Festivitățile de Ziua Unirii Principatelor Române, marcate de obiceiurile tradiționale: „Unde-i ciolanul?"

×
Publicitate

La 165 de ani de la Unirea Principatelor Române, în toate oraşele mari din ţară au avut loc ceremonii militare şi evenimente publice la care au participat oameni de rând, dar mai ales politicieni.

Sărbătoarea a fost umbrită, la Focşani, de un accident tragic. Un colonel în rezervă, în vârstă de 64 de ani, a suferit un infarct şi a murit, în timp ce participa la un maraton. Peste 8.000 de oameni au sărbătorit în Piaţa Unirii din Iaşi. Pentru unii dintre ei, plecaţi peste hotare, evenimentul are o însemnătate aparte.

Începând cu vârsta de vreo cinci ani, mereu aici la gard, aici sau acolo. Mereu am fost aici. Mi-a plăcut de mică uniforma, am iubit-o. Sunt super emoționată, cred că se vede asta și în ochii mei și trăiesc totul cu sufletul la gură” spunea o fată care participa la paradă.

Să-l văd pe tata. O să fie frumos îmbrăcat în armată”

-Ai vrut să vii în costum popular?

-Da, pentru că e zi naţională azi

În mulţime şi-au făcut apariţia şi unele personaje istorice.

E o mare mândrie pentru noi, pentru că acum 165 de ani, în această capitală, în această piaţă

s-a făcut unirea principatelor romane” spune un bărbat care poartă o căciulă de astrahan precum a lui Moş Ion Roata.

M-am întors aici, eu Ştefan cel Mare, la urmaşul meu vrednic şi credincios... Alexandru Ioan Cuza, care a realizat Marea Unire, Mica Unire de fapt dar a fost Marea unire” spune alt bărbat, costumat precum Ștefan cel Mare.

După ce au cântat şi dansat, participanților li s-a făcut foame, aşa că au făcut coadă la plăcinte și ceai cald.

-Cum sunt plăcintele?

-Foarte bune și gustoase. Dar sunt puține.

Toți se întreabă "Unde-i ciolanul?". Așteptam ciolanul cu fasole, dar e bine și așa” spune un alt bărbat.

În Capitală, Hora Unirii s-a jucat în dealul Patriarhiei, la monumentul lui Cuza. Aici au venit câteva sute de persoane, printre care şi primarul Nicușor Dan.

Nicușor Dan, primarul Capitalei: „Marii înaintaşi trebuie cinstiţi, să ne amintim de ei şi să facem România pe care ei şi-o doreau"

Preşedintele României şi premierul au participat la o ceremonie militară specială, organizată la mormântul Ostaşului Necunoscut. Şeful statului a ţinut să le amintească celor prezenţi că suntem în an electoral.

Klaus Iohannis, președintele României: „Deciziile pe care le vom lua în acest an electoral vor influenţa cursul ţării noastre, iar fiecare vot înseamnă un angajament profund faţă de viitorul nostru comun. La mulţi ani România, l-a mulţi ani tuturor românilor, oriunde s-ar afla."

Reporteri: Elena Bejinaru, Iulia Ciuhu, Oana Ursanu, Daniel Nițoiu, Dan Oprea

Articol recomandat de sport.ro
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Femeia care l-a fermecat pe Ionuț Chirilă: "Cine e? Lasă-mă lângă ea"
Citește și...
Descoperire uimitoare făcută într-o pădure din Bihor. A aparținut unei persoane înstărite, din Epoca Medievală | FOTO

Un entuziast de istorie din Oradea, cu ajutorul unui detector de metale, a descoperit într-o pădure din apropierea localității bihorene Brusturi un inel de aur din Epoca Medievală, alături de alte obiecte valoroase din bronz și fier.

 

Gestul șocant făcut de un bărbat la mormântul fiului său. Nu a mai putut suporta durerea

Scene înfiorătoare s-au derulat la prânz în cimitirul central din Constanța. Un bărbat, care plângea la mormântul fiului său, nu a mai putut suporta durerea pierderii celui drag și este posibil să își fi dat foc, spun anchetatorii.

Un colonel în rezervă a murit în timpul evenimentelor de Ziua Unirii Principatelor Române

Ziua Micii Uniri nu a fost lipsită de evenimente. În Buzău, un colonel în rezervă în vârstă de 64 de ani a făcut infarct și a murit.  

Recomandări
SURSE: PPE și Renew cer Comisiei Europene să blocheze jalonul de 770 de milioane de euro, din cauza amendamentului Fritz

Liderii PPE și Renew Europe, principalele grupuri politice pro-europene din Parlamentul European, i-au trimis o scrisoare comună președintelui Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, în care se arată îngrijorați de soarta statului de drept din România.

Legea salarizării, încă fără acord politic. PSD vrea salarii mai mari, iar UDMR se teme de scăderi de venituri

Partidele au analizat cea mai recentă variantă a legii salarizării unitare, dar nu s-au pus încă de acord pentru o variantă pe care să o susțină în Parlament.

Cum vrea să schimbe AEP regulile pentru partidele politice. Reforma, deja criticată: „Suntem duşi pe o pistă falsă”

Autoritatea Electorală Permanentă (AEP) a pus în transparenţă decizională proiectul unei noi legi a partidelor politice, menit să înlocuiască actuala Lege nr. 14/2003, în vigoare de peste două decenii.