Incepand de luni, parcarea in Arad se plateste si prin SMS. Cum se va proceda

60611436

 Soferii care trec prin Arad nu vor mai avea grija maruntisului pentru a-si plati parcarea. Incepand de luni, intra in functiune noul sistem de plata prin SMS.

 Orice sofer care are un telefon mobil va putea trimite un mesaj text la numarul special 0742, valabil in orice rețea de telefonie mobila. Mesajul trebuie sa cuprinda un cod format din zona de taxare si numarul de ore pentru care se plateste taxa de parcare, urmat de numarul de inmatriculare al masinii.

De exemplu, pentru o ora de parcare in zona A, mesajul trimis va fi: “101 numar-de-inmatriculare”, iar pentru doua ore de taxare, codul va fi “102”. Pentru zona B, codul va incepe cu cifra 2, urmand ca mesajul pentru o ora de parcare sa apara in felul urmator: “201 numar-de-inmatriculare”.

Utilizatorul va primi automat un mesaj de răspuns care va confirma efectuarea plății. “Agentii de parcare vor avea dispozitive electronice prin care vor accesa baza de date in care sunt inregistrate numerele de inmatriculare ale autoturismelor pentru care s-a platit parcarea”, a explicat purtatorul de cuvant al Primariei Arad, Corina Draghici.

Instrucțiunile de utilizare a sistemului, numarul de telefon special si tarifele vor fi afisate si pe parcometre. Tarifele pentru zona A vor fi de 0,5 euro plus TVA pe ora sau de 0,8 euro plus TVA pentru doua ore. Pentru Zona B de taxare, o ora de parcare va costa 0,4 euro iar pentru doua ore se va plati 0,65 euro, in ambele cazuri adaugandu-se TVA.

Taxele de parcare se vor putea achita, in continuare, si cu monede sau prin cardul de parcare.

Articol recomandat de sport.ro
Au apărut imaginile! Miliardarul l-a luat la bătaie pe fiul premierului
Au apărut imaginile! Miliardarul l-a luat la bătaie pe fiul premierului
Citește și...
Padurea abandonatilor din Arad, locul unde animalele de companie sunt "uitate" de stapani. Printre ele sunt si doi pitoni

Un fenomen cel putin ciudat se intampla in ultima vreme intr-o padure apropiata de Arad.

Zeci de copii au luat parte la un concurs de prins purcei, la Pecica, in judetul Arad

Pe locuri, fiti gata, start! Atat au asteptat sa auda zeci de copii din Pecica, judetul Arad, care au participat la un concurs de... prins purcei. Castigatori au fost cei care s-au dovedit mai iuti de picior si mai indemanatici decat grasutele animale.

CANICULA in vestul tarii. Termometrele indica 35 de grade la umbra la Arad si 34 la Timisoara

O arsita cumplita a pus stapanire pe toata partea de vest a Romaniei. Meteorologii spun ca, la orele pranzului, la Arad, mercurul termometrelor indica 35 de grade Celsius, la umbra.

Recomandări
Poarta Focșanilor, studiată atent de Armata română și de NATO. De ce este un punct vulnerabil în cazul unei invazii terestre

Între timp, Poarta Focșanilor, o zonă geografică importantă pentru flancul estic al NATO, a fost studiată atent de Armata Română și de comandamentul Aliat de la Napoli, pentru pregătirea unor măsuri de apărare împotriva unei eventuale invazii. 

Bolojan a anunțat că România va cere acceptul Comisiei Europene pentru a majora etapizat salariile demnitarilor, pe noua lege

După ce proiectul legii salarizării a stârnit nemulțumiri, în special din cauza creșterilor care îi vizează pe demnitari, majorările în cazul aleșilor ar putea fi acordate etapizat.

Analiză la Cotroceni: Trei sferturi dintre postările care dezinformează provin de la aceleași 10 conturi. Temele favorite

Trei sferturi dintre temele care dezinformează pe TikTok sunt distribuite în România de doar 10 conturi. Asta reiese dintr-o analiză făcută de un ONG, care arată și că unele postări sunt făcute coordonat, ca să propage informații false sau înșelătoare.