Românii care au preferat pârtia în locul votului. „Votarea să aştepte că şi noi aşteptăm destul”

×
Codul embed a fost copiat

Peste jumătate dintre românii cu drept de vot nu sunt interesați de alegeri, arată datele furnizate până la această oră de Biroul Electoral Central.

Unii se declară dezamăgiți de clasa politică, dar ezită atunci când trebuie să explice de ce nu fac nimic ca să schimbe situația. Pentru o parte dintre acești oameni, duminică a fost o zi de weekend obișnuită și unii chiar au profitat că șoselele au fost mai libere ca de obicei și au dat o fugă până la munte.

Pe unii români, ziua votului i-a găsit în Poiana Brașov. Nu a nins așa cum au sperat turiștii, dar a fost soare. Întrebați de ce nu sunt la urne, unii au declarat că au amânat pentru mai târziu, deși locuiesc la mare depărtare.

Reporter: „De unde sunteți?”

Bărbat: „De la Vaslui.”

Citește și
jandarmi
Incidente la vot alegeri parlamentare 2020. Un bărbat a murit în curtea unei secții de votare din Argeș

Reporter: „Și ajungeți până după-amiază, la Vaslui, că să votați?”

Bărbat: „Mergem aici, nu? Sunt secții de votare în Brașov. Avem voie să votăm, nu?”

Reporter: „Nu. Doar în județul dumneavoastră.”

Bărbat: „Eh. nu mai mergem."

Reporter: „La vot mai ajungeți?”

Bărbat: „Să vedem.”

Reporter: „Nu sunteți decis.”

Bărbat: „Da, nu cred.”

Reporter: „E mai importantă distracția decât votul?”

Bărbat: „Păi cam da, că timpul e limitat și să ne distrăm."

În Poiana Brașov, zăpada este puțină, așa că amatorii de săniuș s-au înghesuit toți pe un dâmb.

Miruna și Rareș au venit la munte cu bunicul.

Bărbatul promite că va ajunge mbși la secția de votare.

Bărbat: „Când ajungem acasă, votăm."

Bărbat: „Suntem perseverenți. Că e zăpadă, nu e zăpadă, încercăm să ne bucurăm.”

Reporter: „Și la vot?”

Bărbat: „Și la vot, da. O să mergem mai pe seară."

Și turiștii care au mers în Azuga au lăsat votul pe planul doi.

Turistă: „Chiar este senzațional. Vremea ține cu noi. După ce vom termina de dat câteva ture, sigur mergem la vot cu mare drag."

Reporter: „Pe la secția de vot ați trecut?”

Andrei Pintenaru, monitor de schi: „Prima dată și după aia, la pârtie. Am votat deja. Sperăm ca votul să fie unde trebuie."

La Rânca, în Gorj, s-au cazat sâmbătă seară circa două mii de de turiști.

Cu toții și-au petrecut ziua pe pârtie.

Turistă: „Munte! Votarea să aștepte, că și noi așteptăm destul."

Turist: „Acum pe pârtie și apoi mergem la votare.”

Chiar dacă ar fi vrut să voteze, angajații hotelurilor și pensiunilor nu au avut unde, pentru că în stațiune nu a fost amenajată nicio secție.

Constantin Pănescu, administrator pensiune: „Rămân zeci și sute de angajați de serviciu aici și nu pot coborî să voteze și majoritatea sunt din Gorj. Ar putea vota, dar nu au cum. Dacă era o urnă aici, în centru, ca în anii trecuți, era posbil."

Cei care au vrut să voteze au putut să o facă doar la secțiile de votare amenajate în județul de reședință.

VEZI AICI PREZENȚA LA VOT ÎN TIMP REAL

 

 

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Scandalos! Încă două țări „interzise” de Donald Trump la Campionatul Mondial din 2026
Scandalos! Încă două țări „interzise” de Donald Trump la Campionatul Mondial din 2026
Citește și...
LIVE TEXT Alegeri parlamentare 2020. Prezența la vot până la ora 21.00
LIVE TEXT Alegeri parlamentare 2020. Prezența la vot până la ora 21.00

Alegerile parlamentare din 2020 au început încă de vineri seara în diaspora, dar în România, urnele s-au deschis duminică, la ora 7.00. Peste 18 milioane de români sunt aşteptaţi să îşi aleagă senatorii şi deputaţii.

Incidente la vot alegeri parlamentare 2020. Un bărbat a murit în curtea unei secții de votare din Argeș
Incidente la vot alegeri parlamentare 2020. Un bărbat a murit în curtea unei secții de votare din Argeș

În ciuda regulilor stricte impuse din cauza pandemiei, nici alegerile parlamentare din 6 decembrie 2020  nu sunt lipsite de incidente, unele chiar grave.

Botoşăneanul de 105 ani care nu a lipsit niciodată de la vot. Ce mesaj are pentru politicieni
Botoşăneanul de 105 ani care nu a lipsit niciodată de la vot. Ce mesaj are pentru politicieni

Ieșitul la vot este o datorie pe care fiecare trebuie să o îndeplinească pentru sine și pentru țară, pentru binele comun al societății în care trăim.

Recomandări
USR îl mută pe Radu Miruță la șefia MApN. Cine va prelua Ministerul Economiei
USR îl mută pe Radu Miruță la șefia MApN. Cine va prelua Ministerul Economiei

USR vrea să-l mute pe Radu Miruță, de la Economie la Apărare. Iar în locul său ar urma să fie propus senatorul Irineu Darău. Deciziile partidului vin după demisia lui Ionuț Moșteanu de la vârful MapN.

Cu cât va crește salariul minim în 2026. Compromisul la care au ajuns partidele din coaliție
Cu cât va crește salariul minim în 2026. Compromisul la care au ajuns partidele din coaliție

Salariul minim pe economie ar putea crește de la 1 iulie 2026 cu 300 de lei brut. Asta la schimb cu reducerea impozitului pe cifra de afaceri pentru marile companii.

Ce va face Trump dacă Putin respinge în continuare un acord de pace cu Ucraina. Gestul care ar putea costa serios Rusia
Ce va face Trump dacă Putin respinge în continuare un acord de pace cu Ucraina. Gestul care ar putea costa serios Rusia

Se va discuta inclusiv despre finanțarea Ucrainei pentru următorii 2 ani, dar și despre securitatea energetică și combaterea amenințărilor rusești.