Starea constantă de îngrijorare dăunează grav organismului

×
Publicitate

Mă îngrijorez că nu îmi ajung banii. Îmi fac griji pentru sănătate, sarcinile de serviciu, situaţia familială.

Toate aceste stări pot vira uşor spre o destinaţie nedorită. Un comportament predominat de îngrijorare. E un dezastru pentru organism: distruge toate resursele pe care le aveţi.

”În 85% din lucrurile pentru care noi ne îngrijorăm nu se întâmplă nimic rău. Numai că noi luăm măsuri de prevenție, nu se întâmplă nimic rău și noi spunem că de la măsuri este”, spune psihologul Bogdana Bursuc.

Există riscuri mari ca grijile să ducă direct în boală. Se numește tulburare de anxietate și se tratează în spital.

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicatia Stirile ProTV pentru telefoane Android si iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
„Țineți minte acest nume!” Puștoaica de doar 15 ani din România care i-a impresionat pe cei de la European Athletics
Citește și...
De ce nu este bine să fumăm și să mâncăm lactate după intervenții în cavitatea orală

Fară produse lactate fermentate - după intervenții chirurgicale la nivelul cavitații orale. Aceasta deoarece bacteriile, bune de altfel, pot produce tulburări în vindecarea rănilor.

Tiroida și sarcina. De ce trebuie mama să-și facă examene endocrinologice înainte și după sarcină

La începutul sarcinii, tiroida fetală nu funcționează. Pentru o bună dezvoltare a fătului, acesta trebuie să ia hormonii tiroidieni de la mamă. Dacă mama are o problemă, și el suferă.

CSID. Ce boli ascunde inflamarea ganglionilor. Care sunt cei mai periculoși

CSID. Ne palpăm ganglionii în zona gâtului, axilă ori inghinal. Vom descoperi formațiuni ovalare, care reacționează ușor la orice infecție localizată. Şi vă recomandăm să îi palpaţi când sunteţi la duş.

Recomandări
Cine sunt bugetarii care vor primi 2.000 de lei în plus la salariu, după noua lege. Problema apare la sporuri

După o discuție de aproape 2 ore la Palatul Cotroceni, vineri a apărut o nouă variantă a legii salarizării. 

România a cumpărat 12 elicoptere Airbus H225 M Caracal. Ce a mai intrat în achiziția de peste un miliard de euro

România a cumpărat cu peste un miliard de euro 12 elicoptere multi-misiune Airbus H225 M Caracal și 12 radare de supraveghere aeriană. 

Directoarea care făcea ciocolată la serviciu nu a comentat situația, însă colegii i-au sărit în ajutor: E o bucătărie comună

Este scandal cât casa în Ministerul Transporturilor. Directoarea Centrului Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) este acuzată că prepara ciocolată artizanală chiar în sediul instituției, apoi o vindea pe Facebook.