Trei indivizi din Capitala le prezentau unor batrani un loz "castigator". Urma o schema din care strangeau mii de euro

×
Codul embed a fost copiat

Trei indivizi din Bucuresti, care ii pacaleau pe batrani ca au castigat masini la loz in plic, au fost prinsi luni de politistii din sectorul 5 al Capitalei.

Suspectii aveau la ei 1500 de euro, suma pe care un batran le-ar fi dat-o dupa ce a fost convins ca trebuie sa achite jumatate din masina abia castigata.

Un domn din Bucuresti este primul barbat care a cazut in plasa infractorilor. Anul trecut, cei trei suspecti l-au pacalit sa le dea 20 de milioane. I-au aratat un loz aparent castigator, cu premiu o masina, iar cand victima nu s-a aratat interesata, sarlatanii au insistat si i-au cerut macar un imprumut cu care sa cumpere ei masina.

Victima: "M-au urmarit ca am iesit de la banca, m-au acostat, erau prezentabili, domnule ca nu ma intereseaza masina, pai imprumuta-ne matale. Nu m-am gandit ca ar fi o pacaleala."

In acest mod, indivizii au pacalit, spun politistii cel putin 5 batrani. Actionau in tot Bucurestiul si atunci cand era nevoie deveneau agresivi cu victimele. Fiecare suspect avea o poveste bine stabilita.

Citește și
politisti
Anunt important pentru bucuresteni. Este o noua INSELATORIE: "Se incearca colectarea unor sume de bani de la locatari"

Suspectii isi alegeau numai persoane de varsta a treia. Un membru al gruparii ii urmarea cand ieseau de la banca si apoi le dadea cate un loz aparent castigator, spunandu-le ca nu avea nevoie de el. Imediat, in poveste aparea si cel de-al doilea membru care se plimba pe langa victima si primea si el un loz asemantor.

Dupa ce suspectul nr. 2 desfacea lozul si se bucura ca a castigat o masina, convingea victima sa imparta castigul. Mergeau apoi la o casa de pariuri pentru validarea lozului, unde erau asteptati de un complice.

Cel de-al treilea individ avea rolul de a pretinde ca este un reprezentant al unei case legale de pariuri. El este cel care spunea ca lozul e castigator si facea victima sa creada ca au castigat un autoturism.

Barbatii sunt cercetati pentru inselaciune si pot ajunge in inchisoare, unde au mai stat pentru aceleasi acuzatii. Politistii ne atrag atentia sa nu ne lasam pacaliti pe strada de indivizi necunoscuti.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
GALERIE FOTO A spus „DA”! Fostul fotbalist de la FCSB și-a cerut iubita în căsătorie în Las Vegas
Citește și...
"Mi-a spus ca are nevoie de 200 de euro pentru o scena de Paste". Ce este "Metoda Staretul", noua inselatorie de pe Facebook

Postul Pastelui, in care tot crestinul incearca sa fie mai bun, a fost prilejul perfect pentru doi escroci din Botosani sa ceara bani in "numele Domnului".

Anunt important pentru bucuresteni. Este o noua INSELATORIE:
Anunt important pentru bucuresteni. Este o noua INSELATORIE: "Se incearca colectarea unor sume de bani de la locatari"

Compania Apa Nova atrage atentia ca in Bucuresti, in ultima perioada, a aparut o noua metoda de inselare a celor care locuiesc la bloc.

"Caut sofer, salariul este de 2400 de lei/lunar". Ce trebuie sa faceti pentru a nu fi pacaliti cu oferte de munca false

Atentie la anunturile false de angajare! Escrocii au pus la punct o noua schema ca sa-i pacaleasca pe oamenii de buna credinta, care-si cauta un loc de munca.

Recomandări
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii
Anunț oficial. Guvernul va adopta legile privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii

Ministrul Apărării, Radu Miruţă, a anunţat că, săptămâna viitoare, Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!
PRO TV anunță încheierea formatului La Măruță începând cu 6 februarie 2026!

PRO TV va încheia difuzarea unuia dintre cele mai longevive formate ale sale: La Măruță.

Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie
Radu Miruţă, despre ajutorul de 50 de milioane euro dat de România Ucrainei: Banii ajung în bugetul NATO, SUA îi distribuie

Ministrul Apărării Naţionale, Radu Miruţă, a afirmat, luni, că cei 50 de milioane de euro cu care România contribuie ajung în bugetul NATO, prin mecanismul PURL, iar Statele Unite ale Americii livrează echipamente militare Ucrainei.