Oi, peşte congelat şi varză fără număr - pomana pentru ruşi ca să meargă pe front

62294407
spotmedia.ro

Când patriotismul nu e destul pentru a-i inspira pe ruși să se înroleze în armată ca să lupte în Ucraina, este timpul ca autorităţile să scoată armele du greutate, cum ar fi alimentele de bază.

Cel puțin trei regiuni rusești promit să răsplătească familiile noilor recruți cu animale, pește și legume, de când președintele Vladimir Putin a ordonat mobilizarea rezerviștilor în urmă cu două săptămâni, scrie Moscow Times.

Cea mai generoasă ofertă de până acum vine de la republica siberiană Tuva, care a început săptămâna trecută o serie de plăți pentru fiecare familie care trimite un soldat nou pe front. Recompensele care se înmânează rudelor celor înrolați includ o oaie vie, 50 kg de făină, două pungi de cartofi și varză „în cantitatea necesară”.

 

Tuva este locul de naștere al ministrului rus al Apărării, Serghei Șoigu, și una dintre cele mai sărace regiuni ale țării.

Citiți articolul integral pe SpotMedia

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Două mașini s-au ciocnit atât de violent în Piatra Neamț, încât una a fost proiectată în scara unui bloc. Ce a urmat

Trei tineri au fost răniţi, după ce două maşini s-au ciocnit în Piatra Neamţ, una dintre ele fiind proiectată în scara unui bloc. Un cablu electric a fost avariat, la faţa locului fiind chemată o echipă a operatorului de electricitate.

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara. 

Oana Țoiu: România va conta pe energia din Ucraina în orele de vârf. „Vecinii se ajută reciproc atunci când este posibil”

Ministrul Afacerilor Externe, Oana Țoiu, a anunțat că România poartă discuții cu Ucraina pentru suplimentarea importurilor de energie în orele de consum maxim, în contextul crizei energetice provocate de secetă și de reducerea producției de la Cernavodă.

Recomandări
Nicuşor Dan, după reconfirmarea ratingului României: În ciuda zgomotului politic, România funcţionează. E mult scandal inutil

Preşedintele Nicuşor Dan a transmis, sâmbătă, după reconfirmarea ratingului de ţară, că, în ciuda zgomotului politic, România funcţionează, dintre legile importante mai fiind de adoptat doar Legea salarizării. 

Asaltul celor 60.000 de migranți asupra Spaniei s-a oprit, locuitorii din Ceuta rămân cu groaza: ”Vor intra cu forța în case”

Mulți dintre migranții care au luat cu asalt, în ultimele două zile, teritoriile spaniole Ceuta și Melilla s-au întors acasă.

Cod roșu de căldură extremă în România. Temperaturile depășesc 25 de grade Celsius și noaptea. HARTA

Administrația Națională de Meteorologie a emis sâmbătă un cod roșu de căldură extremă pentru duminică, 2 august, care vizează vestul României. Aici, temperaturile vor depăși 25 de grade Celsius și noaptea. Canicula va afecta însă toată țara.