"Servus 2021". Cluj-Napoca, avanpost al Vestului in Est

61480768

Reprezentantii Asociatiei Cluj-Napoca - Capitala Culturala Europeana au pus la punct detaliile pentru candidatura orasului la titlul mult dorit. Astfel, motto-ul ales este „Servus 2012”, iar conceptul „East of West”.

Potrivit reprezentantilor Asociatiei Cluj-Napoca - Capitala Culturala Europeana, caracterul unic al municipiului este conferit de convietuirea in acelasi spatiu a unor comunitati cu identitati etnice, religioase si culturale diferite; mediul academic si intelectual progresist, bine conectat de-a lungul timpului la metropolele Europei; atmosfera de oras cosmopolit, „avanpost” al Vestului in Est.

„Traim civilizat, insa fiecare in cercul sau. Pe propriul teritoriu suntem performanti, inovatori si generosi, responsabili si vizionari. Dar spatiile comune sunt aproape goale. Spatiul public e revendicat si ocupat cu schimbul, rareori impreuna. Ne ignoram elegant, romani cu maghiari, ortodocsi cu romano-catolici sau intelectuali cu muncitori. Interferentele sunt inca timide. Inca ne comparam maniheist, in alb si negru: Cine e mai bun? De partea cui e dreptatea? De partea cui e istoria?

Conceptul – East of West – ofera comunitatii, prin proiectul Cluj-Napoca 2021 Capitala Europeana a Culturii, sansa de a valorifica acest potential unic. East of West e locul unde se intalnesc resursele noastre, ocazia istorica de a ne descoperi unii pe altii si de a construi modele prin care sa indeplinim aceasta maturizare”, se arata in comunicatul remis de reprezentantii asociatiei.


Proiectul mizeaza pe cultura ca factor de transformare si regenerare. Motto-ul proiectului - „Servus 2021” - rezuma aspiratia de a implini potentialul ca si comunitate: e folosit si de romani, si de maghiari; este salutul celor care deja au devenit prieteni; este salutul celor care se simt egali; inseamna deschidere, familiaritate, disponibilitate de a te pune la dispozitia celuilalt pe temeiul increderii si al unui raspuns similar. Este sinteza intalnirii dintre Est si Vest.
 

Articol recomandat de sport.ro
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
„Șantajul Europei s-a dovedit mai puternic!” Plânge Moscova după ultima lovitură plecată din România
Citește și...
Clujul gazduieste in acest weekend cea de-a patra editie a Festivalul Transylvania History Days

Centrul pentru Dialog European si Diplomatie Culturala, organizeaza în perioada 18-20 august cea de-a patra editie a festivalului Transylvania History Days, eveniment ce va avea loc pe malul Somesului, la vest de podul Garibaldi.

UBB isi deschide portile pentru viitorii studenti

Universitatea Babes-Bolyai isi va deschide miercuri, 12 iulie 2017, portile pentru absolventii de liceu candidati la statutul de student. admitere.ubbcluj.ro/ro/licenta/taxe_scolarizare/

O noua reprezentatie pe strada Zaracatan: cel mai frumos show de echitatie din Romania se joaca din nou in weekend!

ZARACATAN este un spectacol de echitatie unic in Romania, un show in care artisti de nivel international combina numere de dresaj, gimnastica artistica, acrobatii, sarituri peste obstacole si teatru.

Recomandări
ANAF verifică veniturile obținute de români în străinătate. Cine riscă să plătească un impozit de 70%

Peste un miliard de euro din venituri obținute de români în străinătate au fost declarate la ANAF pentru anul 2025. Cei mai mulți bani au provenit din investiții, iar cei mai puțini din agricultură. 

Șantierele din București, cele mai liniștite locuri ale orașului. Pe unul mai „agitat”, doi dau la lopată, patru se uită

Lucrările sunt întârziate pe unele din cele 50 de șantiere deschise în București pentru schimbarea conductelor și a șinelor de tramvai. 

Fenomenul care face incendiile din Spania imposibil de controlat. Ce este „regula 30-30-30” de care se tem toți pompierii

Pompierii spanioli depun eforturi colosale pe mai multe fronturi pentru a opri cele mai distrugătoare incendii de vegetație din istoria recentă a țării. În ultima săptămână, flăcările au pârjolit peste 50.000 de hectare de teren.