De ce ne îngrășăm mai repede după ce slăbim și cum putem controla complicatul proces al pierderii în greutate

×
Publicitate

Ne îngrășăm mai repede după ce slăbim, din cauza unui hormon care crește senzația de foame.

Peste 20 de hormoni, produși în tubul digestiv, dar și în grăsime, dau creierului informații despre foame și sațietate.

Toți acești hormoni dau informații greșite, odată ce există inflamație, determinată de prea mult țesut gras. Explicăm.

Creierul, sistemul digestiv și hormonii fac o rețea uriașă de informații, care menține greutatea corporală. 2 hormoni principali vedem în această rețea. Grelina este hormonul secretat în stomac, care determină foamea.

Leptina e secretată în țesutul gras și determină sațietatea. Vreți să slăbiți rapid prin înfometare? Hormonul grelină crește, deci crește și senzația de… foame.

Bogdan Pascu endocrinologie pediatrică: Odată că am intrat în acest cerc vicios, practic capacitatea de a controla acest apetit e depășită pentru că ajung să cadă pradă acestor hormoni”.

Antonela Burlacu medic primar endocrinolog: ”80% din oameni, care au slăbit cu pastile, cu dietă sau prin chirurgie bariatrică, în următorii 5 ani revin la greutatea anterioară”.

Grelina crește și ne crește apetitul şi mâncăm compensator cu sau fără voința noastră și, pe de altă parte, pentru că tot metabolismul încetinește după ce slăbim, rata metabolsimului de bază scade după cură și energia pe care o consumăm în efort scade şi ea și se depund iarăşi kilogramele.

Am slăbit 10-15 kilorame, indiferent de metodă, ne menținem cu o sursă corectă de proteine, ca să menținem masă musculară şi pe de altă parte să facem sport să punem acești muşchi să facă sport.

Sursele de proteine sunt ouăle, carnea slabă, lactatele. Acesta va menține masă musculară, alături de activitatea fizică. Este singurul ajutor real în complicatul sistem de informații din organism.

Antonela Burlacu medic primar endocrinolog: ”Fiecare jumătate de kilogram luat este un semnal de alarmă și trebuie să îl dau jos pentru că - cu cât stai mai mult la o greutate, cu atât hipotalamusul tău înregistrează această greutate ca și cum ar fi a ta. Când vrei să slăbești va fi mai greu, deci nu lăsaţi să stați mult cu greutate, fiecare jumătate de kilogram contează!”

Medicii vă recomandă să supravegheați greutatea și să luați măsuri, când sunt puține kilograme în plus. Măsuri înseamnă să aveți proteine în toate mesele și să faceți mișcare zilnic.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
Semnele de alarmă care nu trebuie ignorate când sforăim. Există riscul de AVC

Când ne îngrășăm apare sforăitul. 43 de centimetri cel mult circumferința gâtului în cazul bărbaților și 41 de centimetri pentru femei. Aveți mai mult de atât? Cel mai probabil nu dormiți bine.

Doctor de Grijă | Ediția 7 | Prevenirea epuizării - cum să-ți păstrezi energia

Sistemul nervos, hormonal și sistemul cardiovascular, toate vor mișcare. La Doctor de grijă by Doctor de bine discutăm aplicat despre prevenția bolilor cronice și despre cum ne protejăm sănătatea zi de zi.  

Condițiile în care se face albirea dentară. Cum apar cariile, de fapt

Igienizările dentare profesionale sunt obligatorii pentru țesuturile moi din cavitatea orală. Fără igienizare profesională, la intervale regulate, dinții nu sunt în siguranță. 

Recomandări
Nicușor Dan, despre drona explodată la Constanța: Tehnologie nouă, suntem în proces de adaptare. Nu a existat greșeală umană

Președintele României a mers sâmbătă în Constanța, după ce vineri, în port, o dronă maritimă ucraineană s-a autodetonat. 

Putin refuză să oprească războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.