Uimitor! Niste pusti au descoperit o pestera pe Marte

60430159

Cine ar fi crezut? 16 elevi de clasa a VII-a de la Evergeen Middle School, California, au descoperit o pestera pe Marte, vizionand niste imagini surprinse de o camera cu infrarosu instalata pe sonda Mars Odyssey a celor de la NASA.

Ba mai mult, pustii au vazut chiar si o gaura in "acoperisul" pesterii.

Potrivit expertului Glen Cushing, de la US Geological Survey, cavitatea surprinsa pe Marte seamana cu alte zone ale Planetei Rosii.

Cushing este de parare ca in locul acestor gauri era de fapt acoperisul pesterii care a fost distrus din cauza unor eruptii vulcanice, deschizandu-se in acest fel poarta catre "cer".

De asemenea, acesta crede ca pesterile sunt chiar rezultatul activitatii vulcanice de pe Marte. Grota observata de elevii americani are dimensiunea de 190/160 m si o adancime de 115 metri.

Oamenii de stinta nu au inca informatii certe despre ceea ce se afla in aceste pesteri. Tocmai de aceea NASA va trimite o sonda care sa surprinda imagini din interiorul acestor cavitati.
 

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal

Consimțământ pentru Prelucrarea de Date cu Caracter Personal de către ProTV.

Obiectul misterios din Rusia a fost văzut și în România, chiar în seara de Crăciun. FOTO și VIDEO

Mai mulți oameni au semnalat prin aplicația ”Fii reporter” de pe www.stirileprotv.ro că au văzut pe cer un obiect ”misterios” în seara zilei de Crăciun, adică pe 25 decembrie.

Gestul emotionant pe care l-a facut o femeie pentru fiul ei, ca sa nu lipseasca de la un eveniment dedicat tatilor. FOTO

O mama care-si creste cei 3 copii singura s-a deghizat in barbat, pentru ca fiul sa nu rateze un eveniment scolar numit "Gogosi alaturi de tata".

Recomandări
LIVE UPDATE. A început ședința pentru învestirea Guvernului Veștea. Parlamentarii AUR au plecat din sală înaintea votului

A început ședinţa comună a Camerei Deputaţilor şi Senatului în care urmează să se acorde votul de încredere asupra Programului de guvernare şi a întregii Liste a Guvernului Veştea. Parlamentarii AUR au plecat din sală înaintea votului.

Veștea, la ședința de învestitură: „Orice secundă fără Guvern înseamnă dezastru pentru ţară”

Premierul desemnat, Adrian Veştea, a subliniat luni, în plenul reunit al Parlamentului, importanţa unui vot de învestire pentru Executiv, menţionând că orice secundă fără guvern reprezintă "dezastru" pentru ţară.

George Simion, despre președintele Nicușor Dan: „La cum s-a comportat până acum, trebuie suspendat”

Liderul AUR, George Simion, a declarat luni seară că, la cum s-a comportat până acum Nicuşor Dan, trebuie suspendat.