Aproape 700 de deținuți, eliberați condiționat anul acesta. 34, condamnați pentru omor grav

62030372
Pro TV

697 de persoane au fost eliberate condiţionat în primele şase luni ale acestui an. Dintre acestea, mai mult de o treime au fost condamnate pentru omor, iar peste 100 pentru viol.

Potrivit unor date prezentate de Administraţia Naţională a Penitenciarelor, citate de News.ro, trei dintre persoanele care au fost puse în libertate au avut condamnări pe viaţă.

Potrivit ANP, 273 dintre aceste persoane au fost condamnate pentru omor, 34 fiind cazuri de omor deosebit de grav.

Dintre cei puşi în libertate, 114 se aflau în închisoare pentru viol.

Începând din 2016, numărul total al persoanelor condamnate pentru omor, viol şi tâlhărie puse în libertate condiţionat a fost de 10.833, 32 dintre acestea având condamnări pe viaţă.

Cele mai multe liberări condiţionate din această perioadă s-au înregistrat în 2016, când numărul celor liberaţi condiţionat a fost de 2.620 de persoane, cinci fiind condamnaţi. pe viaţă - 891 condamnaţi pentru omor, peste 300 pentru violşi mai mult de jumătate pentru tâlhărie.

În 2018, peste 1.000 de persoane acuzate de omor şi peste 400 de condamnaţi pentru viol au fost puşi în libertate.

Anul trecut, 1,841 de condamnaţi pentru omor au fost liberaţi condiţionat, 4 fiind condamnaţi pe viaţă.

 

Articol recomandat de sport.ro
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Tensiuni în Rusia! Duma de Stat, reacție dură după gestul făcut de fiul lui Sobolev: „Nu scuipa în fântână”
Citește și...
Amenzi uriașe pentru cei care parchează pe locurile rezervate persoanelor cu handicap. Ce riscă șoferii

Cei care parchează pe locurile rezervate persoanelor cu handicap riscă o amendă de până la 10.000 de lei.

Lovitură pentru Vasile Blaga. Dosarul privind finanţarea ilegală a campaniei PDL se rejudecă

Lovitură pentru fostul ministru Vasile Blaga. Judecătorii Curții de Apel București au admis, joi, apelul DNA în dosarul de corupție al fostului ministru, în care a fost denunțat de fostul primar din Piatra Neamț, Gheorghe Ștefan.

Tribunalul Dolj l-a condamnat pe Darius Vâlcov la 6 ani și jumătate de închisoare

Tribunalul Dolj l-a condamnat marți, în primă instanță, pe Darius Vâlcov la 6 ani și jumătate de închisoare pentru instigare la luare și dare de mită.

Recomandări
Drona doborâtă la Galați pare să fi fost rusească. A zburat zeci de kilometri în 17 minute. Fragmente găsite lângă Corni

O nouă dronă care a pătruns neautorizat în spaţiul aerian românesc a fost doborâtă azi dimineață, în județul Galați. 

Tragedie pe litoral: Un adolescent de 17 ani a murit în valuri la Olimp, iar un tânăr de 19 ani este căutat de scafandri

Deși e steag roșu arborat pe plajele din sud, doi tineri care au intrat în marea furioasă, în stațiunea Olimp, au dispărut în valuri. 

Zi cu 3 incidente pe litoral: O dronă găsită lângă plaja Modern, un obiect suspect la Eforie și o aripă de în largul mării

Pe litoral în Constanța și Eforie două alerte au dus la evacuarea turiștilor de pe plajă! La Constanța în largul plajei Modern aproape de Portul Tomis a fost găsit un fragment de dronă.