Prima Clinica de recuperare oncologica din Romania va fi ridicata pe Valea Nerei, in Caras-Severin

×
Codul embed a fost copiat

 Pacientii suferinzi de cancer isi vor putea trata in noua clinica nu doar boala, ci si sufletul. Bolnavii vor putea beneficia atat de tratament cat si de psihoterapie.

 Oamenii de afaceri din Banat pot directiona 20% din impozitul pe profit pentru ca acest proiect unic in Romania, sa prinda viata. Mai este nevoie de inca un milion de euro pentru finalizarea lucrarilor incepute deja.

Clinica Nera va fi dedicata in totalitate pacientilor bolnavi de cancer. Vor fi ingrijiti cu atentie de 30 de maicute, absolvente de scoala sanitara, care vor veghea zilnic la capataiul celor suferinzi.

“Au fost luate maicute de la manastirea din zona Nerei si duse la specializare, exista doctorite, exista asistente medicale", a spus Carmen Uscatu, consultant proiect Clinica Nera.

Proiectul a fost initiat de profesorul doctor Pavel Chirila, care si-a dedicat intreaga viata studierii afectiunilor oncologice si conduce Fundatia Sfanta Irina. Misiunea lui este aceea de a ajuta bolnavii de cancer si familiile acestora. Oamenii de afaceri se pot implica si ei in acest proiect.

Citește și
satul parasit Lindenfeld
Satul fantoma din Banat. Ultimul localnic s-a stins in secolul trecut, insa biserica are acoperis nou

“Au dreptul sa directioneze 20% din impozitul pe profit catre un proiect de acest gen. Se semneaza un contract de sponsorizare cu Fundatia Sfanta Irina, cea care dezvolta acest proiect si apoi catre stat isi platesc doar diferenta de impozit de 80%", a declarat Oana Gheorghiu, consultant proiect Clinica Nera.

Anul trecut,prin donatiile oamenilor de afaceri s-a strans un milion de euro, suma din care s-a cumparat aparatura medicala pentru Spitalul de Copii "Louis Turcanu". Aflati acum puteti sprijini si acest proiect pe site-ul www.clinicanera.ro

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Numai bolnav sa nu fii in Romania, mai ales de cancer
Numai bolnav sa nu fii in Romania, mai ales de cancer

Sperantele celor care sufera de aceasta maladie si locuiesc in centrul tarii scad de la zi la zi. Dupa ce, anul trecut, sectia de oncologie din Brasov s-a inchis, si la Sibiu e tot mai greu sa faci tratamentul.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.