ANIMAȚIE GRAFICĂ: Cum s-a produs de fapt accidentul cu 10 morţi din Ialomița

×
Publicitate

Acesta venea de la Târgu Jiu şi se îndrepta spre Ciulniţa când ar fi intrat pe contrasens chiar în curbă. Aşa se explică de ce la doar câţiva metri distanţă a zdrobit un microbuz plin de oameni. În timp ce 10 familii îşi plâng morţii, pentru cei care au s

La Munteni, Buzău, satul din care au plecat teferi bieţii oameni, dar s-au întors în sicriu, vor fi trei zile de doliu.

Cristi Anton, localnic Munteni, Buzău: „A fost ca un traznet! Prietenii, cunoscuţii, telefoanele, mesajele şi ce am văzut aici, nu se poate descrie în cuvinte. Nu se poate contabiliza. Nu există termen de comparaţie. E ceva strigător la cer!”

Copii şi adulţi deopotrivă au pregătit un altar de flori şi coroane la intrarea în sat.

În tot acest timp cei 7 răniţi au rămas internaţi iar unii dintre ei au fost operaţi. Este şi cazul tinerei de 19 ani care a fost adusă ieri în Bucureşti cu un elicopter de la Slobozia. Fata este conştientă şi a fost detubată.

La rândul lor, anchetatorii încearcă să afle cât mai repede ce s-a întâmplat cu adevărat. Chiar dacă era noapte iar şoseaua era udă după ploaie poliţiştii nu cred că vremea a provocat tragedia.

Surse apropiate de anchetă susţin că bărbatul de 43 de ani ar fi dormit trei ore înainte de a-şi continua drumul spre Sfântu Gheorghe, locul în care a produs tragedia. Aşa că exclud posibilitatea ca şoferul autotrenului care plecase vineri după-amiaza din Târgu Jiu spre Ciulniţa încărcat cu zeci de tone de deşeuri de origine animală, să fi adormit la volan.

Răzvan Cuc, ministrul Transporturilor: „Șoferul a oprit cu 3 km înainte de producerea acestui accident pentru a-şi achiziţiona o cafea. Nu cred că a fost de vină oboseala la acest incident. Tahograful recuperat este în stare de avarie.

„Experţii încearcă să afle şi viteza cu care s-a îndreptat în curbă. Drumul era marcat corespunzător regulamentar. Există aşadar riscul să fi intrat în curbă imprudent, poate chiar cu viteză, şi să fi ajuns pe contrasens din neatenţie, potrivit anchetatorilor. Nu este clar dacă nu cumva ceva i-a distras atenția”, a mai adăugat el.

Cert este că în urma tamponării violente pe care a provocat-o inclusiv el şi-a pierdut viaţa. În acelaşi timp a ucis 9 oameni nevinovaţi. Opt dintre victime lucrau pentru lanțul de magazine Mega Image şi urmau să intre în tura de dimineaţă. După accident, compania a decis să închidă temporar magazinele în care lucrau, pentru a fi alături de familiile indoliate.

Articol recomandat de sport.ro
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Ce a făcut Virginia Fonseca, imediat după ce s-a despărțit de Vinicius: ”Ce zi incredibilă!”
Citește și...
Un bărbat din Constanţa a tras cu o armă airsoft în părinţii unor copii care se jucau cu mingea lângă curtea sa

Un bărbat în vârstă de 52 de ani din municipiul Constanţa a fost reţinut după ce, supărat că doi copii se jucau cu o minge în apropierea curţii sale, a tras cu o armă de tip airsoft în părinţii acestora şi a spart parbrizul maşinii unuia dintre ei.

Ilie Bolojan anunță că se deblochează accesul la rețelele electrice: „Au fost autorizate multe proiecte speculative”

Ilie Bolojan a anunțat pe Facebook că ANRE a adoptat două noi reglementări menite să deblocheze accesul producătorilor de energie la rețelele electrice.

Reacția Nuclearelectrica, în cazul proiectului SMR de la Doicești: „Este conform planificării ca buget și etape”

Nuclearelectrica susține că proiectul Reactoarelor Modulare Mici (SMR) de la Doicești se desfășoară conform planificării și etapelor asumate. Compania respinge îngrijorările privind amplasamentul și finanțarea.

Recomandări
Consultări la Cotroceni cu parlamentarii neafiliați. Ce noi scenarii și majorități se conturează pentru noul Guvern

Președintele Nicușor Dan s-a întâlnit cu parlamentarii care nu mai sunt afiliați partidelor pe listele cărora au fost aleși în Parlament - precum SOS, POT și AUR.

Oana Țoiu, despre contestația lui Grindeanu la CCR: Partenerii internaționali nu înțeleg, ”e un risc generat de noi înșine”

Ministrul de Externe Oana Țoiu avertizează că blocarea programului SAFE printr-o contestație la CCR reprezintă un risc pe care România și-l creează singură, tocmai când are nevoie urgentă de finanțare pentru apărare.

ANIMAȚIE. Liftul căzut în gol la Ministerul Transporturilor s-a prăbușit și luni. După prima avarie, fusese făcută o revizie

Un lift în care se aflau șapte persoane a căzut în gol de la etajul patru al Palatului CFR din București, acolo unde are sediul Ministerul Transporturilor.