Oltchim are sansa intai in finala Ligii Campionilor: joaca returul acasa

60418369

Oltchim Ramnicu Valcea va disputa meciul retur al finale Ligii Campionilor, la Bucuresti, in Sala Polivalenta. Fetele lui Radu Voina au sansa sa joace cu trofeul pe masa, in meciul decisiv, in fata a 5000 de romani, ceea ce le poate spori sansele.

Finala cu detinatoarea trofeului, echipa daneza Viborg, la care evolueaza si jucatoarea din Romania, Cristina Varzaru se va disputa in doua manse: turul in Danemarca, iar returul la Polivalenta.

Aceasta este singura sala din Romania care intruneste cerintele Federatiei Europene: sa aiba o capacitate de 5000 de locuri.

Oltchim este prima echipa romaneasca ce va juca o finala de Liga Campionilor, dupa 1990. Ultima echipa care a jucat o asemenea finala este Steaua Bucuresti, dar la masculin.

Oltchimul mai are in palmares Cupa Cupelor si Trofeului Campionilor (2007), si doua Cupe IHF (1984 si 1989). Finala este programata in dubla mansa, in 8-9 mai (turul), respectiv 15-16 mai (returul).

Oltchim se afla la prima finala de Liga Campionilor, in timp ce Viborg este la a cincea finala. Din acestea, de doua ori a iesit invingatoare, in 2006 si 2009.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Incendiu la o mănăstire din Neamț. Un muncitor a murit

Un bărbat din județul Neamț a murit vineri dimineață într-un incendiu violent care a cuprins anexa unei mănăstiri. 

Cine este dinamovistul mort în accidentul din Câmpulung Muscel. Adrian Ropotan este internat în spital cu o fractură

Grav accident rutier în Câmpulung Muscel, județul Argeș, vineri dimineață. Un bărbat a murit și 10 persoane, inclusiv șase copii, au ajuns la spital, după ce microbuzul în care se aflau fotbaliștii de la echipa secundă FC Dinamo a intrat într-un copac.

MApN: Noi rotații ale detașamentelor aliate în misiunile de apărare a spațiului aerian al NATO

Ministerul Apărării Naţionale a transmis vineri că, în perioada următoare, sunt programate rotaţii ale detaşamentelor aliate care execută misiuni de apărare a spaţiului aerian al NATO, în România şi Lituania.

Recomandări
Criza din Ceuta s-a agravat după valul de migranți care a năvălit în exclava iberică. Sanchez invocă suveranitatea Spaniei

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Ce se întâmplă în spitale după suspendarea grevei generale. Mesajul transmis de Sanitas

Federația Sanitas anunță suspendarea grevei generale din sistemul de sănătate, pentru a le da politicienilor șansa de a relua negocierile privind noua lege a salarizării.