EURO 2024 | Italia - Albania 2-1. „Squadra Azzurra”, victorie cu emoții la debut

italia albania euro 2024
Colaj foto: Getty

Italia, campioana europeană în exercițiu, s-a impus, sâmbătă, cu emoții, la debutul în cadrul Grupei B de la EURO 2024, după 2-1 în fața Albaniei, într-un meci disputat la Dortmund.

EURO 2024 | Italia - Albania, 2-1

Partida de la Dortmund a început cu surpriza furnizată de albanezi. Era secunda 23 când Nedim Bajrami intercepta o pasă a lui Dimarco şi îl învingea pe portarul Donnarumma, deschizând scorul şi marcând cel mai rapid gol din istoria turneelor finale Euro. Italienii au ripostat în minutul 11, prin golul egalizator, reuşit de Alessandro Bastoni cu o lovitură de cap. După numai cinci minute, Nicolo Barella a prins un voleu superb de la 25 de metri şi a adus Italia în avantaj, 2-1. Până la pauză, portarul albanez Strakosha a avut o intervenţie excelentă în faţa lui Frattesi, respingând şutul acestuia din minutul 33.

În partea secundă, Chiesa a trimis pe lângă poartă, dn poziţie bună, în minutul 60, iar Donnarumma a intervenit în minutul 90 la şutul lui Manaj, iar deţinătoarea trofeului continental, Italia s-a impus cu 2-1, după ce jucătorii săi au cam tras de timp pe finalul meciului, notează News.ro.

Urmărește cele mai importante faze ale meciului pe Sport.ro.

---

UPDATE 21:30 Echipele de start

Italia și Albania vor încheia cea de-a doua zi a turneului final continental din Germania. În această seară, de la ora 22:00, în direct la PRO TV și VOYO, cele două selecționate se vor înfrunta în cadrul Grupei B, pe Signal Iduna Park din Dortmund.

„Squadra Azzurra” este deținătoarea titlului după ce a învins Anglia la penalty-uri în finala de pe Wembley din 2021.

Meciurile de la EURO 2024 vor fi transmise în exclusivitate de PRO TV, PRO Arena și VOYO.

Însă, lotul Italiei a suferit unele modificări de atunci, iar acum se află sub presiunea de a debuta în forță la EURO 2024, împotriva uneia dintre cele mai slab cotate echipe de la acest turneu final.

"Pentru orice copil care iese în fiecare seară și transpiră, își zgârie genunchii - atunci noi suntem eroii lor, ceea ce visează. Depinde de noi să fim la înălțimea acestui lucru. Giganții și eroii nu ies cu frică - ies cu pasiune și credință", a declarat vineri selecționerul Italiei, Luciano Spalletti, potrivit BBC.

În ceea ce privește Albania, echipă clasată pe locul 66 în clasamentul mondial al FIFA, ea se află la a doua prezență la un turneu major, după cea de la EURO 2016.

Albania nu se teme de Italia

Majoritatea jucătorilor din lotul Albaniei evoluează în prima ligă din Italia, fapt pentru care căitanul Italiei, Gianluigi Donnarumma, a avertizat că „Vulturii” trebuie tratați ca orice alt adversar puternic.

Albania este condusă de fostul fundaș al lui Arsenal și Manchester City, Sylvinho.

"Ne respectăm adversarii, dar nu ne temem de nimeni. Jucătorii sunt pregătiți să dea totul pe scena europeană și să facă Albania mândră", a spus brazilianul.

Cu toate acestea, Sylvinho a sugerat că forța competiției din grupa B ar putea avea mai mult impact asupra Italiei, care, în mod realist, trebuie să învingă Albania pentru a avea o șansă de a se califica în fazele eliminatorii.

Căpitanul Berat Djimsiti, un membru-cheie al echipei Atalanta Bergamo, câștigătoare a Europa League în sezonul trecut și unul dintre numeroșii albanezi care joacă în Italia, a declarat că această perspectivă ar putea oferi un avantaj echipei sale.
"Cu siguranță ajută și te poate ajuta pentru că ești deja familiarizat cu cei împotriva cărora joci... dar joci tot împotriva Italiei", a spus el.

Italia și Albania se află în Grupa B alături de Spania și Croația.

ECHIPE PROBABILE

Italia: Donnarumma; Di Lorenzo, Bastoni, Bastoni, Calafiori, Dimarco; Barella, Jorginho; Chiesa, Frattesi, Pellegrini; Scamacca

Albania: Berisha; Berisha; Hysaj, Djimsiti, Ajeti, Mitaj; Asllani, Ramadani, Bajrami; Seferi, Asani, Broja.

Anunțul UEFA după ce croații și albanezii au scandat la unison: ”Omorâți toți sârbii!”

Echipa naţională a Spaniei a învins sâmbătă, la Berlin, scor 3-0, echipa naţională a Croaţiei, într-un meci din cadrul grupei B a turneului final Euro 2024.

EURO 2024 | Elveția, victorie fără emoții cu Ungaria, după un meci care s-a relansat în repriza a doua. FOTO & VIDEO

Echipa naţională a Elveţiei a învins sâmbătă, la Koln, scor 3-1, echipa naţională a Ungariei, într-un meci din grupa A a turneului final Euro 2024.

Ploaie de goluri în primul meci de la EURO 2024, Germania - Scoția. S-a marcat și un autogol | FOTO & VIDEO

Demonstrație de forță a Germaniei în primul meci de la EURO 2024. Echipa gazdă a învins, vineri, la Munchen, reprezentativa Scoției, scor 5-1.

Ce este și cât costă sistemul Patriot, donat de România Ucrainei. De ce Rusia are motive să se teamă de celebra armă

România a decis în cadrul ședinței CSAT, de joi, să trimită un sistem Patriot în Ucraina. Reuters a făcut o prezentare a sistemului de apărare antiaeriană de care Rusia se teme tot mai mult.

România va trece, din toamnă, la salariul minim european. Cum va fi calculat

România va avea, de la toamnă, salariul minim european. Teoretic, va fi stabilit pe baza unor indicatori clari, economici, așadar nu va mai sta în pixul politicienilor și in promisiunile lor electorale.

Reacția unui general în rezervă după ce România a donat Ucrainei un sistem Patriot. Vom rămâne cu două operaționale

România va dona Ucrainei un sistem Patriot, pentru că vecinii de la est să facă față atacurilor masive ale Federației Ruse, în special asupra civililor. Decizia a fost luată joi la Palatul Cotroceni, de Consiliul Suprem de Apărare a țării.