SRI isi cauta, in premiera, viitorii angajati la un targ de joburi. Oamenii au stat la coada la standul Serviciului

SRI

Serviciul Roman de Informatii participa, in premiera in acest an, la targul de cariera Angajatori de Top, unde face recrutari pentru mai multe domenii.

Cei interesati de o cariera in cadrul SRI, pot vizita, vineri si sambata (24-25 martie), standul institutiei din cadrul targului Angajatori de Top, care se desfasoara la Sala Palatului din Bucuresti.

Potrivit News.ro, la standul Serviciului Roman de Informatii de la targ este cea mai mare forfota. Desi pentru a lucra in cadrul SRI trebuie sa treci prin mai multe etape si teste psihologice, candidatii, proaspat absolventi ai unei facultati sau operatori IT, cu experienta de peste 20 de ani pe piata muncii ori cu mai putina, nu sunt speriati si considera ca oferta de angajare este atractiva.

"Este prima data cand Serviciul Roman de Informatii participa la un astfel de eveniment. Si pe noi ne-a surprins interesul oamenilor. Ne dorim sa fim mai deschisi catre public si mai transparenti, de aceea ne-am propus sa participam la un targ de job-uri si sa prezentam oportunitatile de cariera pe care o persoana le poate accesa la SRI", spune Suzana Neacsa, specialist in resurse umane din cadrul Serviciului Roman de Informatii.

Ea ofera informatiile pe care potentialii angajati SRI le solicita si preia CV-urile. SRI are, in oferta de angajare, posturi din zona de informatii - operatiuni, analiza de intelligence, limbi straine, juridic, psihologie si antiterorism.

Citește și
SRI - 8 Martie
Felicitarea de 8 Martie a Serviciului Roman de Informatii, viral pe Facebook: "Cand mama lucreaza la SRI..."

Nu exista un profil setat al candidatului ideal, spune Suzana Neacsa, insa un angajat al SRI trebuie sa cunoasca foarte bine limba romana, sa aiba o cultura generala bogata si, cel mai important, sa fie cetatean roman.

"Ne dorim oameni talentati, inteligenti, cu energie, cu potential, sa-si doreasca foarte mult sa lucreze in SRI, oameni pe care sa-i pregatim, sa-i dezvoltam, sa lucreze alaturi de specialisti si sa devina ei insisi specialisti”, subliniaza ea, adaugand ca nu exista nici limita de varsta si nici de locuri.

Pentru a ajunge pana la ocuparea unui post in cadrul SRI, candidatul trebuie sa treaca prin mai multe etape de selectie, incepand cu un interviu si o testare psihologica preliminara, continuand cu un al doilea interviu si terminand cu verificarile de securitate.

Potrivit site-ului oficial al SRI, printre conditiile pe care trebuie s ale indeplineasca cei care vor sa se angajeze in istitutie se numara: sa aiba cetatenie romana si domiciliul in tara, cultura generala ampla si capacitatea de a se exprima corect si coerent in limba romana, pregatire profesionala in domeniul solicitat si cunoastere foarte buna a cel putin unei limbi straine, pentru incadrarea ca ofiter.

Printre abilitatile cerute se regasesc: nivel superior de inteligenta, capacitate de adaptare, rezistenta la stres si in conditii de program prelungit, atentie concentrata si distributiva de nivel ridicat, un bun echilibru psiho-emotional si abilitati de comunicare.

Profilul viitorului angajat SRI poate fi consultat AICI.

Targul de joburi Angajatori de top de afla la a 22-a editie si se defasoara vineri si sambata la Sala Palatului din Bucuresti, unde 100 de companii isi prezinta oferta de munca si ofera peste 5.000 de joburi celor interesati.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
FOTO Așa arată astăzi stadionul din România reabilitat cu 20 de milioane de euro în urmă cu nici doi ani
Citește și...
Premierul Sorin Grindeanu l-a luat consilier pe generalul SRI Gabriel Statescu, proaspat trecut in rezerva
Premierul Sorin Grindeanu l-a luat consilier pe generalul SRI Gabriel Statescu, proaspat trecut in rezerva

Generalul Gabriel Statescu, trecut in rezerva saptamana trecuta din SRI de catre presedintele Klaus Iohannis, a fost numit consilier de stat in aparatul de lucru al premierului Sorin Grindeanu.

Felicitarea de 8 Martie a Serviciului Roman de Informatii, viral pe Facebook:
Felicitarea de 8 Martie a Serviciului Roman de Informatii, viral pe Facebook: "Cand mama lucreaza la SRI..."

Serviciul Roman de Informatii a postat pe pagina de Facebook poate cea mai inspirata si amuzanta felicitare de 8 Martie.

Florian Coldea, audiat de Parchetul instantei supreme in dosarul deschis dupa dezvaluirile lui Sebastian Ghita
Florian Coldea, audiat de Parchetul instantei supreme in dosarul deschis dupa dezvaluirile lui Sebastian Ghita

Generalul in rezerva Florian Coldea, fost prim-adjunct al directorului SRI, a fost audiat, saptamana trecuta, de procurorii Parchetului instantei supreme, in dosarul privind inregistrarile lui Sebastian Ghita.

Recomandări
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro
Lista bugetarilor afectați de tăierea de 10% a anvelopei salariale. Guvernul ar urma să facă economii de 3,1 miliarde de euro

Ministrul Radu Miruţă a anunţat că Guvernul va adopta pachetul de legi privind reforma administraţiei, cu tăieri de 10% din anvelopa pentru salarii, cu care va merge în Parlament pentru asumarea răspunderii.

Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”
Pentru prima dată, un oficial din Iran recunoaște că au fost uciși aproximativ 2000 de protestatari ”teroriști”

Aproximativ 2.000 de persoane, inclusiv personalul de securitate, au fost ucise în protestele din Iran, a declarat marți un oficial iranian pentru agenția Reuters.

Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde
Alertă în județul Teleorman. O navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde

Autorităţile din Teleorman au anunțat că au constatat o creştere a indicatorilor de amoniu în Dunăre, după ce o navă care transporta peste 1.100 de tone de fertilizator a început să se scufunde în zona Portului Zimnicea.