reducerea costurilor. Unele iau în calcul programul cu siestă și concedieri

Patronii de restaurante caută soluții ca să își eficientizeze costurile, într-o perioadă economică dificilă.

Românii au cea mai scurtă viață profesională din UE. Muncesc, în medie, cu peste 11 ani mai puțin decât olandezii

Românii rămân europenii cu cea mai scurtă viață profesională. Noile date Eurostat arată că o persoană de la noi va lucra, în medie, cu peste 11 ani mai puțin decât un olandez. 

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.