Oamenii afectați de masiva alunecare de teren din Prahova își strâng lucrurile și pleacă la rude: „Situația e foarte gravă”

×
Publicitate

Cu tristețe în ochi și amărăciune în glas, oamenii afectați de masiva alunecare de teren din Prahova își strâng lucrurile și pleacă la rude.

Casele lor pot fi înghițite în orice moment de pământul care a luat-o la vale. Până acum, 16 familii și-au părăsit deja locuințele, iar alți localnici se uită îngroziți cum dezastrul se apropie și de casele lor. Pompierii militari și autoritățile locale monitorizează zona.

Frații Ioniță locuiesc în casa din Livadea de când se știu. Miercuri se grăbeau să își scoată din încăperi lucrurile mai de valoare. Salvează ce pot, spun ei, convinși că în curând pereții se vor prăbuși sub apăsarea tonelor mișcătoare de pământ. Oamenii spun că aud copacii cum trosnesc și văd, ca într-un film de groază, cum terenul continuă să își schimbe relieful.
Potrivit autorităților, alunecarea de teren este încă activă.

Gheorghe Ioniță, proprietar: ”A venit de sus unda aia de șoc, s-a propagat până aproape de noi, dar nu s-a oprit. Situația este foarte, foarte gravă și sunt rupturi de metri întregi. Pe aici, pe sus, trăsnesc copacii. A picat unul acum câteva minute.”

Adriana Ioniță, rudă: ”Am venit de dimineață să ajut frații, că trebuie să îi ajut, normal. Nici nu pot să mă abțin, că e de groază, dar asta e. În spate, aici, e deja ruptură. Asta cred că se dărâmă deja. Bu cred că o să mai dureze.”

Localnicii afectați se vor vor muta la rude, dar nu se pot împăca cu gândul că rămân fără un acoperiș al lor deasupra capului.

Daniel Ioniță, proprietar: ”O viață, și părinții au muncit, și noi, și se duce de râpă tot.”

Un bărbat de 44 de ani însă nu mai doarme de două zile și de două nopți. Stă în gradina și veghează cum se crapă pământul. Încă nu vrea să își ia familia și să plece din casa care se poate prăbuși oricând.

Constantin Moise, proprietar
: ”Soția este gravidă, mai are o lună până naște. Ea este la pat. Am strâns din lucruri, ne-a promis domnul primar că ne duce la o pensiune, dar nu vreau să plec până nu ajunge. Dacă ajunge aproape de casă atunci sunt nevoit. Stăm și păzim, asta facem.”

În zona Podul Ursului imaginile sunt copleșitoare. Acolo, pământul s-a prăbușit zeci de metri și a luat cu el și copacii.

Raluca Vasiloaie, purtătorul de cuvânt al ISU Prahova: ”16 familii au fost deja evacuate la rude până în prezent, iar alte trei imobile nelocuite sunt în pericol de a fi surprinse de alunecarea de teren. În prezent, situația este monitorizată de autoritățile locale și pompierii militari.”

Autoritățile locale și județene susțin că îi vor ajuta pe oameni. Pentru început, cei nevoiți să își părăsească casele au la dispoziție o pensiune unde pot locui o perioadă scurtă. Abia când terenul se va stabiliza poate fi făcută și o evaluare a pagubelor. În urma raportului Comitetul Județean pentru Situații de Urgență, localnicii pot primi ajutor din partea statului din fondul pentru calamități.

Articol recomandat de sport.ro
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Soția lui Lautaro Martinez a rupt tăcerea: ”Doar noi știm ce e în spate”
Citește și...
Avertisment pentru șoferii din România: o nouă înșelătorie cu roviniete online. Unii plătesc cu până la 30% mai mult

Șoferii din România sunt vizați de o nouă înşelătorie online. Pe internet au apărut site-uri neautorizate care vând roviniete la prețuri mult mai mari decât cele oficiale. 

Ce le cer românii angajatorilor. Este unul dintre cele mai dorite beneficii

Angajatorii măresc plaja de beneficii extra-salariale, la cererea salariaților. Printre cele mai dorite sunt cardurile culturale, care funcționează pe principiul bonurilor de masă.

Triumf pentru Cristian Mungiu la Cannes. Filmul „Fiord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a fost ovaționat minute în șir

Filmul "Fiord" al lui Cristian Mungiu cu Sebastian Stan în rol principal a fost ovaţionat la Cannes minute în șir. 

Recomandări
ONG-urile critică proiectul AUR-PSD: publicarea donatorilor ar putea încălca drepturile europene. „Legea poate intimida”

ONG-urile ar putea fi obligate să publice numele tuturor donatorilor care oferă mai mult de 5 mii de lei pe an. 

Cristian Mungiu, omagiat la Cannes, critică corectitudinea politică în artă. "Trebuie să avem curajul să spunem ce gândim”

Regizorul Cristian Mungiu, omagiat la Cannes pentru noul său film, atrage atenția că, în societatea de azi, spațiul pentru dezbatere și pentru exprimarea unor idei incomode devine tot mai restrâns în artă, din cauza corectitudinii politice.

Româncele căutate după prăbușirea unei case în Germania erau în prima lor zi de vacanță. Cum a scăpat soțul uneia dintre ele

Două românce, de 25 și 26 de ani, sunt date dispărute în orașul Görlitz din Germania, după ce clădirea în care erau cazate s-a prăbușit în urma unei explozii.