Primul triatlon offroad, la malul Marii Negre

Alergare pe plaja

Romanii care iubesc miscarea si marea nu au cum sa rateze primul triatlon offroad organizat la malul marii. Pe 26 iunie, amatorii de alergare, inot si ciclism se pot intrece in competitia organizata la 2 Mai.

Nu e primul triatlon organizat in Romania, dar e primul care se tine pe un traseu inedit: 2 Mai-Vama Veche-Hagieni.

Indiferent daca esti foarte bun la una dintre cele trei probe, bunicel la toate sau cel mai bun, gasesti o modalitate sa participi. Te poti inscrie la proba scurta, la cea lunga sau sa iti mai iei doi amici pentru proba de stafeta.

Tura scurta presupune inot pe distanta de 750 de metri, alergare pe distanta de 6,5 kilometri si apoi pedalarea pe un traseu mountain bike de 33 de kilometri.

La Tura Lunga, proba de inot se intinde pe 1,5 kilometri, cea de alergare pe 9 kilometri, iar traseul de bicicleta ramane de 3 de kilometri.

Citește și
brunch
Brunchul - ultima gaselnita a hotelierilor romani de pe Litoral

Se inoata in mare, cu plecare din Golful Mic si se alearga pe traseul 2 Mai-Vama Veche si retur. Partea cea mai grea se anunta alergarea, pentru ca nu exista pista de tartan ca pe stadioane. Concurentii au de alergat pe plaja cu pamant moale, pe scoici si pe nisip, dar si pe sosea. Traseul de bicicleta pleaca din Golful Mic, trece prin Hagieni, Movila, pe langa Limanu si inapoi.

Traseul este marcat, dar daca ai iesit de pe el sau ai ratat un check-point, atunci esti descalificat. Concurentul nu are voie sa foloseasca ajutor extern: el trebuie sa se echipeze singur. Daca ti se defecteaza bicicleta ai doar doua sanse: fie o repari singur, fie te ajuta un concurent. Orice sprijin extern duce la eliminarea din cursa.

Fiecare concurent are de achitat o taxa de 70 de lei si trebuie sa fie prezent cu o seara inainte de concurs, pentru a participa la sedinta tehnica. In cazul in care o echipa doreste sa se inscrie in proba de stafeta, pretul este de 210 lei pentru intreaga echipa.

Pentru inscrieri si alte detalii accesati www.faraasfalt.ro

Articol recomandat de sport.ro
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Ce face marea campioană Monica Roșu, la 20 de ani după ce s-a retras din gimnastică. "E o altă carieră"
Citește și...
Criza a ieftinit cazarea in pensiunile de pe litoral
Criza a ieftinit cazarea in pensiunile de pe litoral

Speriati ca nu vor avea clienti si litoralul va fi pustiu, administratorii pensiunilor de la mare spun ca au taiat si cu pana la 30% din tarifele de cazare.

Brunchul - ultima gaselnita a hotelierilor romani de pe Litoral
Brunchul - ultima gaselnita a hotelierilor romani de pe Litoral

Duminica, la malul marii, se poarta brunch-ul. Hotelierii au furat ideea si le-o prezinta in special turistilor care urasc micul dejun intre 7 si 10.

Turistii bulgari testeaza litoralul romanesc
Turistii bulgari testeaza litoralul romanesc

Avem oaspeti bulgari la malul marii: zeci de tineri au venit sa inspecteze plajele "inamicilor" din Mamaia. Fara pretentii, au ales un hotel de doua stele de care s-au declarat multumiti.

Recomandări
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO
Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice. VIDEO

Ucraina a atacat o importantă rafinărie din Rusia cu rachete britanice, au declarat joi oficialii militari și de securitate ucraineni, potrivit Sky News.

Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone
Zăpada și gerul i-a pus în dificultate pe unii turiști plecați la drum de Crăciun. Ninsori importante în mai multe zone

Prima zi de Crăciun a adus vreme rece, zăpadă și ger. La munte, vântul a suflat cu putere, iar pe șosele turiștii s-au trezit într-un scenariu pentru care nu erau pregătiți.

Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor
Sezonul de gripă a început mai devreme, cu peste 100.000 de infecții respiratorii. Avertismentul medicilor

Sezonul de gripă a început mai devreme anul acesta, iar autoritățile au emis deja o alertă epidemiologică. Asta după ce timp de trei săptămâni numărul cazurilor a crescut alarmant și a fost înregistrat și primul deces.