Romania are nevoie de reforme structurale si companii de stat performante

60457286

Guvernul trebuie sa implementeze reforme structurale si sa imbunatateasca performantele companiilor de stat, mentinand in acelasi timp prudenta fiscala adoptata in urma crizei, pentru a putea profita de legaturile economice cu UE.

Principalele probleme ale Romaniei sunt incapacitatea de a accesa fonduri europene pentru proiecte de investitii, ineficienta sectorului energetic, transporturilor si pietei muncii, dar si presiunile asupra finantelor publice, cauzate in principal de o baza de taxare ingusta, de costurile in crestere cu sanatatea si de performantele slabe ale companiilor de stat, apreciaza Moody's.

"Desi unele dintre conditiile exceptionale care au condus la un boom de crestere economica in ultimul deceniu nu vor reveni, Moody's se asteapta ca integrarea comerciala, investitionala si institutionala a Romaniei cu Europa sa sustina cresterea si sa permita veniturilor sa-si continue convergenta cu cele din tari mai bogate.

Cu toate acestea, pentru a profita in intregime de oportunitatea legaturilor comerciale si industriale cu UE, guvernul va trebui sa implementeze reforme structurale si sa imbunatateasca performanta companiilor de stat, mentinand in acelasi timp prudenta fiscala adoptata in urma crizei globale", a declarat Atsi Sheth, vicepresedinte si senior analyst in cadrul Moody's.

Desi datoria publica a Romaniei este redusa comparativ cu nivelurile din alte tari din regiune, iar acordurile cu FMI si UE promoveaza politica economica intr-o directie pozitiva pentru crestere si pentru ratingul de credit, evenimentele de pe scena politica interna ar putea limita viteza si profunzimea reformelor, considera Sheth.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Ce modificari vrea FMI in industria farmaceutica sau la transporturi

Vizita expertilor FMI la Bucuresti nu este deloc una de curtoazie. In domeniul sanatatii, specialistii americani vor ca executivul sa reduca numarul de medicamente compensate si sa le inlocuiasca pe cele scumpe cu unele ieftine.

Cum a influentat bin Laden cursul valutar din Romania

Moneda nationala da semne de slabiciune si, pentru prima data in ultimele doua saptamani, euro a sarit de 4 lei si 10 bani.

Afacerile Orange, in scadere. Compania s-ar putea retrage din Romania

France Telecom, compania care detine Orange in tara noastra, ar putea vinde cateva dintre operatiunile pe care le detine in Europa, printre care si in Romania, relateaza Bloomberg.

Recomandări
Ce urmează după decizia CCR privind legea integrității. Opțiunea pe care o are la dispoziție Nicușor Dan

Amendamentul PSD din legea integrității care îl lasă fără mandat pe primarul Timișoarei Dominic Fritz a fost declarat constituțional de judecătorii CCR.

Energia produsă la Rovinari, de 2-3 ori mai ieftină decât cea importată. Cât costă un megawatt-oră

În plină criză energetică, România mizează din nou mai mult pe centralele pe cărbune. La Rovinari funcționează acum trei capacități de producție, în loc de două pentru a acoperi o parte din deficitul generat de oprirea Unității 2 de la Cernavodă. 

Opere ale pictorului Alexandru Țipoia, prezentate în premieră la Inspectorul Pro. Familia vrea să le doneze statului

Creația pictorului Alexandru Țipoia este oferită gratuit statului român. Dar, procesul de donație s-a blocat în birocrație, spune familia.