Elveția și Germania sunt primele echipe calificate în Sferturi! Etapa Optimilor continuă astăzi, la PRO TV și pe VOYO

pro tv euro 2024

Echipele care au demonstrat în grupe ce putere au și care s-au calificat în următoarea etapă, au intrat de ieri în acțiune.

Din cele șaisprezece ajunse aici, doar opt vor continua parcursul spre trofeu. Au la dispoziție o singură șansă să învingă și să ajungă, odată cu fluierul de final, să simtă bucuria de a merge mai departe. În direct, la PRO TV și pe VOYO, cei de acasă trăiesc fiecare meci cu cele mai puternice emoții, la EURO 2024!

Primul meci din Optimi s-a disputat între campioana europeană en titre, Italia și Elveția, una dintre echipele care au arătat deja că sunt într-o formă bună. Surpriza s-a scris rapid, după ce elvețienii au marcat în minutele 37 și 46, prin Freuler și Vargas. Cu acest 2-0, Elveția merge în sferturi, iar campioana se întoarce acasă, neașteptat de repede.

De la ora 22:00, țara gazdă, Germania, a revenit pe teren, pentru confruntarea cu Danemarca. Într-un meci întrerupt pentru câteva minute din cauza ploii puternice, nemții s-au impus prin golurile marcate în cea de-a doua repriză, prin Havertz și Musiala, în minutele 53 și 68. Germania a devenit cea de-a doua echipă calificată în sferturi.

Confruntareadintre Elveția și Italia a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 19:01 – 20:53. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 6.2 puncte de rating și 32.1% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 2.5 puncte de audiență și 13.2% share. De-a lungul difuzării, aproape 1.2 milioane de români s-au bucurat de spectacol, iar în minutul de aur, la ora 20:52, peste 1.5 milioane de telespectatori erau cu ochii pe PRO TV.

Cel de-al doilea meci al zilei, cel dintre Germania și Danemarca a fost lider absolut de audiență, la PRO TV, în intervalul orar 22:00 – 24:19. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 9.3 puncte de rating și 42.5% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 1.9 puncte de audiență și 8.7% share. De-a lungul difuzării, peste 1.6 milioane de români s-au bucurat de fotbal, iar în minutul de aur, la ora 22:34, peste 1.9 milioane de telespectatori erau cu ochii pe confruntarea serii.

Costin Ștucan, Cătălin Oprișan, Răzvan Raț și Florin Răducioiu s-au reunit la miezul nopții, într-o nouă ediție din Studioul UEFA EURO 2024. Cei patru le-au adus telespectatorilor cele mai importante vești ale zilei și au prefațat ceea ce urmează în competiție.

Studioul EURO a fost lider absolut de audiență în intervalul 24:22 – 25:20. În rândul publicului național, cu vârsta cuprinsă între 21 și 54 de ani, din categoriile ESOMAR ABCD, PRO TV avea 3.9 puncte de rating și 33.4% cotă de piață, față de locul 2 care avea doar 1.4 puncte de audiență și 12.4% share

Două noi meciuri în această seară!

Super etapa Optimilor merge mai departe! De la ora 19:00, în direct, la PRO TV și pe VOYO, Anglia va da piept cu Slovacia, iar de la ora 22:00, Spania se confruntă cu Georgia pentru un loc în sferturi. Cine va merge mai departe? Aflăm în doar câteva ore!

Nu ratați EURO 2024, la PRO TV și pe VOYO!

NEWS ALERT Lovitură înainte de România - Olanda! Un titular nu s-a antrenat cu restul echipei

Duminică, 30 iunie, au avut loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 și Super Noroc, după ce la tragerile loto de joi, 27 iunie, Loteria Română a acordat peste 14.000 de câștiguri în valoare totală de peste 913.700 de lei.

Naționala pregătește meciul de marți cu Olanda din optimile EURO 2024. În timp ce jucătorii se antrenează, suporterii își fac și ei încălzirea.

Germania s-a calificat în
Germania s-a calificat în "sferturi" la EURO 2024, după un meci întrerupt 20 de minute și cu trei goluri anulate

Germania s-a calificat, duminică, în sferturile de finală ale EURO 2024, după un meci uluitor cu Danemarca.

Prima surpriză din „optimile” EURO 2024: Elveția a eliminat Italia, campioana Europei. Viitoarea adversară din „sferturi”

Italia, campioana europeană en-titre, a fost eliminată, sâmbătă (29 iunie), de Elveția, în optimile de finală ale EURO 2024, la Berlin.

"Dragonul" e gata de luptă. Radu Drăgușin, mesaj categoric înaintea meciului cu Olanda: "O să dăm totul pe teren"

Radu Drăgușin, 22 de ani, cel mai bine cotat fotbalist român al momentului, e pregătit pentru următorul meci de la EURO 2024, cel cu Olanda, din optimile de finală ale competiției.

Continuă consultările cu partidele pentru stabilirea datelor alegerilor. Ce propuneri a primit până acum Marcel Ciolacu

Consultările cu partidele pe tema datei alegerilor prezidențiale și parlamentare continuă marți, la solicitarea premierului Ciolacu, cu REPER și Forța Dreptei. Decizia consultărilor a fost anunțată vineri de premier.

Bacalaureat 2024 la Matematică a început. Subiectele la Mate de la BAC 2024, publicate în cursul zilei de astăzi

Absolvenții de liceu susțin, astăzi, a doua probă scrisă a examenului de Bacalaureat 2024. Elevii care au terminat un liceu cu profil real sau tehnologic vor da examn la Matematică.

Cum ar arăta Parlamentul dacă alegerile ar avea loc astăzi. Partidul care se apropie de 30% - Sondaj INSCOP

Aproape 30% dintre cei chestionaţi în cadrul unui sondaj realizat de INSCOP la comanda News.ro au declarat că ar vota cu PSD la alegerile parlamentare, 18,9% exprimându-se în favoarea PNL, iar 14,7% pentru AUR.