Au inceptul inscrierile la facultate. In Alba Iulia sunt asteptati peste 2.000 de studenti

60593720

Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia scoate la bataie peste 2.000 de locuri la diverse specializari pentru tinerii care vor sa devina studenti. Dintre acestea, 560 sunt fara taxa, 714 sunt cu taxa, iar 225 sunt la distanta.

Pentru absolventii de studii superioare care vor sa isi continue studiilr, Universitate “1 Decembrie” 1918 scoate la concurs 818 locuri la master.

Inscrierile au inceput azi si vor continua pana pe 25 iulie, iar inmatricularea candidatilor admisi va incepe pe 30 iulie. In anul universitar urmator universitatea din Alba Iulia pune la dispozitie patru specializari noi, aprobate de ARACIS, traducere si interpretare, arheologie in engleza, administrarea afacerilor in engleza si informatica tot in engleza.

Taxele pentru diferite specialiazari variaza intre 1.900 si 2.400 de lei.
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Doi batrani s-au batut in plina strada in Cluj-Napoca

Lipsiti pare-se cu totul de intelepciunea varstei, doi barbati care par sa fie pensionari s-au incaierat la Cluj, in plina strada. Din pacate, persoanele care au asistat la scena nu au avut nicio reactie.

Emotii cu repetitie pentru elevii liceeni. S-au afisat rezultatele contenstatiilor

Zi importanta azi pentru elevii care nu au fost multumiti de primele rezultate ale examenului de bacalaureat. Dupa contestatiile depuse, elevii au aflat astazi rezultatele finale.

Protest la inaltime. Suparat ca a ramas pe drumuri, un tanar s-a cocotat pe un bloc

In semn de protest ca a fost dat afara dintr-un centru de asistenta sociala, unde avea masa si cazarea asigurate, un tanar de 27 de ani din Targu Mures s-a cocotat aseara pe un bloc amenintand ca isi ia zilele. A luat-o cu el si pe iubita sa.

Recomandări
Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Ultimul efort pe Legea salarizării. Nicușor Dan și partidele fostei coaliții, noi discuții pentru salvarea banilor din PNRR

Liderii partidelor din fosta coaliție de guvernare vor discuta, din nou, astăzi, cu președintele Nicușor Dan, cu privire la Legea salarizării în sectorul public, după ce cu o zi în urmă dezbaterea s-a încheiat fără nicio concluzie.

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.