Cum a vrut Guvernul Boc sa “nationalizeze” pensiile private

60453487

Adevaratul motiv al discutiilor aprinse dintre FMI si Comisia Europeana, pe de o parte, si Guvernul roman, pe cealalta, nu a fost OUG 50, asa cum a parut in urma declaratiilor publice, ci dorinta cabinetului Boc de a "nationaliza" pensiile private.

Gandul: "Raspunsul FMI si al CE a fost ca cererea Guvernului Romaniei este inacceptabila. Atat Fondul cat si Comisia insa au acceptat ca fondurile destinate investitiilor sa fie alocate, prin buget, in prima jumatate a anului. In cazul in care banii vor fi cheltuiti cum trebuie, cei doi parteneri externi s-au angajat sa ajute Guvernul sa suplimenteze aceste fonduri si pentru al doilea semestru din 2011", au declarat pentru gandul surse oficiale participante la discutii. O decizie similara a fost luata in Ungaria, de catre guvernul condus de Viktor Orban, care a anuntat renuntarea la sistemul de pensii private obligatorii (Pilonul II), pe o perioada de 14 luni.

Romania Libera: Cum a obtinut Boc un respiro Pedelistii trag sperante ca motivarea Curtii Constitutionale va permite Guvernului sa-si angajeze din nou raspunderea pe controversata Lege a educatiei, singura care ar putea aduce, din nou, pacea in coalitie. Liderii PDL se agata de detaliile din comunicatul CCR de saptamana trecuta, in care nu se facea referire la neconstitutionalitatea demersului asumarii, ci doar la conflictul de ordin juridic dintre Parlament si Guvern. Astfel, ei spera ca legea merge mai departe, accentuand si argumentul invocat de presedintele Traian Basescu potrivit caruia Curtea nu poate opri o procedura aflata deja in derulare. Cu aceste explicatii au incercat pedelistii sa-i mai tina o vreme pe unguri in Guvern, sustin surse participante la discutiile de ieri ale coalitiei. De altfel, vicele PDL, Cristian Boureanu, a admis luni ca partidul se gandeste inca la asumarea raspunderii.

Evenimentul Zilei: Vara "a umflat" dobanzile la ipotecare, toamna le-a scazut Iulie a fost luna in care s-a schimbat cursul costurilor la toate creditele din piata, atat la cele pentru case, cat si la cele de consum. Ordonanta 50 a avut si ea un cuvant de spus in acest sens. Dupa ce, de la inceputul anului, dobanzile la creditele ipotecare in euro s-au incadrat intre intervalul de 5 si 6 procente, in cel de-al treilea trimestru al anului acestea au ajuns sa fie peste 7 procente.

Jurnalul National: Gaura bugetara de 800 milioane Statul lucreaza contra intereselor statului. In luna august, autoritatile romane si-au pus unele dintre cele mai bogate companii din portofoliu sa "doneze" sume consistente, dar acum s-au trezit cu buza umflata. Electrica, Romgaz si Loteria Romana trebuiau sa doneze la buget in total 874 de milioane de lei. Din acesti bani, gro­sul sumei o reprezinta cate 400 de milioane de lei pe care Electrica si Romgaz trebuia sa le vireze la buget pa­na la finele anului, Loteria urmand sa contribuie cu 74 de mi­lioane de lei.

Citește și
Șapte persoane, reținute de Revelion, la Berlin. Sunt acuzate de agresiune sexuală
Șapte persoane, reținute de Revelion, la Berlin. Sunt acuzate de agresiune sexuală

Adevarul: Parinti criminali: „Las’ sa moara ca tot nu mai iau bani pe ea!“  Mihaela Marcu, o fetita de 2 ani din orasul bacauan Comanesti, a murit in chinuri din cauza neglijentei crase a parintilor, dar si a autoritatilor. Medicii de la Ambulanta au fost chemati duminica de tatal micutei care, aflat intr-o stare avansata de ebrietate, le-a spus acestora sa vina ca „fata nu se simte prea bine".

Ziarul Financiar: Minciuna restructurarii: cel mai bine platiti bugetari castiga in continuare peste 12.000 de euro pe luna Cel mai bine platiti bugetari din Romania castiga in continuare de 10 ori mai bine decat presedintele Romaniei, in ciuda mesajelor despre restructurarea bugetara, despre salarizarea unica si stoparea risipei in cheltuirea banilor publici, releva un top al celor mai bine platiti salariati din economie pe judete. Astfel, cel mai bine platit bugetar, din Arad, a incasat in 2009 nu mai putin de 671.000 de lei brut, echivalentul a 13.300 de euro brut luna de luna, de 10 ori mai mult decat presedintele si primul-ministru.

Articol recomandat de sport.ro
Cum și-a făcut apariția Eleonora Incardona la Derby d’Italia
Cum și-a făcut apariția Eleonora Incardona la Derby d’Italia
Citește și...
Ironiile unui ziar olandez: Dragi bulgari si romani, felicitari, ati picat la examen
Ironiile unui ziar olandez: Dragi bulgari si romani, felicitari, ati picat la examen

Amanarea deciziei privind aderarea Romaniei si Bulgariei la Schengen, din cauza opozitiei Olandei si Finlandei, este relatata pe larg de numeroase publicatii internationale.

Borcea, facut praf de propriile rude: Relatia cu Alina e teatru
Borcea, facut praf de propriile rude: Relatia cu Alina e teatru

Nunta lui Cristi Borcea cu Alina n-a scos lumea pe ulitele din Valea Boului, acolo unde a copilarit bossul dinamovist. Din contra, rudele sefului “cainilor” o regreta pe Mihaela, fosta nevasta, despre care spun ca “ramane o doamna adevarata”.

"O femeie nu este implinita decat atunci cand se marita". Cele mai frecvente stereotipuri despre Eva
"O femeie nu este implinita decat atunci cand se marita". Cele mai frecvente stereotipuri despre Eva

Spatiul media este impregnat cu stereotipuri traditionaliste si sexiste, in care femeia are un rol controversat, de la gospodina la obiect sexual, potrivit raportului de analiza media al proiectului national Altfem.

Recomandări
Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington, la invitația lui Trump. Ce calitate are România
Nicușor Dan participă la prima reuniune a Consiliului Păcii la Washington, la invitația lui Trump. Ce calitate are România

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat, duminică după-amiază, că va participa sǎptǎmâna viitoare la prima reuniune a Consiliului Pǎcii la Washington.

Vânătoare de oameni în Sarajevo. The Times: ”O femeie din România a ucis peste 10 persoane”
Vânătoare de oameni în Sarajevo. The Times: ”O femeie din România a ucis peste 10 persoane”

O femeie din România ar fi ucis peste 10 persoane într-una dintre vânătorile de oameni despre care numeroși martori spun că se desfășurau la Sarajevo, în anii 90. Actualul președinte Aleksandar Vucic ar fi fost unul dintre organizatori, scrie The Times.

Nou episod de iarnă, cu ninsori abundente și viscol puternic. Ce județe sunt vizate de coduri de vreme rea
Nou episod de iarnă, cu ninsori abundente și viscol puternic. Ce județe sunt vizate de coduri de vreme rea

Vremea s-a stricat în aproape toată țara. S-a răcit și plouă, iar la munte a început să ningă. De la ora 14 intră în vigoare două coduri galbene de vreme rea.