Caz șocant în Sălaj. Tânără cu HIV, exploatată sexual sub ameninţare

62115758

Procurorii au reţinut 3 persoane acuzate de trafic de persoane, după ce acestea au exploatat sexual o tânără de 23 de ani, bolnavă cu HIV, pe care au obligat-o, în perioada decembrie 2019 - martie 2020, să întreţină relaţii sexuale cu diferiţi clienţi.

"În cauză s-a stabilit că, în perioada decembrie 2019 - martie 2020, prin ameninţare, şantaj şi umilire, inculpaţii (...) au determinat o victimă de sex feminin, în vârstă de 23 de ani, să se prostitueze în diferite locaţii de pe raza judeţului Sălaj, deşi aceasta este diagnosticată ca fiind purtătoare a virusului HIV", informează un comunicat al DIICOT, citat de Agerpres.

Potrivit anchetatorilor, inculpaţii deţineau controlul total asupra persoanei vătămate şi o tratau ca pe un sclav aducător de profit, însuşindu-şi nu numai banii câştigaţi de aceasta din prostituţie, dar şi limitându-i posibilitatea de mişcare.

"Pentru a o umili şi a-i demonstra autoritatea pe care o deţin asupra sa, unul dintre inculpaţi i-a cerut victimei să iasă din casă şi să stea în frig dezbrăcată, pe timp de noapte şi iarnă, sub ameninţarea unor agresiuni sexuale îndreptate împotriva copiilor victimei", arată sursa citată.

Tânăra a fost astfel obligată să întreţină relaţii sexuale cu diferite persoane, în schimbul unor sume de bani negociate de la caz la caz cu clientul, cuprinse între 150 lei şi 200 lei pentru o oră, iar în situaţia deplasării la domiciliul clientului de 300 de lei plus transportul cu taxiul, tarif stabilit de către inculpaţi.

Din actele medicale existente la dosarul cauzei rezultă că victima este înregistrată ca fiind diagnosticată cu virusul HIV din 18.05.2018 şi până în prezent aceasta nu a respectat indicaţiile medicale de dispensarizare şi tratament şi a pus în pericol sănătatea a numeroase persoane prin întreţinerea de relaţii sexuale neprotejate cu acestea.

"La data de 15.03.2020, procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Sălaj împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul SCCO Sălaj au efectuat o acţiune de prindere în flagrant a inculpaţilor, moment în care partea vătămată a afirmat că prezintă simptome de coronavirus. Din cauza situaţiei de fapt din care rezulta că victima a intrat în contact cu foarte mulţi bărbaţi într-un interval foarte scurt de timp, s-a solicitat sprijinul Direcţiei de Sănătate Publică Sălaj, care împreună cu medicii Spitalului Judeţean de Urgenţă Zalău au hotărât trimiterea acesteia, pentru o perioadă de 14 zile, într-un centru de carantină, perioadă în care i se vor efectua şi o serie de analize medicale specifice persoanelor infectate cu virusul HIV", arată comunicatul.

Persoanele care au cunoştinţă cu privire la faptul că ar fi apelat la serviciile persoanei vătămate sunt rugate să contacteze procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Sălaj şi să efectueze de urgenţă analize pentru a stabili dacă au fost sau nu infectate cu virusul HIV.

Pe data de 15 martie, procurorii DIICOT - Biroul Teritorial Sălaj împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul BCCO Bucureşti au efectuat o percheziţie domiciliară pe raza municipiului Bucureşti, în urma căreia au fost ridicate şapte telefoane mobile, şapte cartele telefonice, mai multe înscrisuri şi fotografii, un card bancar şi suma de 850 de lei.

Cei trei inculpaţi au fost prezentaţi, luni, Tribunalului Sălaj cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

Acţiunea a beneficiat de sprijinul jandarmilor din cadrul DGJMB şi IJJ Sălaj.

Suportul de specialitate a fost asigurat de către Direcţia Operaţiuni Speciale.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Tânărul de 22 de ani care și-a înjunghiat tatăl și a atacat cu două cuțite mai mulți polițiști a fost reținut

Tânărul în vârstă de 22 de ani care şi-a înjunghiat tatăl şi a atacat cu două cuţite mai mulţi poliţişti a fost reţinut pentru 24 de ore pentru tentativă de omor, au precizat, marţi, oficiali ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Descinderi în Arad la angajați CFR suspectați de furt de combustibil. Patru bărbați au fost reținuți

Poliţiştii din Arad şi procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad au făcut mai multe percheziţii la angajaţi ai CFR, suspectaţi că au furat din depozite sau din automotoare diferite cantităţi de combustibil.

Șoferii ar putea scăpa de amenzi dacă uită permisul sau talonul acasă. Senatul a adoptat proiectul de lege

Senatul a adoptat un proiect de lege prin care șoferii să nu mai fie amendați dacă uită acasă permisul de conducere sau certificatul de înmatriculare.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Au început excluderile din PNL. Mandatele de conducere pentru 12 filiale, retrase: „Au încălcat regulile”

Procedurile privind excluderea celor care au susţinut guvernul propus de Adrian Veştea au început în PNL şi vor fi finalizate după ce noul statut al partidului va fi înregistrat la Tribunalul Bucureşti, a anunţat, marţi, deputatul Ionel Bogdan.