Finlanda va bloca intrarea Romaniei si Bulgariei in Schengen: Au fost primite prea usor in UE

×
Codul embed a fost copiat

Finlanda sustine ca va bloca aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, inaintea reuniunii ministrilor europeni de Interne pe aceasta tema, joi, relateaza postul public de televiziune YLE, in pagina electronica.

Atat Guvernul, cat si Parlamentul au declarat ca cele doua tari sunt prea corupte si nu traiesc conform principiilor statului de drept, o preconditie pentru aderarea la spatiul Schengen.

Obiectia Finlandei este sustinuta de Germania.

Ministrul finlandez de Interne Päivi Räsänen a respins afirmatiile potrivit carora pozitia Helsinki este legata de problema romilor est-europeni care vin sa cerseasca in orasele finlandeze.

Räsänen a declarat ca Romania si Bulgaria au fost primite prea usor in UE.

Citește și
Schengen
Ambasada Germaniei:Pe Schengen trebuie indeplinite conditii tehnice, administrative,de stat de drept

Finlanda a afirmat anterior ca este ingrijorata de faptul ca cele doua tari nu vor putea securiza in mod corespunzator frontierele externe ale UE din cauza coruptiei.

DOSARUL "SCHENGEN":

- Germania nu vrea Romania in Schengen. Ministrul de Interne: Daca e nevoie folosim dreptul la veto

- Macovei: Lui Ponta si Corlatean nu le pasa de interesul sa aderam in Schengen, ci sa scape de MCV

- MAE si MAI cer statelor ce se opun aderarii la Schengen sa isi argumenteze pozitia la Consiliul JAI

- Udrea: Germania si-a schimbat pozitia in privinta Schengen din cauza raportului MCV

- Ministrul Titus Corlatean: Nu spune nimeni ca nu vom mai fi interesati de spatiul Schengen

- Ponta: Corlatean a vorbit in numele Guvernului; daca Schengen se amana, tema nu va mai fi prioritara

- Reactia presedintelui Basescu dupa declaratia lui Corlatean: "Sa renunte la afirmatii de acest gen"

- Corlatean: Daca ne amana iar pe Schengen, Romania nu mai e interesata; asteptam sa ne invite ei

- Ponta: Romania are semnale ca 1-2 tari vor cere ca aderarea la Schengen sa fie amanata pe octombrie

- Bruxelles-ul propune trecerea la "frontiere inteligente" pentru spatiul Schengen

- Stolojan: Disputele interne pe Schengen nu ajuta; eram deja acceptati daca nu era lovitura de stat

- Premierul danez: "Romania poate conta pe Danemarca pentru admiterea in spatiul Schengen"

- Basescu a facut publica scrisoarea privind Schengen, acuzandu-i de minciuna pe Ponta si Antonescu

- Antonescu: Olanda nu se va constitui intr-un obstacol privind aderarea la Schengen in doua trepte

- Presedintele Senatului din Olanda:Pentru Schengen, justitia din Romania sa respecte regulile europene

- Pretul platit de Romania pentru ca Franta sa sustina aderarea la Schengen: repatrierea tiganilor

- Vizita lui Ponta la Paris vine intr-un moment sensibil. Francezii arata cu degetul spre hotii romani

- Victor Ponta: "Instabilitatea din Bulgaria va afecta decizia privind intrarea Romaniei in Schengen"

- Basescu: Sa renuntam la jocul "O scrisoare in care cerem sa intram in Schengen si sa o semnam toti"

- Emil Boc: Raportul CE pe Justitie pune frane serioase in calea aderarii Romaniei la Spatiul Schengen

- Raportul MCV: Romania, din nou criticata de Comisia Europeana in raportul despre evolutia justitiei

- MAI: Comisarul european Malmstrom a confirmat indeplinirea criteriilor de aderare la Schengen

Articol recomandat de sport.ro
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Darya Zheleznyakova trăiește departe de Rusia. Cu ce se mai ocupă ”femeia de fier” din UFC
Citește și...
Ponta: Romania nu va cere vot pe aderare la Schengen. Probabil ca Olanda ar vota alaturi de Germania
Ponta: Romania nu va cere vot pe aderare la Schengen. Probabil ca Olanda ar vota alaturi de Germania

Romania nu va solicita un vot pentru aderarea la Schengen, la reuniunea Consiliului JAI din aceasta saptamana, si nu va mai lua in calcul un termen pentru finalizarea acestui proces, a declarat premierul Victor Ponta.

Ambasada Germaniei:Pe Schengen trebuie indeplinite conditii tehnice, administrative,de stat de drept
Ambasada Germaniei:Pe Schengen trebuie indeplinite conditii tehnice, administrative,de stat de drept

Ambasada Germaniei la Bucuresti afirma ca aderarea Romaniei Schengen ramane un obiectiv principal al Guvernului Federal, dar pentru aceasta "trebuie sa existe toate conditiile tehnice, administrative si cele care caracterizeaza statul de drept".

Basescu: Cel putin 7 state ar fi fost impotriva daca s-ar fi ajuns la vot pe Schengen. Ponta: Barfe
Basescu: Cel putin 7 state ar fi fost impotriva daca s-ar fi ajuns la vot pe Schengen. Ponta: Barfe

Presedintele Traian Basescu a declarat, luni, ca Germania nu este singura tara care ar fi votat impotriva aderarii Romaniei la Schengen in Consiliul JAI, mentionand ca sunt cel putin sapte state care s-ar fi opus in cazul unui vot.

Recomandări
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan
Război pe pensiile magistraților: Înalta Curte trimite la CCR o expertiză care contestă legea Guvernului Bolojan

Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a trimis la Curtea Constituţională concluziile unei "expertize independente" întocmite de un expert contabil autorizat. 

Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online
Liste publice cu românii datori la stat: proiect de lege pentru afișarea restanțierilor online

Autoritățile vor ca datoriile pe care românii le au la Fisc și la direcțiile de taxe locale să apară pe liste publice care pot fi accesate online.

A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi
A ajuns în România cârtița uriașă care va străpunge Carpații. Are dimensiunea unui teren de fotbal și va săpa 20 de m pe zi

În premieră pentru infrastructura din România, a ajuns la noi un utilaj uriaș care va fora prin munți, cu ajutorul unei tehnici noi, un tunel rutier de autostradă.