Val de accidente pe șoselele din România. Un bărbat a murit în Buzău

×
Publicitate

Un bărbat a murit, iar un altul a fost grav rănit pe E85, în Buzău, după ce mașina în care se aflau și o autoutilitară s-au izbit puternic.

Deocamdată nu este clar care dintre vehicule a intrat pe contrasens.

Camioneta s-a răsturnat pe şosea, iar cealaltă maşină a fost aruncată în șanț. Cei doi bărbaţi aflaţi în automobilul ajuns pe marginea drumului au rămas captivi printre fiare. Şoferul a fost recuperat în viaţă şi dus în grijă medicilor, în timp ce pasagerul nu a mai putut fi salvat.

Un impact violent a avut loc și pe o șosea din Botoșani. Acolo, o dubă și un autoturism s-au ciocnit într-o intersecție.

O cameră de supraveghere a surprins accidentul care a avut loc în judeţul Botoşani. În imagini se vede cum duba care circulă pe Drumul Naţional 29 loveşte autoturismul care a ieşit de pe o şosea secundară şi nu a acordat prioritate. În urma impactului, cele două vehicule s-au răsturnat. Martorii au cerut imediat ajutor la 112.

Cei doi şoferi au fost duşi la spital.

Dr. Dănuț Panaitescu, medic SMURD Botoşani: "La locul intervenţiei am găsit doi bărbaţi de 23 şi 26 de ani. Aceştia prezentau multiple escoriaţii şi contuzii la nivelul membrelor. Impactul a fost extrem de violent şi, paradoxal, victimele aveau leziuni minore."

Oamenii din zonă spun că intersecţia este destul de periculoasă.

Bărbat: "Nu e primul accident de aici din zonă. Chiar acum două săptămâni a mai fost unul. E ceva problematic. Ar trebui să pună ceva, delimitări, ca să nu mai fie atâtea accidente."

Șofer: "Este destul de periculoasă intersecţia, mai ales dacă nu cunoşti zona."

Iar în Argeş, un şofer de 74 de ani a intrat în depășire în momentul în care TIR-ul care circulă în față începuse aceeaşi manevră. Maşină condusă de bătrân a lovit cu putere mastodontul, a ajuns într-un cap de podeţ şi s-a răsturnat. Conducătorul auto a fost transportat în stare gravă la spital.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
FOTO Bernadette Szocs a întors toate privirile la plajă! Cum se relaxează campioana noastră - https://pro-link.ro/VNa
Citește și...
Tânără din sectorul 3 al Capitalei, agresată sexual de un recidivist abia eliberat. Individul a fost arestat

O tânără din Capitală a fost urmărită în drumul spre casă şi agresata sexual de un individ eliberat de curând din puşcărie. Doar ţipetele de disperare ale victimei au făcut ca atacatorul să se oprească.

Imagini șocante în stațiunea Lacu Sărat. Mai mulți câini au fost găsiți morți în parcul care împrejmuiește zona de promenadă

Imagini dezolante în stațiunea Lacu Sărat din județul Brăila, unde mai mulți câini au fost omorați în parcul care împrejmuiește zona de promenadă.

Un pensionar din județul Iași a murit, după ce a fost izbit de o mașină pe trecerea de pietoni

Un pensionar din judeţul Iaşi care traversa regulamentar strada pe trecerea de pietoni a murit, izbit în plin de un autoturism.

Recomandări
Cât de aproape a ajuns drona cu explozibil de platforma Neptun Alpha. Pagubele pe care le-ar fi putut produce

Pentru prima dată un avion de vânătoare românesc a deschis focul asupra unei ținte în Marea Neagră. S-a întâmplat joi dimineață, la 80 de mile est de Constanța, lângă platforma Neptun Alpha, cea mai mare investiție energetică a României.

Cum arată noua variantă a legii salarizării. Valoarea de referință a fost redusă la 4.000 de lei, de la 4.100 - Surse

Proiectul noii legi a salarizării care a ajuns, joi, pe masa liderilor politici, stabileşte valoarea de referinţă privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice la 4.000 lei, începând cu 1 decembrie 2026, cu posibilitatea de majorare în 2027.

Care sunt cele mai bine plătite profesii din România. Salariile medii nete trec de 10.000 de lei

Salariile românilor cresc, dar în paralel cresc și diferențele dintre angajații din anumite sectoare. Și, din păcate, majorările nu acoperă creșterea prețurilor, mai puternică.