MAE confirmă că cele două românce, mamă și fiică, au murit în tragicul incendiu din Valencia

×
Publicitate

Ministerul Afacerilor Externe (MAE) a anunțat marți seara că autoritățile spaniole au notificat reprezentanții Consulatului României că au finalizat procesul de identificare a victimelor din incendiul care s-a produs în urmă cu câteva zile în Valencia.

Astfel, autoritățile spaniole au confirmat decesul a doi cetățeni români care fuseseră inițial declarați dispăruți. Este vorba despre două românce, mamă și fiică.

”Ministerul Afacerilor Externe transmite condoleanțe familiei  îndoliate. MAE precizează că familia cetăţenilor români decedaţi a fost notificată de către autorităţile spaniole, conform procedurilor. Totodată, MAE menţionează că reprezentanţii Consulatului României la Castellon de la Plana sunt în continuare în legătură cu autorităţile spaniole şi cu cetățenii români afectaţi de incendiu care au solicitat asistenţă consulară şi urmăresc evoluţia situaţiei, în vederea asigurării asistenţei/protecţiei consulare, conform competenţelor şi cu respectarea legislaţiei spaniole.

Ministerul Afacerilor Externe informează că cetățenii români pot solicita asistență consulară la numerele de telefon ale Consulatului României la Castellon de la Plana: +34964203331, +34964216008, +34964217836, +34964203234, +34964216172, +34964212446; apelurile fiind redirecționate către Centrul de Contact și Suport al Cetățenilor Români din Străinătate (CCSCRS) și preluate de către operatorii Call Center-ului în regim de permanență.” - se arată în comunicatul MAE.

10 oameni au murit în incendiul din Valencia, iar 140 de familii au rămas pe drumuri.

Articol recomandat de sport.ro
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Îi recunoști pe toți? Cum arată azi UEFAntasticii, la 20 de ani după sfertul Steaua - Rapid
Citește și...
Trei blindate Piranha, implicate într-un accident în Sălaj. 11 militari au fost răniți

Unsprezece militari au avut nevoie de îngrijiri medicale, după ce trei transportoare blindate Piranha 5 aparţinând unei coloane militare din Batalionul 813 Infanterie s-au ciocnit, joi seară, în judeţul Sălaj, pe DN 1C.

O femeie a făcut scandal în două mijloace de transport din Pitești și a atacat un șofer cu spray lacrimogen

O femeie de 28 de ani a făcut scandal în două mijloace de transport din Piteşti şi a folosit un spray iritant-lacrimogen după ce unul dintre şoferi i-a atras atenţia.

Rusia avertizează România, după reacția MAE. „Să nu expună inutil vieţile şi sănătatea propriilor cetăţeni”

Ambasadorul rus la Bucureşti, Vladimir Lipaev, a solicitat o întrevedere cu oficiali ai Ministerului de Externe. 

Recomandări
Noua lege a salarizării a unit bugetarii: toți o critică și cer mai mulți bani și „recunoaștere”. Proteste naționale

Discuțiile pe legea salarizării continuă, iar joi au mers la negocieri sindicatele din educație. Și, în cazul celor care lucrează la catedră, proiectul de lege a stârnit nemulțumiri, după ce mai multe sporuri fie au fost reduse, fie eliminate.

„Armele fantomă” care inundă România. Cum sunt introduse în țară nedetectate. „Am găsit în portbagaj 18”

Fenomen îngrijorător, în România. Tot mai mulți indivizi sunt prinși cu arme de foc, unele letale, deținute ilegal. Anul trecut, polițiștii de la „Arme și muniții” au descoperit peste 3.000, de trei ori mai multe față de anii precedenți.

Bărbatul care și-ar fi măcelărit bunica și fratele vorbea des de „Lucifer”. Alex i-ar fi amenințat „cu o macetă”

Caz înfiorător în Târgu Jiu. Un bărbat de 39 de ani și-ar fi omorât bunica și fratele mai mare cu un an, apoi s-a sinucis în același apartament.