Obtinerea unui credit ar putea deveni o misiune si mai dificila. Romanii vor fi verificati de inclusiv pe Facebook si Google

×
Publicitate

Cine crede ca acum este greu de obtinut un imprumut de la banca nu stie ce va urma. Proiectul unui nou regulament de creditare, pregatit de BNR, impune noi conditii ce vor duce la miscorarea sumelor care pot fi obtinute.

Din venitul celor care vor sa se indatoreze vor fi scazute noi cheltuieli, iar bancherii trebuie sa afle totul despre client, inclusiv de pe Facebook sau din Google.

Noul regulament de creditare pregatit de BNR modifica metoda prin care bancile determina capacitatea de plata a clientilor.

Daca pana acum din venituri se scadeau doar cheltuielile zilnice de trai, noul proiect cere ca inclusiv taxele, impozitele si asigurarile sa fie scazute din venitul disponibil al clientului.

Anca Bidian, manager broker de credite: "Acest lucru va duce la diminuarea sumelor pe care clientii le pot accesa. Impozitul pe proprietate... Pai, daca avem o proprietate, platim utilitati, intretinere... hai sa la scadem si pe alea. Adica pana unde mergem cu calculul venitului eligibil?"

Gabriel Cretu, consultant financiar: "Nu stiu insa cum se vor lua in considerare aceste cheltuieli, pentru ca nu exista o procedura unitara, nu exista o baza de date cu aceste cheltuieli, asa cum exista in alte state."

In cazul creditelor cu garantie ipotecara, proiectul spune clar ca bancile trebuie sa tina seama, in primul rand, de capacitatea clientului de a genera venituri necesare rambursarii creditului si, doar ca element secundar, de faptul ca valoarea bunului imobil rezidential depaseste valoarea creditului. Regula aplicata deja, spun brokerii de credite.

Anca Bidian: "Chiar daca garantia pe care o aduc clienti este de doua ori, de trei ori peste valoarea creditului solicitat, daca veniturile nu "duc" creditul respectiv, creditul este refuzat."

In fine, bancile sunt datoare sa afle cam totul despre client, atat de la acesta cat si din alte "surse interne sau externe relevante", iar verificarea informatiilor se face inclusiv prin consultarea unor surse independente.

Anca Bidian: "Alte surse de informatii pot sa fie orice sursa publica: Google, Facebook, portalurile instantelor."

Gabriel Cretu: "Celelalte informatii, gen Google search, nimeni nu poate opri o banca sa faca o verificare asupa onorabilitatii si asupra trecutului unui client."

BNR primeste obervatii pentru acest proiect pana miercuri.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Cea mai mare economie a Europei mai doboara un record. Strainii “se bat” sa-si cheltuiesca banii aici. Germania, de neoprit

Germania a atins un nivel record in valoare de 6,2 miliarde de euro, in conditiile in care numarul noilor investitori a atins un nivel fara precedent.

Low-costul cu cele mai mici preturi anunta reduceri de tarife. Operatorul, prezent si in Romania, bate toate recordurile

Compania a raportat cresterea cu 43% a profitului net si anunta reduceri de tarife.

Tranzactie uriasa in industria berii. Gigantul care va produce 60 mld. litri/an si va detine cea mai vanduta marca din lume

Preluarea, una din cele mai mari tranzactii derulate vreodata, va permite AB InBev sa controleze o treime din piata mondiala a berii.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.