Apar detalii înfiorătoare în cazul tinerei cu dizabilități care a fost lăsată să sufere într-un centru de asistență socială

×
Publicitate

Persoana care a sesizat organizația non guvernamentală în legătură cu cele întâmplate acuză că femeia a fost rănită de un alt bolnav și că angajații ar fi încercat să acopere incidentul.

Aceasta susține și că cei care o aveau pe tânără în grijă știau că are dureri mari, dar nu au făcut nimic. Conducerea Direcției de Asistență Socială spune în schimb că femeia a fost dusă la spital imediat. Atenție, urmează informații care vă pot afecta emoțional.

Persoana care a sesizat cele întâmplate spune că tânăra de 33 de ani avea răni care indicau o agresiune, dar la spital ar fi fost dusă după mai multe zile.

Persoană care lucrează în centrul Zătreni: A lovit-o un bolnav, a mai stat câteva zile în centru, ca să treacă semnele, după care a fost raportat incidentul și dusă la ortopedie. După darea atelei jos, a atelei ghipsate, piciorul pur și simplu nu era prins unde a fost fractura. Nu a mai fost dusă nicăieri. Avea în special noaptea, când era liniște, se auzea un scâncet. Nu am văzut să i se dea calmante.

Georgiana Pașcu, coordonator de programe la Centrul de Resurse Juridice:Pe lângă gemetele de durere pe care le scotea această tânără, era foarte, foarte slabă. Avea piciorul drept îndoit spre interior, mult mai scurt decât femurul stâng și umflat.

Conducerea Direcției de Asistenta Sociala și Protecția Copilului Vălcea are o alta versiune. Spune că tânăra a fost dusă la medic la timp și că atela ghipsată i-a fost îndepărtată în spital, nicidecum de angajații centrului.

Jana Diaconu, director adjunct al DGASPC Vâlcea:În prezent, beneficiara este internată la Spitalul Județean. I se fac investigații, are o stare stabilă, nu este într-o stare deplorabilă. Nu s-a intervenit chirurgical, nici nu se va interveni chirurgical. Mie angajații nu mi-au spus că prezenta simptome, că gemea. Legat de greutate, ea din 2012 are aceleași 20 de kg.

ONG-ul susține că tânăra nu a primit îngrijirile medicale necesare, așa că a făcut o plângere în numele bolnavei la Parchetul de pe lângă Judecătoria Bălcești. Procurorii au deschis acum un dosar penal pentru abuz în serviciu, supunerea la rele tratamente și omisiunea sesizării.

Femeia provine din sistemul de protecție a copilului, ea a fost abandonată la naștere și are dizabilități intelectuale și fizice.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
FOTO A fost gimnastă de performanță și a devenit pilot de avion! "În ultimul an am zburat aproximativ 300.000 de kilometri"
Citește și...
Un angajat al Spitalului Judeţean Arad a murit în chinuri, după ce s-a aruncat de la etajul 5. Ce a făcut înainte

Un angajat al Spitalului Clinic Judeţean de Urgenţă Arad, în vârstă de 43 de ani, s-a sinucis duminică, aruncându-se de la etajul 5 al clădirii principale a SCJU.

Un bărbat din Vaslui care şi-ar fi ucis soţia şi copilul, implicat într-un accident de circulaţie

Caz șocant în județul Vaslui. Un bărbat de 79 de ani și-ar fi ucis fiul și soția într-un acces de furie, apoi a plecat de acasă cu gândul să își ia viața.

Doi turişti din Ucraina, atacaţi de urs în apropiere de Castelul Peleş. Ambii au traumatisme prin sfâşiere

Doi turişti din Ucraina au fost atacaţi de urs, sâmbătă, în apropiere de Castelul Peleş. Ambii au traumatisme prin sfâşiere, dar sunt conştienţi.

Recomandări
Lucian Pahonțu, reacție la acuzațiile privind Revoluția: „Întreaga activitate s-a derulat în conformitate cu normele legale”

Nicușor Dan a declarat că șeful SPP Lucian Pahonțu nu este în situația celor care au participat la acțiunile de reprimare a protestatarilor din Decembrie '89 și de la Mineriada din iunie 1990.

Două noi centrale, la Constanța și Arad, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. Când vor începe să funcționeze

Premierul interimar Ilie Bolojan anunță că două proiecte importante de modernizare a sistemelor de termoficare, finanțate prin PNRR, au fost racordate la Sistemul Energetic Național. 

Nicușor Dan a promulgat legea ANI, care îl lasă fără funcție pe Dominic Fritz, fără să o trimită înapoi. Are și o explicație

Președintele Nicușor Dan a anunțat, vineri, că a promulgat Legea pentru modificarea și completarea unor acte normative în domeniul integrității în forma care i-a fost transmisă de către Parlamentul României, fără să o mai trimită înapoi, la reexaminare.