Revista presei: Franta catre romi: suntem tara tolerantei

60415992

Intr-o scrisoare catre Alianta Civica a Romilor, secretarul de stat francez Pierre Lellouche explica distrugerea taberelor de romi prin nevoia de a-i proteja.

Intr-o scrisoare trimisa Aliantei Civice a Romilor din Romania (ACRR), acesta a dat promisiuni ca va veni intr-o vizita in toamna, ca raspuns la invitatia ACRR de a vedea si conditiile in care romii traiesc in tara noastra. Intre timp insa, campania autoritatilor franceze de demolare a taberelor va continua, in ciuda faptului ca liderii romilor autohtoni au pus semnul egal intre aceste activitati si rasism. Motivul: Lellouche spune ca "nu poate accepta ca in sanul acestor populatii, multe persoane, care se numara deseori printre cele mai vulnerabile categorii (femei, copii, varstnici), sa fie, dintr-o inclinatie veritabila catre principiul liberei circulatii a cetatenilor europeni, victime ale traficului de fiinte umane", scrie EVZ.ro.

Mai mult, potrivit Gandul.info , francezii considera ca romanii vor sa scape de tigani cat mai repede. Aceasta crede si primarul unui orasel din nordul Frantei, iar problema romilor din Romania devine, iarasi, una europeana, in conditiile unui atac cu conotatii rasiste in Marea Britanie si a pregatirii unei evacuari dupa model francez la Helsinki.

"Aceste tari, ca Romania, abunda in subventii, toate sunt eligibile pentru creditele din Obiectivul 1 (eradicarea saraciei extreme si a foametei - n.r.). In loc de asta, ele profita de principiul libertatii de circulatie pentru a se debarasa de populatiile pe care nu le vor", considera Gérard Caudron, primarul localitatii Villeneuve-d'Ascq, din nordul Frantei.

Iar Romania Libera scrie ca imigrantii romani din Oxford au criticat politia din regiune, care afirma vineri, intr-o publicatie locala, ca "femei romance" "imbracate traditional, cu fuste lungi, cu parul lung si avand o constitutie fizica robusta" vin sa cerseasca in centrul orasului, relateaza Oxford Times in editia online. Politia din Thames Valley avertiza, intr-un articol publicat de cotidianul Oxford Mail, ca, in centrul orasului vin bande de hoti si "femei romance" care cersesc bani. Dar, un roman care locuieste la Oxford de peste 33 de ani, George Gazdeanu, a declarat ca aceste afirmatii sunt "incorecte". "Cei despre care vorbeste politia nu sunt romani, ci sunt tigani. Ei sunt complet diferiti de romani", a subliniat el.

Articol recomandat de sport.ro
Încep lucrările la stadionul de 64.000.000€ din România: ”Cam astea sunt informațiile”
Încep lucrările la stadionul de 64.000.000€ din România: ”Cam astea sunt informațiile”
Citește și...
Ironiile unui ziar olandez: Dragi bulgari si romani, felicitari, ati picat la examen

Amanarea deciziei privind aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, din cauza opozitiei Olandei si Finlandei, este relatata pe larg de numeroase publicatii internationale.

Borcea, facut praf de propriile rude: Relatia cu Alina e teatru

Nunta lui Cristi Borcea cu Alina n-a scos lumea pe ulitele din Valea Boului, acolo unde a copilarit bossul dinamovist. Din contra, rudele sefului “cainilor” o regreta pe Mihaela, fosta nevasta, despre care spun ca “ramane o doamna adevarata”.

"O femeie nu este implinita decat atunci cand se marita". Cele mai frecvente stereotipuri despre Eva

Spatiul media este impregnat cu stereotipuri traditionaliste si sexiste, in care femeia are un rol controversat, de la gospodina la obiect sexual, potrivit raportului de analiza media al proiectului national Altfem.

Recomandări
PSD a decis să își asume guvernarea și îl propune premier pe Sorin Grindeanu. Decizia Biroului Permanent Naţional

Liderii PSD au decis în ședința Biroului Permanent Național, care a avut loc miercuri, să își asume guvernarea și să îl propună pe Sorin Grindeanu pentru a forma un nou Guvern.

Cătălin Predoiu spune ce va face după ce va fi exclus din PNL: ”Iată o temă complexă pentru secretarul general al partidului”

Liberalul Cătălin Predoiu, ministru interimar al Afacerilor Interne, a declarat, miercuri, că nu va contesta o eventuală excludere a sa din PNL.

Rezolvarea subiectelor de la Matematică, Evaluarea Națională 2026. Care erau răspunsurile corecte

Rezolvarea subiectelor de la Matematică, Evaluarea Națională 2026 a pus în evidență modul în care exercițiile au fost structurate pe niveluri diferite de dificultate. Pe stirileprotv.ro poate fi urmărită rezolvarea subiectelor de la matematică.