Leul ramane la doi metri sub pamant: 3,7370 lei/euro

×
Publicitate

Leul se resimte dupa ce Standard & Poors a decis luni sa reduca rating-ul de tara al Romaniei. Moneda nationala s-a depreciat in primele ore ale diminetii cu sapte bani fata de cursul oficial de 3,68 lei pentru un euro anuntat de BNR.


Primele transferuri de marti s-au realizat la 3,74 - 3,7450 lei/euro, in crestere fata de nivelul inregistrat luni in jurul orei 16:30, de 3,7 lei/euro.

Dupa deschidere, cotatiile au atins un maxim de 3,7550 - 3,76 lei/euro, in urma unor ordine de cumparare de euro, iar apoi s-au diminuat pana la un minim de 3,7150 - 3,72 lei/euro, sub influenta sentimentului pozitiv din regiune.

In jurul orei 10:18, euro era cotat la 3,7330 - 3,7380 lei/euro.

O noua lovitura pentru economia noastra. Agentia de rating "Standard & Poors" a redus ratingul de tara, ceea ce inseamna ca pentru straini nu mai suntem o tara recomandata investitiilor, ci una foarte riscanta din punct de vedere economic.

Concret, reducerea ratingului inseamna ca statul si companiile romanesti se vor imprumuta mult mai scump de acum incolo de la bancile internationale

De asemenea, companiile si fondurile straine se vor gandi de doua ori inainte sa mai aloce bani pentru investitii in Romania.

Standard & Poors isi motiveaza decizia explicand ca datoria publica si deficitul de cont curent inregistrate de Romania au ajuns la un nivel critic.

In traducere, Romania este mult prea dependenta de banii care vin din strainatate, bani care sunt din ce in ce mai greu de obtinut in contextul actual.
In plus, analistii agentiei precizeaza ca autoritatile si-au indreptat atentia spre alegeri, in loc sa se ocupe de situatia dificila in care se afla economia romaneasca.




Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Bursa americana e in crestere

Dupa evolutiile inregistrate de indicii bursieri luni, bursa de pe Wall Street a deschis in crestere sedinta de tranzactionare de marti.

Wall Street a scazut cu peste 3% la cel mai redus nivel din ultimii 5 ani

Principalii indici ai bursei de la New York au scazut luni cu pana la 3,2%, la cel mai redus nivel din ultimii cinci ani si jumatate, dupa noi vanzari masive la nivel global pe fondul semnalelor unei recesiuni severe.

Prima gura de aer pentru bursele asiatice dupa 4 zile dezastruoase

Indicii bursieri din Asia au revenit astazi pe crestere, in conditiile in care investitorii au speculat ca scaderile de pana acum sunt exagerate.

Recomandări
FOTO. Cum arată în 2026 depozitul de muniții din Transnistria cu care Rusia sperie Europa. „Nu mai e o amenințare”

Serviciul de Informații și Securitate (SIS) și Agenția de Informații Militare din Republica Moldova au publicat imagini cu depozitul de muniții de la Cobasna, unul dintre cele mai importante obiective militare din regiunea transnistreană.

Alertă în Portul Midia. Militarii chemați să intervină după ce „un obiect plutitor” a fost găsit aproape de dig. FOTO

Ministerul Apărării Naționale a fost solicitat să intervină pentru verificarea unui obiect plutitor, posibil fragment de dronă aeriană, în Portul Midia.

Ilie Bolojan: „PNL va susține proiectul legii salarizării. E o măsură care evită pierderea a peste 700 de milioane de euro”

Grupurile parlamentare ale PNL au fost mandate să susţină adoptarea proiectului legii salarizării, a anunţat, vineri, preşedintele partidului, premierul interimar Ilie Bolojan.