UPDATE Incendiul a fost lichidat. La fața locului va rămâne o autospecială de stingere din cadrul Punctului de Lucru Bunești, în supraveghere.

Trupul carbonizat al unei femei a fost găsit de către echipele de pompieri în clădirea chiliilor de la Mănăstirea Bistriţa.

Din primele informaţii, se pare că victima ar fi una dintre măicuţele mănăstirii, care avea cameră la mansarda construcţiei, potrivit Agerpres.

"Incendiul este localizat. Se lucrează la lichidarea focarelor din interiorul zonei incendiate. Suprafaţa arsă până acum este de aproximativ 800 metri pătraţi, din care 500 mp mansardă locuibilă cu 11 chilii. Misiunea de căutare-salvare se efectuează cu dificultate, fiind prezente dărâmături şi moloz în zonă. Echipele de căutare-salvare au identificat un corp carbonizat, organele abilitate confirmând că este vorba de o persoană de sex feminin", a precizat purtătorul de cuvânt al ISU Vâlcea, Sorin Albinaru.

Citește și
Nicușor Dan, la 85 de ani de la Pogromul de la Iași: „Extremismul și revizionismul istoric rămân tentații reale”

Știre inițială

Purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU) Vâlcea, Sorin Albinaru, a precizat că echipajele sosite la faţa locului au constatat că arde generalizat acoperişul clădirii (P+1) în care se află chiliile, forţele fiind mobilizate şi în căutarea-salvarea eventualelor persoane surprinse de flăcări, dar şi pentru protecţia unei butelii GPL, aflată în interior.

La faţa locului au ajuns inclusiv inspectorul şef al ISU Vâlcea şi prim-adjunctul inspectoratului, care coordonează intervenţia, la care participă pompieri din Drăgăşani şi Grădiştea cu şapte autospeciale de stingere cu apă şi spumă, o autospeciala de intervenţie şi salvare de la înălţime şi o cisternă cu apă, precum şi colegii lor din Gorj şi Argeş cu încă patru autospeciale. 

Mănăstirea Bistriţa este o ctitorie a boierilor Craioveşti, datând din jurul anului 1490, cu hramul Adormirea Maicii Domnului, potrivit News.ro

Mănăstirea este vestită şi prin faptul că a găzduit prima tiparniţă din Ţara Românească, unde s-a tipărit de către călugărul Macarie, în 1508, Liturghierul (în limba slavonă), prima carte tipărită pe pământ românesc, conform site-ului lăcaşului de cult.

La Mănăstirea Bistriţa se află moaştele Sf. Cuvios Grigorie Decapolitul.