Reguli noi pentru deținătorii animalelor exotice. Ce putem ține în casă: “Dacă ar scăpa anaconda, ar fi un mare pericol”

×
Codul embed a fost copiat

Deşi maimuţele, şerpii, scorpionii sau tarantulele nu sunt animale clasice de companie, în Europa trăiesc peste 100 de milioane în casele oamenilor.

Tocmai de aceea, Consiliul European al miniştrilor Agriculturii vrea să introducă mai multe restricții pentru deținerea de vietăţi exotice, unele extrem de periculoase pentru om.

În România nu există, deocamdată, reguli stricte.

Alexandru Fota creşte animale exotice de mai bine de 15 ani şi participa inclusiv la expoziţii. Are peste o sută de șerpi, țestoase, iguane și șobolani. Dă cel puțin opt mii de lei lunar pentru hrana lor.

Ca Alexandru sunt şi alţii interesaţi să stea în casă cu astfel de curiozităţi, dovada că pe internet sunt o mulţime de anunțuri. De exemplu, șarpele de porumb, cea mai întâlnita reptila de companie, costă 200 de lei. La același preț se vând scorpionii, insă pentru o veveriță zburătoare, viitorii proprietari vor da peste 200 de euro. La fel se întâmplă și în cazul maimuțelor.

Citește și
Bogdan Ivan
Ședința Comandamentului Energetic, convocată luni de ministrul Energiei. Tema principală, prognoza meteo

Din păcate, de cele mai multe ori, deținătorii nu reușesc să le ofere vietăţilor condițiile necesare de trai și le abandonează în natură, cum se întâmpla foarte des cu broscuţa de Florida.

George Negroiu, medic veterinar: „Broscuţa de Florida, ea este achiziționată într-o dimensiune mică, crescută într-un bol de plastic sau într-un acvariu destul de impropriu. În momentul în care ele ajung la câteva kilograme, ele atunci, prorpietarul nu mai dorește, încearcă să scape de ea și, cel mai simplu, din ce am observat, se duc și le eliberează în lacurile din parcuri, IOR, Colentina, din cauza și a vânzătorului și a proprietarului”.

Au fost situaţii în care anumiţi pești de acvariu au ajuns în bălțile și râurile din România și au dus la decimarea peștilor indigeni.

Tiberiu Constantin, medic veterinar, Facultatea de Medicină Veterinară: „Crescătorii de animale au deseori probleme cu acele animale, pentru că habitatul lor nu este corespunzător, alimentația nu este corespunzătoare, pentru că îl ia din habitat, unde este obișnuit să mănânce o singură dată pe lună, și încearcă să îl îndoape zilnic cu carne de pui, în condițiile în care acel animal poate în natură mănâncă doar carne de șoarece”.

În acest moment, legislația din România interzice deținerea animalelor sălbatice, pratic cele care se găsesc în biosfera României. Pentru animalele exotice, autoritățile cer documente privind provenința lor și avize sanitare, în special pentru maimuţe. În caz contrar...

Nicolae Badea, director de biodiversitate, Direcția Națională de Mediu: „Le confiscăm animalul și îi sanționăm. Amenzile sunt până la 60.000 de lei și, dacă se dovedește că specia este luată din natură, este vorba și de un dosar pensal care se va deschide. Au fost identificate cazuri în Bihor. După cum ştiţi, în judeţul Bihor sunt ape termale. Dacă ar scăpa reptine, anaconda, e posibil să se poată adapta și ar fi un mare dezechilibru și pericol să avem în natură”.

Pentru animalele exotice, există un regulament european numit CITES, care reglementează transportul lor. Statele europene vorbesc, însă, despre o listă pe care vor fi acceptate doar anumite specii. În Ungaria, de exemplu, nu poţi să creşti șopârle și şerpi veninoși.

 

Articol recomandat de sport.ro
Așa arată controversata „bijuterie” de 100 de milioane de euro din România: „Încercăm să copiem ce e afară”
Așa arată controversata „bijuterie” de 100 de milioane de euro din România: „Încercăm să copiem ce e afară”
Citește și...
Ședința Comandamentului Energetic, convocată luni de ministrul Energiei. Tema principală, prognoza meteo
Ședința Comandamentului Energetic, convocată luni de ministrul Energiei. Tema principală, prognoza meteo

Ministrul Energiei, Bogdan Ivan, a dispus convocarea, luni, la ora 12:00, a Comandamentului Energetic Naţional, având în vedere prognoza meteo pentru următoarele zile.

Întâlnire de „gradul zero” în Parcul Național Defileul Jiului. Un mistreț și un urs s-au trezit față în față
Întâlnire de „gradul zero” în Parcul Național Defileul Jiului. Un mistreț și un urs s-au trezit față în față

Întâlnire de gradul zero în Parcul Național Defileul Jiului. Un mistreț care se plimba liniștit prin pădure, a dat nas în nas cu un urs.

Anchete la spitalul din Constanța, după ce doi copii operați au ajuns în moarte cerebrală. Mai mulți medici, scutiți de gărzi
Anchete la spitalul din Constanța, după ce doi copii operați au ajuns în moarte cerebrală. Mai mulți medici, scutiți de gărzi

Anchete în lanț la Spitalul Județean Constanța. Părinții a doi copii care au fost operați acolo cer explicații în ceea ce privește tratamentul, pentru că fetița și băiețelul au ajuns în moarte cerebrală.

Recomandări
„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți
„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți

În Iran, protestatarii continuă să iasă în stradă, în ciuda represiunii brutale. Pe rețelele de socializare au apărut imagini în care din mulțime se aud voci care cer ajutor în limba engleză.

De ce au crescut atât de mult impozitele. Guvernul a explicat ce s-a schimbat în metoda de calcul
De ce au crescut atât de mult impozitele. Guvernul a explicat ce s-a schimbat în metoda de calcul

Banii obținuți din impozitele şi taxele majorate pe clădiri terenuri și autovehicule vor rămâne la primării. În schimb, Guvernul va împărți mai puțini bani în teritoriu. Executivul a explicat și cum se calculează impozitele pentru mașini.

Cum au reușit olandezii să scadă semnificativ facturile la gaze. Familiile plătesc și de trei ori mai puțin
Cum au reușit olandezii să scadă semnificativ facturile la gaze. Familiile plătesc și de trei ori mai puțin

În Olanda, tot mai mulți oameni își unesc forțele în cooperative de energie. Sunt grupuri de simpli cetățeni care investesc în mori de vânt sau pompe de căldură de cartier.