Lanț uman la Iași, în semn de protest. Primar: ”M-a deranjat ipocrizia celor din Parlament”

×
Publicitate

Protest simbolic la Iași pentru construirea unei autostrăzi care să lege regiunea de vestul țării.

Peste 500 de oameni s-au prins într-un lanț uman și le-au cerut autorităților să demareze lucrările la șoseaua de mare viteză dintre Ungheni și Târgu Mureș, un proiect uitat demult.

Oamenii au mai protestat și la sfârșitul lunii septembrie, când au creat un lanț de mașini, care a blocat traficul.

Localnicii s-au adunat pe bulevardul Ștefan cel Mare și au cerut ca proiectul A8 să fie finalizat și pus în practică de urgență. Au semnat și o petiție, convinși că un drum modern către vest ar ajută regiunea să se dezvolte.

Primarul Iașiului a criticat și el lipsade reacție a autorităților de la București.

MIHAI CHIRICĂ, primarul Iașiului: "M-a deranjat ipocrizia celor care sunt în Parlament. Acolo ar trebui să urle, să se lege cu lanțuri, să se smulgă de păr și să facă ceva pentru regiune de Nord-Est. Toate parcurile industriale sun tașezate unde sunt autostrăzi. Acolo nivelul de salarizare este altul și lucrurile se întâmplă cu o altă viteză."

Autostrada care să lege Moldova de drumurile spre Vest este în atenția guvernanților de opt ani, însă deocamdată s-au făcut doar studii. Anul acesta, în România s-au inaugurat 15 kilometri de autostradă, pe ruta Sebeș-Turda.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
FOTO Iubita lui Denis Alibec dezvăluie: ”De când ne cunoaștem, asta observ”
Citește și...
S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Joker, de 12,93 milioane de euro. Biletul norocos a costat 14,5 lei

Loteria Română a anunțat duminică seara câștigarea premiului de aproape 13 milioane de euro, cel mai mare din istoria jocului Joker. Biletul norocos a fost jucat pe joaca.loto.ro și a costat doar 14,5 lei. 

Motociclist de 17 ani ucis de o șoferiță de 20 de ani, în Suceava. Ce s-a întâmplat

Un tânăr de 17 ani a murit, duminică, după ce motocicleta pe care o conducea a fost lovită de un autoturism pe DN 17, pe raza comunei sucevene Vama.

Sezonul estival începe cu peste 100 de hoteluri scoase la vânzare pe litoralul românesc. De ce renunță proprietarii la ele

Pe litoral sunt peste 100 de hoteluri scoase la vânzare, conform platformelor imobiliare. Prețurile ajung până la 16 milioane de euro.

Recomandări
Planul lui Ilie Bolojan după ce PSD își retrage miniștrii din guvernul său. Cine îi va înlocui pe social-democrați

De luni, țara va intra în criză politică, spun cei din PSD, pregătiți să-i retragă sprijinul premierului Ilie Bolojan după un referendum intern. 

SUA și Iran se acuză reciproc de blocarea Strâmtorii Ormuz. Trump nu mai răspunde la întrebări despre război: ”Dați-i afară!”

Focurile trase asupra navelor din Strâmtoarea Ormuz reprezintă o încălcare a acordului de încetare a focului - acuză președintele american Donald Trump. 

Alegeri Bulgaria 2026. Fostul președinte l-a învins categoric pe fostul premier. Rezultate și prezență la vot

Fostul președinte Rumen Radev a câștigat detașat alegerile parlamentare anticipate din Bulgaria, la mare distanță de fostul premier Boiko Borisov.