Cine curata soselele la iarna?

60185195

Avem rezerve de antiderapant, insa daca maine ar ninge, nu ar avea cine sa curete soselele. La acesta concluzie s-a ajuns in urma teleconferintei cu Ministerul Transporturilor, la care au participat drumari, reprezentanti ai ISU si politisti.

Reprezentantii sectiei de drumuri nationale Hunedoara spun ca incerca sa faca fata cu utilajele din dotare, daca le echipeaza corespunzator, insa acelasi lucru l-au sustinut si anul trecut. Atunci, la primul inghet, au fost 15 evenimente rutiere grave in doua ore, din cauza soselelor necuratate si niciun drumar nu imprastia antiderapant pe drum. 

Regionala de Drumuri Timisoara din care face parte din judetul Hunedoara nu are semnat contract de intretinere a drumurilor. Asta pentru ca se duc lupte dure intre firmele prezente la licitatie. Uneori se ajunge atat de departe, incat castigatorii care ofera statului pretul cel mai mic pentru deszapezire sunt ulterior descalificati. Si asta deoarece, daca pretul cu care o firma se prezinta la licitatii este prea mic, atunci exista suspiciuni ca licitatiile sunt trucate. 

Pana toate procesele de acest gen nu se incheie, drumurile din judet nu au inca responasibili cu deszapezirea si intretinerea pentru urmatorii patru ani.

Articol recomandat de sport.ro
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Întrebarea care a emoționat-o până la lacrimi pe Bernardette Szocs: ”Am emoții, îmi pare rău”
Citește și...
Patru salvatori au murit sambata seara intr-o noua explozie la mina Petrila

Patru oameni au murit in a doua explozie produsa sambata la mina Petrila. Alti trei mineri salvatori au fost raniti. Acestia din urma au fost dusi la Spitalul de Urgenta din Petrosani.

Opt morti si opt raniti, in urma primei explozii de la mina Petrila

Opt persoane si-au pierdut viata sambata dupa-amiaza in subteran. Alti opt mineri au fost scosi din mina, cu traumatisme si arsuri grave.

Complex turistic langa Deva

Echitatie, plimbari cu ATV-ul, paint-ball, tir cu arcul si pescuit. Toate acestea, in complexul turistic si de agrement deschis in apropiere de Deva.

Recomandări
Adrian Veștea, așteptat să depună lista de miniștri la Parlament, deși nu are majoritate. Cine ar putea face parte din Guvern

A doua propunere de premier făcută de președintele Nicușor Dan pare să aibă aceeași soartă ca prima nominalizare. PNL a decis să nu sprijine Guvernul Veștea, la fel și USR. Asta în timp ce UDMR își îndeamnă parlamentarii să nu voteze.

„Tăntălău și gogoman". Cum caracterizează Ludovic Orban „triunghiul” Nicușor Dan, Sorin Grindeanu și Adrian Veștea

Fostul consilier al lui Nicușor Dan, Ludovic Orban, face praf decizia șefului statului de a-l desemna în funcția de premier pe Adrian Veștea și îl avertizează pe președinte că este „în cădere liberă" pe rețelele sociale.

Profesorii, scoși în stradă de legea salarizării. Sindicaliștii vor protesta în fața Guvernului și a Parlamentului

Sindicatele din Educaţie organizează acţiuni de protest în faţa sediului Guvernului şi în faţa Palatului Parlamentului, solicitând o salarizare corectă a angajaţilor din acest domeniu şi respingând proiectul de Lege privind salarizarea bugetarilor.