Care sunt românii care se pot pensiona cu doi ani mai devreme, fără penalizare. Legea a fost promulgată

62365332
Shutterstock

Numărul persoanelor din zonele afectate de poluare care beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu doi ani, fără penalizare, a fost extins. Legea a fost promulgată, vineri, de președintele Klaus Iohannis.

Actul normativ prevede reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, fără penalizare pentru persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zone afectate de poluare, precum şi pe o rază de 8 km în jurul acesteia, prin extinderea numărului de localităţi.

Legea introduce localităţile Bistra, Ocna Mureş, Sălciua din judeţul Alba, Aluniş, Arad, Cicir, Fântânele, Frumuşeni, Horea, Mândruloc, Tisa Nouă, Vladimirescu din judeţul Arad, Piteşti din judeţul Argeş, Comăneşti din judeţul Bacău, Codlea din judeţul Braşov, Clejani şi Giurgiu din judeţul Giurgiu, Letca Nouă din judeţul Gorj, Băiuţ, Borşa, Cavnic, Cicârlău, Deseşti, Satulung, Şişeşti, Remetea Chioarului şi Copalnic Mănăştur din judeţul Maramureş, Comarnic, Floreşti, Valea Călugărească din judeţul Prahova şi Videle din judeţul Teleorman în lista zonelor pentru care locuitorii acestora pot beneficia de reducerea vârstei standard de pensionare cu doi ani, fără penalizare, potrivit Agerpres.

Potrivit legii, beneficiază de reducerea vârstei standard de pensionare cu 2 ani, fără penalizare, persoanele care au locuit cel puţin 30 de ani în zonele afectate de poluarea remanentă din cauza extracţiei, preparării şi arderii cărbunelui sau a şisturilor bituminoase, a extracţiei şi preparării minereurilor de uraniu, a extracţiei şi prelucrării minereurilor feroase şi neferoase cu conţinut de praf sau de emisii de gaze cu efect de seră, de amoniac şi derivate, de cupru, plumb, sulf, azot, fosfor, cadmiu, arseniu, zinc, mangan, fluor, clor, feldspat şi siliciu ori de radiaţii din minereuri radioactive, hidrogen sulfurat, crom trivalent, crom hexavalent, cianuri, de pulberi metalice şi/sau de cocs metalurgic, a prelucrării ţiţeiului sulfuros, desulfurarea benzinei, a ţiţeiului parafinos şi neparafinos, a distilării ţiţeiului în vederea producerii păcurii şi a uleiurilor.

Articol recomandat de sport.ro
VIDEO | Moment de senzație la retragerea Simonei. Stere Halep a făcut spectacol împotriva lui Gael Monfils
VIDEO | Moment de senzație la retragerea Simonei. Stere Halep a făcut spectacol împotriva lui Gael Monfils
Citește și...
O turistă a fost salvată cu elicopterul după ce i-a venit rău pe traseul spre Vârful Ciucaș. Avea spasme şi lipotimie

O turistă în vârstă de 55 de ani, aflată pe un traseu spre Vârfu Ciucaş, a fost salvată de pe munte cu elicopterul, după ce i s-a făcut rău.

Mineriada din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Zeci de mii de persoane au participat la Bucharest Pride: „Vrem să trăim în România”

Zeci de mii de membri ai comunității LGBT din România participă la această oră la Bucharest Pride, paradă care a ajuns la a 21-a ediție. Acompaniați de DJ, participanții au pornit în marș prin centrul Capitalei.

Recomandări
Ce conține programul de guvernare al lui Eugen Tomac. Planuri pentru Apărare, Economie, Educație și Justiție

Eugen Tomac a publicat programul de guvernare cu care intenționează să se prezinte în fața Parlamentului. Premierul desemnat și-a prezentat echipa și anterior, în presa internațională, și prioritățile sale.

Mineriada din 1990, fără verdict după 36 de ani. Dosarul a fost întors pentru a patra oară la Parchetul Militar

Se împlinesc 36 de ani de la Mineriada din iunie 1990, unul dintre cele mai sângeroase evenimente din România post-comunistă. Procesul propriu-zis, tergiversat mai bine de trei decenii, e departe de final. 

Ce se ascundea în fructele și legumele vândute în mai multe magazine din București și Ilfov. Descoperirea inspectorilor ANPC

Inspectorii Autorității pentru Protecția Consumatorilor au amendat cu 80.000 de lei comercianți din București și Ilfov care vindeau fructe și legume cu probleme.