Imagini cu dezastrul de la Dedeman din Botoșani. 13 persoane au fost rănite în explozie | GALERIE FOTO

62455323

O explozie puternică s-a produs vineri dimineață la un magazin de bricolaj din municipiul Botoșani. A fost activat planul roșu de intervenție și mobilizate două elicoptere SMURD.  

13 persoane au ajuns la spital, dintre care patru se află în stare gravă. Deflagrația urmată de incendiu s-a produs în zona birourilor, iar în clădire se aflau peste o sută de persoane, inclusiv clienți ai magazinului.

Magazinul de bricolaj în care s-a produs explozia se află la marginea municipiului Botoșani. Era deschis și înăuntru se aflau atât angajați, cât și clienți.

Dorina Lupu, purtătorul de cuvânt ISU: „În acest moment colegii mei intervin pentru îndepărtarea efectelor. Misiunea de căutare a fost finalizată. Nu au mai fost descoperite și alte persoane în interior. Una dintre victime va fi transportată cu elicopterul SMURD la un spital de specialitate din țară, este în stare gravă, intubat preventiv."

Pompierii spun că sursa deflagrației este o butelie aflată în zona birourilor. Sunt afectate atât parterul, cât și etajul centrului comercial.

În momentul exploziei magazinul era deschis deja de 2 ore, iar înăuntru se aflau peste o sută de persoane care s-au autoevacuat.

Salvatorii i-au scos de sub dărâmături pe răniți. 10 bărbați și 3 femei au ajuns la spital cu arsuri și traumatisme. Dintre ele, patru sunt în stare gravă, două intubate. Pentru salvarea lor au fost mobilizate și două elicoptere SMURD: unul de la București și unul de la Galați. Dar a fost prealertat inclusiv și avionul SMURD, care a fost pregătit să intervină. Trebuie menționat faptul că centrul comercial deține autorizație de securitate la incendiu.

Articol recomandat de sport.ro
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
S-a aflat când va fi gata cel mai mare stadion din Europa!
Citește și...
Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse va fi deschis traficului în ambele sensuri în perioada Sărbătorilor Pascale

Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu anunță că Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse va fi deschis în ambele sensuri între 9 și 14 aprilie.

Rezultate LOTO 6/40, LOTO 5/40 și Joker joi, 2 aprilie 2026. Premiul la Joker a depășit 12 milioane de euro

Joi, vor avea loc noi trageri Loto 6/49, Noroc, Joker, Noroc Plus, Loto 5/40 şi Super Noroc, după ce la tragerile loto de duminică, Loteria Română a acordat peste 44.700 de câştiguri în valoare totală de peste 3,66 milioane de lei.

Pedeapsa dură pe care a primit-o un bărbat care a bătut cu brutalitate un cățel pe o stradă din București

Un bărbat din Bucureşti a fost condamnat definitiv la 2 ani şi 4 luni închisoare cu executare, după ce a bătut şi a exercitat acte de cruzime asupra unui căţel care se afla pe stradă într-o stare deplorabilă.

Recomandări
LIVE: Coiful de la Poiana Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate de autoritățile din Țările de Jos

Coiful de la Coţofeneşti şi două brăţări dacice din aur au fost prezentate publicului de autorităţile din Țările de Jos în urmă cu puțin timp.

Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

Mulțumim, „Il Luce”! FRF: Mircea Lucescu și-a încheiat mandatul de selecționer

Federaţia Română de Fotbal a anunţat, joi, prin intermediul site-ului oficial, că antrenorul Mircea Lucescu şi-a încheiat mandatul de selecţioner al echipei naţionale a României.