Cum s-a ajuns sa avem cel mai slab Leu din ultimii 4 ani. Analistii avertizeaza ca situatia s-ar putea inrautati

×
Publicitate

Saptamana aceasta a fost una proasta pentru cei care au rate in euro, deoarece moneda unica a urcat la cel mai inalt nivel din vara anului 2013.

De vina poate fi teama investitorilor straini ca bugetul Romaniei nu este foarte credibil, mai ales in conditiile in care oficialii au promis noi cresteri salariale. Cursul monedei europene este in crestere lenta de la inceputul anului, dar aceasta crestere s-a accelerat in ultimele zile, iar cursul a depasit 4 lei si 55 de bani, nivel neatins din iunie 2013.

Claudiu Cazacu, analist financiar: "Deprecierea leului tine seama si de o preocupare a investitorilor fata de pozitia fiscala a Romaniei anul acesta, chiar inainte de masurile recente care vizeaza noi majorari de salarii in sectorul public."

Multi investitori straini care au cumparat titluri de stat emise de Guvernul roman au inceput sa isi mute banii spre Statele Unite, unde se asteapta o crestere a dobanzilor.

Ciprian Dascalu, analist financiar: "Cresterea asteptarilor privind cresterea ratei de dobanda in Statele Unite la sedinta de pe 15 martie care a condus la iesiri de pe titluri de stat din regiune si implicit presiuni de depreciere nu doar pe leu, ci pe toate monedele din regiune."

Claudiu Cazacu, analist financiar: "Anumiti participanti cu o orientare mai degraba speculativa se gandesc ca daca leul intra pe o tendinta de depreciere nu are rost sa isi mentina expunerea pe Romania intr-o perioada in care leul pierde teren, ci sa reintre dupa ce el va fi pierdut deja teren."

In plus, importurile Romaniei au crescut mult mai repede decat exporturile.

Ciprian Dascalu, analist financiar: "Trendul balantei externe este ingrijorator, se deterioreaza, este rezultatul cresterilor de salarii si reducerilor de taxe care au stimulat consumul, practic cererea interna de consum nu mai poate fi acomodata de oferta care se produce pe piata locala."

Claudiu Cazacu, analist financiar: "Leul poate sa piarda teren in continuare, nivelul de 4,56 ar putea fi testat, daca acesta ar fi depasit avem in vedere chiar 4,5850 si mai sus intram intr-o zona destul de apropiata de varfurile istorice."

Analistii cred ca BNR nu poate sa sprijine foarte mult leul.

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
A doua zi de la adoptarea schemei de ajutor pentru carburanți. O singură rețea a redus motorina sub 10 lei

Prețurile la carburanți continuă să scadă joi, la o zi după ce Guvernul a implementat schema de ajutor pentru reducerea scumpirilor. 

Oficial. A fost aprobată tranzacția: a apărut un nou gigant pe piața de curierat din România

Consiliul Concurenţei a aprobat achiziţia Cargus de către SAMEDAY, conform unui anunţ făcut joi de SAMEDAY.

Ministerul Finanţelor împrumută cel puţin 3,9 miliarde de lei în aprilie 2026. Planul vizează refinanțarea datoriei publice

Ministerul Finanţelor (MF) a planificat, în luna aprilie 2026, împrumuturi de la băncile comerciale în valoare de 3,9 miliarde de lei. 

Recomandări
VIDEO. Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice de aur au fost recuperate și prezentate de poliția din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos într-o conferință de presă specială, sub măsuri stricte de securitate, în sală fiind prezente forțe speciale de pază. 

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Guvernul reduce acciza la motorină cu 30 de bani pe litru. Benzinăriile își pot schimba prețul o dată pe zi

Grupul de lucru constituit la nivelul Executivului pentru gestionarea crizei carburanților, condus de premierul Ilie Bolojan, a stabilit joi, 2 aprilie 2026, noi măsuri de limitare a crizei carburanților.