Un tată şi fii săi, arestaţi pentru că organizaseră o reţea de prostituţie pe un pod

ancheta politie
Pro TV

Doi fraţi, care împreună cu tatăl lor ar fi constituit un grup infracţional organizat şi ar fi recrutat şi plasat tinere pe pieţele de prostituţie din ţară şi din afara graniţelor, au fost arestaţi preventiv într-un dosar instrumentat de DIICOT.

Potrivit unui comunicat al DIICOT, cei doi fraţi au fost reţinuţi în ziua de 19 martie iar faţă de tatăl acestora procurorii au solicitat luarea măsurii arestării preventive în lipsă.

Cei trei ar fi constituit un grup infracţional organizat în judeţul Călăraşi şi începând din 2015 ar fi plasat tinere pentru prostituţie în vederea obţinerii unor câştiguri substanţiale. Tatăl celor doi fraţi ar fi fost liderul grupului iar fii lui - cei care prin metoda "lover boy" convingeau tinere să se prostitueze.

"Liderul grupului, inculpatul T. N., cunoscut în comunitatea din care face parte ca o persoană violentă, i-a angrenat în activitatea de recrutare a victimelor şi pe cei doi fii ai săi, inculpaţii T.A.E. şi P.I.F., care, prin metoda "lover - boy", au reuşit să convingă două victime să se prostitueze în beneficiul acestora. Din cercetările efectuate în cauză a rezultat faptul că tinerele controlate de către membrii grupului erau transportate de regulă până la podul de la Dragalina, unde erau preluate de şoferi de tir cu care întreţineau raporturi sexuale contracost", se arată în comunicatul DIICOT.

Mai multe victime recrutate de membrii grupului au fost exploatate în Germania şi Marea Britanie, iar banii obţinuţi prin prostituţie au fost trimişi unor membri de familie ai inculpaţilor sau unor persoane interpuse prin transfer bancar rapid.

Citește și
Prostituate din Venezuela
Drama femeilor care fug din Venezuela ca să aibă ce mânca. Acum au ajuns să se prostitueze

Una dintre victimele recrutate de în anul 2017 era atunci minoră, în vârstă de 16 ani şi a practicat prostituţia pe centura oraşului Slobozia şi în zona unui complex comercial de la marginea oraşului Călăraşi.

Procurorii au stabilit că minora a reuşit să fugă în octombrie 2018 şi să sesizeze poliţia, dar neavând vreo sursă de venit sau sprijin a fost recrutată de o altă grupare infracţională, fapt ce a generat un conflict între cele două grupuri.

După negocieri între cele două grupuri, "minora a fost plasată inculpaţilor din cauza de faţă, cu condiţia ca, în fiecare săptămână, inculpatul P.I.F să-i transfere săptămânal soţiei unuia dintre membrii grupului rival, aflată în penitenciarul Târgşor, suma de 500 de lei", se mai precizează în comunicat.

Tribunalul Călăraşi a dispus miercuri arestarea preventivă a celor doi fraţi.

Acţiunea a fost organizată împreună cu ofiţeri de poliţie judiciară din cadrul Serviciului de Combatere a Criminalităţii Organizate Călăraşi, beneficiind de suportul de specialitate asigurat de Direcţia Operaţiuni Speciale, precum şi de sprijinul Inspectoratului de Poliţie Judeţean şi Inspectoratului de Jandarmi Judeţean Călăraşi.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
Rețea de exploatare sexuală condusă de români descoperită în Spania. Cine erau victimele
Rețea de exploatare sexuală condusă de români descoperită în Spania. Cine erau victimele

Poliţiştii spanioli au reținut o reţea de exploatare sexuală alcătuită din români.

Drama femeilor care fug din Venezuela ca să aibă ce mânca. Acum au ajuns să se prostitueze
Drama femeilor care fug din Venezuela ca să aibă ce mânca. Acum au ajuns să se prostitueze

Peste trei milioane de venezueleni și-au părăsit casele, în căutarea unei vieți mai bune. Un milion dintre ei au ajuns în Columbia.

Chinurile la care îşi supuneau fraţii interlopi Săndulache victimele, în timp ce le violau
Chinurile la care îşi supuneau fraţii interlopi Săndulache victimele, în timp ce le violau

Cazul proxeneţilor români prinşi în Spania a ajuns în presa internaţională.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.