Englezii arata din nou cu degetul spre Romania. Urme de carne de cal ar fi fost gasite in conserve

×
Publicitate

Pe langa scandalul cu retragerea unor loturi de carne de pui, apar probleme si din cauza carnii de cal. Englezii ne acuza din nou ca ar fi gasit urme din aceasta carne in conservele de vita romanesti.

Intr-adevar, englezii arunca din nou acuzatii asupra tarii noastre. Ei sustin ca au gasit urme de carne de cal in conservele de vita produse in Romania in luna ianuarie si ajunse la doua lanturi de magazine din Marea Britanie.

Autoritatea Sanitar Veterinara sustine ca a primit joi seara o sesizare prin sistemul rapid de alerta, insa va putea sa confirme ori sa infirme acuzatiile abia saptamana viitoare cand analizele vor fi gata.

Cert este ca echipele de control din tara au iesit deja pe teren in mai multe judete din tara, pentru a face verificari si pentru a ridica probe.

Presedintele ANSVSA sustine insa ca britanicii au gasit o cantitate mica de carne de cal, intre 1 si 5 la suta. Asta inseamna ca s-ar putea vorbi de o contaminare accidentala, pe linie de productie.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Anca Petrescu a plecat in stare buna din Timisoara, dar a murit in Capitala. Vadim: E un malpraxis

Arhitecta Anca Petrecu a murit ucisa de virusi luati din spital. Sunt acuzatiile foarte grave lansate de liderul PRM la adresa Spitalului
Floreasca din Capitala si a Spitalului judetean din Timisoara, unde fosta sa colega de partid a stat internata.

Zeci de oameni fara adapost din Capitala s-au trezit datori la banca. Ce risca pentru ca au semnat

Un milion si jumatate de euro au strans 4 indivizi din Bucuresti, care au pacalit cateva zeci de oameni saraci sau fara adapost ca le vor face rost de slujbe, daca vor lua credite.

Judecatorii au respins contestatia lui Anghel Iordanescu. Permisul antrenorului ramane suspendat

Generalul Anghel Iordanescu pierde o batalie importanta cu Politia Rutiera. Dar si dreptul de a conduce vreme de 90 de zile.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.