Pedepse majorate pentru condamnații care fug de încarcerare. CCR a declarat constituționale modificările Codului Penal

62481577
Shutterstock

Majorarea pedepselor pentru condamnații care se sustrag executării este constituțională, a decis CCR. Curtea a respins marţi, obiecţia de neconstituţionalitate formulată de ÎCCJ cu privire la modificările aduse Codului Penal, cu privire la acest aspect.

Legiuitorul a adoptat o normă de incriminare a unei fapte asimilate celei de evadare”, au reţinut judecătorii constituţionali, iar ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a transmis că la pedeapsa pe care a primit-o o persoană se va adăuga şi pedeapsa pentru evadare, între 6 luni şi 3 ani, transmite news.ro.

CCR, cu unanimitate de voturi, a respins, marţi, ca neîntemeiată, obiecţia de neconstituţionalitate şi a constatat că dispoziţiile art.I pct.1 şi ale art.II din Legea pentru modificarea şi completarea Legii nr.286/2009 privind Codul penal sunt constituţionale în raport cu criticile formulate.

În esenţă, Curtea a reţinut că legiuitorul, conform politicii sale penale, a adoptat o normă de incriminare a unei fapte asimilate celei de evadare, constând în sustragerea persoanei de la punerea în executare a mandatului de executare, prin trecerea a 7 zile de la data rămânerii definitive a hotărârii prin care s-a dispus executarea pedepsei. Totodată, prevederile art.II din legea criticată nu încalcă principiul neretroactivităţii, întrucât reglementează în domeniul propriu de aplicare a legii, respectiv de la data intrării sale în vigoare”, arată magistraţii constituţionali.

Ministrul Justiţiei, Alina Gorghiu, a apreciat că este ”o veste bună”.

Veste bună pentru statul român, veste proastă pentru fugari! Legea prin care fugarii vor fi pedepsiţi şi pentru evadare este constituţională! Adică la pedeapsa pe care o au se va adăuga şi pedeapsa pentru evadare, anume între 6 luni şi 3 ani. A fost soluţia propusă de Ministerul Justiţiei şi adoptată de Parlament. Statul român trebuie să aibă pârghii sănătoase pentru a combate fenomenul fugarilor. Vom continua lupta împotriva acestui flagel”, a scris, marţi, Alina Gorghiu, pe Facebook.

Ministrul Justiţiei a reiterat ideea că, în 2023, statul român a plătit peste 10 milioane de lei pentru aducerea în ţară a fugarilor, 618 până în prezent.

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Bărbat din Vaslui, arestat după ce și-a bătut soția cu un par. Ce făcuse femeia înainte

Un bărbat în vârstă de 47 de ani din municipiul Vaslui a fost arestat preventiv după ce şi-a lovit soţia cu parul. Era furios pentru că femeia solicitase un ordin de protecție.

Orașele din România care vor primi bani pentru a deveni „verzi” şi prietenoase cu locuitorii lor până în 2035

Zece orașe au fost selectate prin Hub-ul M100, proiect naţional prin care România îşi propune să sprijine oraşele româneşti în tranziţia lor verde, să primească în următorii ani fonduri.  

Copil de 10 ani, filmat în timp ce conducea un BMW în Dâmbovița. Băiatul a făcut un gest care i-a uluit pe polițiști | VIDEO

Un copil de 10 ani a fost filmat în timp ce conducea un BMW pe un drum din județul Dâmboviţa. Imaginile au fost surprinse de o persoană aflată pe bancheta din spate a mașinii.

Recomandări
Nicușor Dan i-a chemat la Cotroceni pe liderii PSD, PNL, USR şi UDMR. Caută un acord pe legea salarizării

Preşedintele Nicuşor Dan se va întâlni marţi, la Palatul Cotroceni, cu liderii PSD, PNL, USR şi UDMR pentru discuţii privind proiectul legii salarizării.

Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Valul de caniculă se intensifică. Cod portocaliu în șapte județe, cu temperaturi de peste 39 de grade | HARTĂ

Ziua de marți va fi extrem de caldă în cea mai mare parte a ţării, în zeci de judeţe temperaturile ajungând la 37 de grade Celsius.