Răzbunare în stil mafiot. Ce au găsit anchetatorii la mașina incendiată a șefului piețelor din Timișoara

×
Publicitate

Răzbunare în stil mafiot în noaptea de marți spre miercuri, la Timișoara. O maşină a ars ca o torţă, după ce a fost incendiată intenţionat, după cum arată primele date ale anchetatorilor.

Autoturismul aparţine şefului societăţii care administrează pieţele din oraş şi era o maşină de serviciu. Bărbatul susţine acum că asupra lui s-au făcut mai multe presiuni, dar niciodată atât de grave.

Mirel Pop, director general Piețe S.A. Timișoara: „Am sunat imediat la 112. Pompierii au venit foarte repede, dar focul s-a extins și a ars aproape în totalitate, 95%. Din cercetările aflate la fața locului s-a dovedit faptul că a fost o mână criminală.”

Pompierii au găsit şi dovezi că gestul a fost unul intenţionat.

Anchetatorii au găsit sub roata din față, dreapta, o cârpă îmbibată în material combustibil.

Bărbatul era singur în apartament, cu copiii, atunci când s-a întâmplat totul. Soția lui, aflată la muncă, a venit într-un suflet acasă.

Alexandrina Pop, soție director piețe Timișoara: „Copii mei sunt foarte speriați. Și nu mi se pare ok, nu știu cine a făcut asta. Și ce vrea de fapt. Fetița tocmai plânge în casă acum. Știu că s-au făcut foarte multe presiuni.”
Reporter: „A mai primit amenințări până acum?”
Alexandrina Pop: „De natura asta, nu.”

Bărbatul a preluat conducerea societăţii Pieţe S.A, din Timişoara, în urmă cu un an şi jumătate. Crede că incendierea are legătură cu funcţia pe care o ocupă.

Mirel Pop, director general Piețe S.A. Timișoara: „Presupun că implementarea regulamentului de organizare și funcționare pieței. Încurcă pe multe persoane. Au fost tot felul de presiuni, inclusiv anul trecut, tot pe vremea acesta au fost revolte chiar aici în fața sediului. Revolte puse la cale de persoane cunoscute. Dețin dovezi clare despre aceste persoane.”

Poliţiştii şi criminaliştii s-au întors miercuri la locul incendiului ca să adune mai multe probe şi pe timp de zi. Deocamdată a fost deschis un dosar penal pentru distrugere prin incendiere.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Mod de operare. Capul grupării care lăsa bătrânii fără case era căsătorit cu o femeie de 72 de ani

Rețeaua care deposeda bătrânii singuri de case era condusă de un individ de 46 de ani, care se căstorise cu o femeie de 72 de ani, pentru a-și duce mai bine planurile la îndeplinire.

De ce a fost declarată epidemie de rujeolă și ce înseamnă acest lucru. Boala are o mortalitate de 1-3 la mie

Rujeola este o boală a copilăriei, dar produce o mortalitate care variază între 1 şi 3 la mie, a declarat miercuri ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, care a încurajat părinţii să îşi vaccineze copii.

Maşina de serviciu a unui șef al unei companii din subordinea Primăriei Timișoara a luat foc. Poliţiştii au deschis o anchetă

Autoturismul de serviciu al şefului Pieţe SA, serviciu în subordinea Primăriei Timişoara, a luat foc noaptea trecută chiar în faţa imobilului în care acesta locuieşte.

 

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.