Mai mulți pacienți au primit o șansă la viață, după ce le-au fost donate organe. „Ce simt acum e foarte intens”

×
Publicitate

În prag de Paște, 20 de pacienți au primit o șansă la viață după ce rudele a cinci persoane aflate în moarte cerebrală au decis să doneze organele celor dragi.  

Șase intervenții au fost realizate cu succes la Institutul de Transplant Renal din Cluj.

Cinci persoane din Bistrița, Iași, Cluj-Napoca, Sibiu și Craiova au intrat în moarte cerebrală, iar familiile și-au dat acordul pentru prelevarea de organe. A început, astfel, o luptă contracronometru pentru mai multe echipe medicale din țară.

La Institutul de Transplant din Cluj-Napoca au ajuns șase rinichi. Eleonora are 54 de ani și este unul dintre pacienții care a primit un nou organ.

Eleonora, pacientă: „Ce simt acum e foarte intens, eu sunt pe listă de 5 ani și mi-am pierdut așa un pic speranța. Dumnezeu mi-a făcut o bucurie de Florii."

Conf. Dr. Elec Florin, Șef Secție Urologie și Transplant Renal Cluj-Napoca: „Primitorii sunt șase pacienți, care merg toți foarte bine, sunt din toată țara, Suceava, Caraș-Severin, Brașov, Cluj. Peste 20, chiar 30 de persoane implicate în cele șase transplanturi renale. Pacienții sunt bine, cu diureză reluată, nu avem probleme, toate grefele sunt funcționale”.

Transplanturi renale, hepatice și de inimă au fost făcute și la Iași, Târgu Mureș și București. O pacientă din Bistrița a suferit un AVC, după o malformație vasculară cerebrală.

Dr. Guenadiy Vatachki, Director Agenția Națională de Transplant: „În total au fost 20 de pacienți salvați prin transplant. Aș vrea să mulțumesc familiilor care au înțeles că consimțământul lor salvează alte vieți. Anul acesta în primul trimestru avem un număr dublu de donatori față de anul trecut, care se datorează nu numai din cauza acordurilor familiilor, ci și capacitatea colegilor din teritoriu de a identifica acești pacienți”.

De la începutul anului, au fost realizate 92 de transplanturi în toată țara. Fiecare intervenție schimbă viața pacientului și a întregii familii. Rodica a primit un rinichi acum o săptămână, după ce fost pe lista de așteptare cinci ani lungi cât o viață.

Rodica Blăjean, pacientă: „Mă simt super. Cred că încep o viață nouă. O să călătoresc. Am mai fost chemată de două ori, doar că eram răcită. Acum, a treia oară, a fost cu noroc. Să mă bucur de viață."

Ioan Burz, pacient: „Acum cu minunea asta. Din 20 de medicamente mai iau cinci. Mă simt un alt om, sunt foarte fericit."

Dr. Iacob Gheorghiță, Coordonator Program de Transplant ICUTR Cluj-Napoca: „Familiile îndurerate au înțeles acest gest că fiind un gest profund uman și au acceptat să doneze”.

Pentru cei de la Institutul de Transplant Renal din Cluj-Napoca, a fost încununarea a 32 de ani de activitate în care s-au realizat 2500 de transplanturi.

Anul acesta au fost prelevate organe de la 31 de donatori în moarte cerebrală, un număr dublu față de aceeași perioadă a anului trecut.

Articol recomandat de sport.ro
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Haos în Grecia după meciul de titlu dintre Olympiakos și Panathinaikos: pumni la vestiare și intervenția poliției
Citește și...
Un test poate depista mii de boli genetice la fătul aflat în dezvoltare. Metoda ar putea reduce testele invazive din sarcină

Un nou test de sânge matern care poate detecta mii de afecţiuni genetice grave la fătul aflat în dezvoltare ar putea reduce necesitatea efectuării unor investigaţii invazive în timpul sarcinii, potrivit oamenilor de ştiinţă, scrie The Guardian.

Medicii legiști protestează față de noua lege a salarizării. ”Volumul de muncă a crescut foarte mult, salariile scad”

Nemulțumiți de proiectul noii legi a salarizării, medicii legiști din Baia Mare și Bistrița au intrat joi în grevă timp de două ore. 

Ministerul Sănătății, propuneri radicale la Legea salarizării: gărzile, plătite dublu, iar medicii, 100% din salariu bonusuri

Ministerul Sănătății a transmis un prim set de propuneri și observații la proiectul noii Legi a salarizării, vizând „corectarea unor dezechilibre majore” și consolidarea atractivității sistemului public de sănătate.

Recomandări
Ce conține programul de guvernare al lui Eugen Tomac. Planuri pentru Apărare, Economie, Educație și Justiție

Eugen Tomac a publicat programul de guvernare cu care intenționează să se prezinte în fața Parlamentului. Premierul desemnat și-a prezentat echipa și anterior, în presa internațională, și prioritățile sale.

Dosarul mineriadei din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Donald Trump susține că a convins Iranul să renunțe la arma nucleară. Acordul ar putea fi semnat duminică

Preşedintele american Donald Trump a anunţat sâmbătă că duminică va fi semnat acordul cu Iranul pentru a pune capăt războiului, ceea ce va permite redeschiderea imediată a Strâmtorii Ormuz, informează EFE.