CSM va cere CE lămuriri despre documentul din 2012 prin care erau solicitate date despre cauze penale

61946679

Documentul CE este datat 10 octombrie 2012 şi era adresat ministrul de atunci al Justiţiei Mona Pivniceru, conţinând 21 de cerinţe adresate Guvernului, inclusiv solicitări privind anumite cauze penale.

Consiliul Superior al Magistraturii (CSM) va transmite o scrisoare Comisiei Europene (CE) pentru a cere "lămuriri despre sensul solicitărilor" care se regăsesc în documentul care ar fi fost transmis de către CE în octombrie 2012 şi în care erau cerute detalii cu privire la cauze penale vizându-i pe George Becali, Adrian Năstase, Şerban Alexandru Brădişteanu, George Copos, Tudor Alexandru Chiuariu, Ion Dumitru, Decebal Traian Remeş, Cătălin Voicu sau Dan Voiculescu, relatează news.ro.

"Secţia pentru judecători din cadrul Consiliului, convinsă fiind de rolul Comisiei Europene în evaluarea progreselor României în domeniul justiţiei, ţinând cont de ampla dezbatere determinată de apariţia în spaţiul public a documentului datat 10 octombrie 2012, trimis Ministerului Justiţiei de către Comisie, a apreciat ca utilă transmiterea unei scrisori acestui organism european, în vederea lămuririi exacte a sensului solicitărilor cuprinse în paragrafele 18 şi 20, aceste informaţii fiind menite să înlăture orice speculaţii în această privinţă", a anunţat Consiliul Superior al Magistraturii, în urma şedinţei de marţi a Secţiei pentru judecători.

De asemenea, CSM a decis transmiterea unei solicitări Ministerului Justiţiei, în vederea comunicării oricăror clarificări în legătură cu documentul CE, inclusiv cu privire la instanţele angrenate în procedurile de evaluare în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare.

În urmă cu o săptămână, premierul Viorica Dăncilă i-a adresat o scrisoare preşedintelui Comisiei Europene Jean Claude Juncker, cerându-i clarificări cu privire la documentul apărut în presă şi atribuit Comisiei Europene, prin care erau solicitate detalii cu privire la cauze penale vizându-i pe George Becali, Adrian Năstase, Şerban Alexandru Brădişteanu, George Copos, Tudor Alexandru Chiuariu, Ion Dumitru, Decebal Traian Remeş, Cătălin Voicu, Dan Voiculescu.

Ea îi adresează preşedintelui CE "rugămintea de a clarifica aspectele de fapt şi de drept cu privire la documentul în cauză".

"Este esenţial pentru colaborarea noastră instituţională şi pentru consolidarea funcţionării justiţiei în România să lămurim dacă documentul atribuit Comisiei Europene este unul autentic, asumat instituţional, şi dacă este singurul document de acest fel, de natură să aducă ingerinţe în funcţionarea justiţiei şi separaţia puterilor în stat", argumentează premierul.

Ea îşi exprimă convingerea că în scurt timp, prin implicarea directă a lui Juncker, vor putea fi înţelese "raţiunile, motivele şi criteriile care au stat la baza întocmirii de către reprezentanţii Comisiei Europene a acestei liste nominale, modalitatea în care informaţiile solicitate şi obţinute de către instituţia europeană au contribuit la analizarea şi, mai ales, la evaluarea progreselor înregistrate de România în cadrul Mecanismului de Cooperare şi Verificare".

Viorica Dăncilă apreciază că se impun clarificări urgente, mai ales că transmiterea unor astfel de cerinţe imperative autorităţilor române de către Comisia Europeană a constituit o practică repetată.

Preşedintele Klaus Iohannis a declarat, vineri, la Bruxelles, că a fost abordat de către preşedintele Comisiei Europene (CE), Jean Claude Juncker, în legătură cu scrisoarea premierului Viorica Dăncilă şi că i-a spus înaltului oficial european că este o preocupare legitimă din partea opiniei publice şi opiniei politice din România şi l-a rugat ca la nivelul CE să trateze chestiunea exhaustiv şi să vină cu nişte răspunsuri pertinente.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
FOTO Noua bestie de 1.600 CP de la Bugatti! Există un singur exemplar în lume
Citește și...
Asistentă medicală rănită după ce ambulanţa în care era a fost implicată într-un accident VIDEO

O asistentă medicală a fost rănită marţi după-amiază, într-un accident rutier petrecut în judeţul Constanţa, după ce ambulanţa în care se afla s-a ciocnit cu un autoturism. Ambulanţa avea semnale sonore şi luminoase pornite şi se îndrepta spre o pacientă.

Cum a vrut un șofer prins băut la volan să mituiască polițistul. Interceptări: „Suntem în România, domnu’ şef”

Un om de afaceri prins băut la volanul unui Audi A6 în Leţcani a vrut să dea mită agentului, pentru a scăpa de dosar penal. „Îmi pare rău, sunt distrus. Dacă reuşiţi să mă ajutaţi am 1.000 euro drept răsplată“, i-a scris pe SMS poliţistului.

Un tânăr din Alba susține că a fost bătut de un polițist chiar în secție. Reacția agentului

Procurorii din Alba investighează un incident petrecut între un tânăr de 28 de ani, din Ocna Mureş şi un poliţist.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Ungaria declară Rusia drept „amenințare” pentru Europa și ordinea mondială. Ruptură față de politica lui Viktor Orbán

Guvernul Ungariei a condamnat oficial agresiunea militară a Rusiei și și-a anunțat sprijinul pentru integritatea teritorială a Ucrainei, potrivit orientărilor politice publicate marți seara.