Radografii, cu Radu Paraschivescu, de luni, la Radio Infopro

60252789

Radio InfoPro va invita la intalnirea cu o Romanie fara fard si sclipici. Ciuliti urechile si deschideti ochii. In jurul vostru se intinde o lume pestrita si hazlie, contradictorie, nestapanita, galagioasa pana la delir, abrupta pana la bata de baseball.

Haideti sa o descoperim in "Radografii", pastile de cate doua minute scrise si citite de Radu Paraschivescu si administrate in fiecare dimineata la orele 7.45 si 9.45 la Radio InfoPro.

Vom afla, incepand de luni, 10 mai, cine sunt piscotarii si fursecologii, ce oras merita denumirea de Maneleburg si cum se traduce de fapt expresia "sunt si eu aici".

Scriitor si analist, intelectual si impatimit de fotbal, ironic si sentimental, Radu Paraschivescu este autorul unor carti de mare succes" Dintre sute de clisee, Ghidul nesimtitului, Fie-ne tranzitia usoara, Mi-e rau la cap, ma doare mintea.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Beyonce a lansat pe neașteptate un nou single. Se zvonește că artista ar pregăti un album rock

Beyoncé a lansat pe neașteptate un nou single. Piesa este un mix de R&B și pop. Lansarea surpriză vine cu aproximativ două luni înainte ca Beyoncé să împlinească 45 de ani.

Taylor Swift și Travis Kelce s-au căsătorit la Madison Square Garden. Evenimentul a costat 20 de milioane de dolari

Cântăreața Taylor Swift și jucătorul de fotbal american Travis Kelce au petrecut până în zori alături de o mie de invitați, unul mai faimos ca altul.

Prințesa Kate a revenit la Wimbledon într-o apariție apreciată de fani înaintea unui meci al lui Arthur Fery. FOTO

Prințesa Kate a revenit la Wimbledon și s-a întâlnit cu fanii tenisului care stăteau la celebra coadă de la turneu, înainte de a asista la meciul din turul al doilea al britanicului Arthur Fery.

Recomandări
Ce mesaj a transmis, de Ziua Justiției, preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătoarea Lia Savonea

Preşedintele Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie, judecătorul Lia Savonea, a transmis, duminică, un mesaj de Ziua Justiţiei, în care a afirmat că astăzi, mai mult ca oricând, trebuie apărată independenţa reală a judecătorului.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

Elevii ar putea învăța mai ușor matematica cu ajutorul inteligenței artificiale. 200 de profesori susțin metoda

Inteligența artificială poate, și chiar trebuie, folosită în școli pentru predarea matematicii, spun 200 de profesori, care au ajuns la Brașov la inițiativa Aspire Teachers.