Alexandru Pișcan, spionul rușilor, își anunțase candidatura pentru Primăria Ploiești, dar nu apare pe listele de alegeri

×
Codul embed a fost copiat

Un român este acuzat de trădare pentru că ar fi spionat pentru Rusia. Ar fi trimis date și poze despre obiective militare din Tulcea care aparțin armatei române sau NATO.

„Nu are calități de spion, dar este periculos, pentru că este un individ ușor de manipulat”, spune despre el un specialist în analiză comportamentală. În timp ce românul a fost arestat, diplomatul rus care a beneficiat de informațiile secrete a fost declarat persona non-grata.

Alexandru Pișcan este românul pe care procurorii DIICOT îl acuză de trădare în formă continuată prin subminarea capacității de apărare a statului.

Anchetatorii spun că încă din 2022 bărbatul a supravegheat obiectivele militare din apropierea municipiului Tulcea, cum este cel de la Babadag. A strâns informații cu caracter militar și a fotografiat tehnica de luptă, dar și deplasarea soldaților în zona de graniță cu Ucraina.

Datele culese le-ar fi transmis unui diplomat din cadrul ambasadei Rusiei din România.

Citește și
Solarii - STIRI
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii

Serviciul Român de Informații a solicitat Ministerului Afacerilor Externe să îl declare pe respectivul diplomat persona non grata, iar MAE a semnat decretul și a transmis decizia Ambasadei Rusiei.

La perchezițiile făcute acasă la Alexandru Piscan procurorii DIICOT au găsit mai multe probe printre care și filmări cu tehnică militară. Pișcan a fost supravegheat de ofițeri SRI și din direcția de informații a Ministerului Apărării. Toate datele stranse i-au convins pe judecătorii Curții de Apel București să-l aresteze preventiv 30 de zile.

Alexandru Piscan și-a anunțat candidatura la primăria Ploieștiului în luna martie pe o rețea socială, însă Biroul Electoral Municipal nu îl are pe liste pentru alegerile din 9 iunie. Din profilul pe care și l-a făcut in online aflăm că a studiat relații publice și comunicare la Universitatea California din Los Angeles și științe politice în București. Spune că este manager de proiecte pentru o firmă din America, dar a fost și consilier politic în Parlamentul României. Profilul lui public a fost studiat și de un specialist în analiza comportamentală care spune că nu are calități de spion, este tipul individului dezadaptat, dornic de putere, arogant, dar care poate fi manipulat ușor și folosit fără a-și da seama.

Pișcan își exprimă pe rețelele sociale nemulțumirile față de actuala conducere a țării, iar printre pozele publicate de el se regăsesc și câteva fotografii vechi, cu momente surprinse în Al Doilea Război Mondial.

În martie anul trecut a pus și o poză cu el din Delta Dunării în care critică autoritățile pentru neimplicare în disputa pe canalul Bîstroe.

În contextul presupuselor activități de spionaj făcute de Pișcan în favoarea rușilor, incidente de genul celui petrecut la jumătatea lunii aprilie când Ministerul Apărării a fost sesizat de prezența unor drone civile în apropiere de baza militară și de Aeroportul Mihail Kogălniceanu, ridică semne de întrebare cu privire la activități de spionaj desfășurate pe teritoriul României.

 

Articol recomandat de sport.ro
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
E gata ”colosul” de 23.000.000€ din România! Imagini spectaculoase
Citește și...
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii
Serele și solariile românilor rămân neimpozitate. Anunțul ministrului Agriculturii

Serele și solariile folosite de fermieri și din gospodăriile populației nu vor fi supuse impozitării, a anunțat marți ministrul Agriculturii, Florin Barbu.

Primele imagini cu tavanul prăbușit în piscina interioară a hotelului din Sibiu. Poliția a deschis o anchetă | VIDEO
Primele imagini cu tavanul prăbușit în piscina interioară a hotelului din Sibiu. Poliția a deschis o anchetă | VIDEO

Primele imagini cu tavanul căzut de la piscina hotelului din Sibiu au apărut în presa locală. Șapte persoane au avut nevoie de îngrijiri medicale în urma incidentului.

Cât îi costă pe români Crăciunul în 2025. O familie ajunge să plătească și peste 2.000 de lei
Cât îi costă pe români Crăciunul în 2025. O familie ajunge să plătească și peste 2.000 de lei

Costul total al Crăciunului în 2025 poate atinge uşor pragul de 500 de euro, respectiv 2.500 de lei, o creştere considerabilă faţă de 2024, arată o analiză realizată de CC Tax Advisory.

Recomandări
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede
Noua ordonanță „trenuleț” a Guvernului Bolojan a fost adoptată. Ce prevede

Guvernul a adoptat, în şedinţa de marţi, aşa-numita „Ordonanţă-trenuleţ”, care reduce anumite cheltuieli, amână altele şi reglementează aspecte necesare până la aprobarea bugetului pentru anul viitor.

Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului
Cine a fost de vină pentru incendiul devastator de la „Ferma Dacilor”, în care au murit 8 persoane, inclusiv fiul patronului

Parchetul de pe lângă Tribunalul Prahova a anunţat finalizarea cercetărilor în dosarul "Ferma Dacilor" cu privire la împrejurările în care a avut loc incendiul din data de 26 decembrie 2023, în urma căruia au decedat opt persoane.

CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează
CGMB a aprobat majorarea taxelor pentru 2026. Impozitele pe locuințe în București aproape se dublează

Consilierii CGMB au aprobat marți proiectul de hotărâre care stabilește nivelul impozitelor și taxelor locale în București începând din 2026.