„Dacitul”, sursă de bani pentru Guvern. Cât ar putea câștiga statul din exploatarea lui în următorii cinci ani

62515148
Profimedia

Bob cu bob la bugetul de stat. Guvernul a decis să extindă pentru alți cinci ani două licențe de exploatare a dacitului, acestea urmând să aducă venituri de aproximatv 500.000 de euro.

Cele două licențe de exploatare a dacitului, ambele aflate la Romcim S.A., au fost extinse în ședința de guvern, statul român urmând să primească echivalentul a aproximativ 100.000 de euro pe an, respectiv 500.000 de euro pe întreaga perioadă de exploatare de cinci ani.

Dacitul este o rocă cu granulație fină, care are în mod normal o culoare deschisă. Este adesea porfiritică și se găsește în fluxuri de lavă, domuri de lavă, dike-uri, sills și resturi piroclastice. Este un tip de rocă care se găsește de obicei pe scoarța continentală deasupra zonelor de subducție, unde o placă oceanică relativ tânără s-a topit dedesubt, notează Geology.com.

Principalele utilizări ale dacitului sunt cele din industria construcțiilor. Astfel, roca poate fi utilizat ca materie primă în fabricarea cimentului, datorită conținutului său ridicat de silice și aluminiu, care contribuie la proprietățile hidraulice ale cimentului. În plus, datorită durității și rezistenței sale la uzură, dacitul este folosit ca agregat în compoziția betonului și a mixturilor asfaltice, îmbunătățind durabilitatea și performanța acestora.

Deși licențele au oferite de statul român unor firme din domeniul construcțiilor, unele studii indică faptul că dacitul ar putea avea și utilizări în domeniul agricol. Mai exact, un studiu din 2021, demonstrează că roca poate fi folosită pentru a suplini îngrășămintele chimice și a ajuta la reminelarizarea solului.

„Subprodusul studiat aici are potențialul de a fi o soluție ecologică la problema fertilizării solului, deoarece nu implică procesare chimică și poate fi utilizat în forma sa naturală și, de asemenea, poate rezolva problema subproduselor depozitate în afara minelor”, notează cercetătorii.

Licențele pentru dacit, reînoite de Guvern

Durata licenței de exploatare din perimetrul POIANA ILVEI – MĂGURA STURZII, județul Bistrița Năsăud, se prelungește cu 5 (cinci) ani contractuali, până la data de 31.01.2030,

dacit

Prin Ordinul Președintelui A.N.R.M. nr. 152/2001, licența a fost transferată la societatea LAFARGE AGREGATE BETOANE S.A., devenită ulterior CRH Agregate Betoane SA, apoi CRH Ciment (România) S.A., care și-a schimbat denumirea în ROMCIM S.A.. Titularul licenței nr. 107/1999 este astfel societatea ROMCIM S.A..

Cea de a doua licență, din perimetrul TUNEL I – MĂGURA ILVEI, județul Bistrița Năsăud, a fost prelungită cu cinci contractuali, până la data de 31.01.2030, cu drept de prelungire pe perioade succesive de câte 5 (cinci) ani, conform prevederilor art. 20 alin. (2) din Legea minelor nr. 85/200.

dacit

Prin Ordinul Președintelui A.N.R.M. nr. 152/2001, licența a fost transferată la societatea LAFARGE AGREGATE BETOANE S.A., devenită ulterior CRH Agregate Betoane SA, apoi CRH Ciment (România) S.A., care și-a schimbat denumirea în ROMCIM S.A.Titularul licenței nr.106/1999 este astfel, societatea ROMCIM S.A.

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Guvernul român este gata să ofere o recompensă pentru piesele din tezaur furate. Se ia în calcul și un pont din interior

România ar putea cere daune fără precedent pentru tezaurul furat din Muzeul Drents. Premierul a anunțat că dacă olandezii nu vin cu răspunsuri în timp util țara noastră va apela inclusiv la firme private de investigatori.

Discuții între ministrul român de Externe și șeful NATO. ”Au fost abordate acțiunile maligne ale Rusiei”

Ministrul afacerilor externe, Emil Hurezeanu, a avut marţi, o întrevedere cu Mark Rutte, Secretarul General al NATO, cei doi având discuţii despre acţiunile maligne ale Rusiei la adresa Aliaţilor şi a unor parteneri.

 

Bărbatul care a păcălit o angajată a SRI să îi dea 900.000 de lei se dădea drept medic. A investit banii în criptomonede

O fostă angajată a Serviciului Român de Informații este în centrul unei povești stânjenitoare.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.