Romanii din Italia: victime sau infractori?

×
Publicitate

Valurile de xenofobie din Italia par sa nu se mai opreasca. Corespondentul Stirilor ProTv Paula Herlo si Georgiana Baciu, corespondentul Stirilor ProTv in Italia, au dezbatut acest subiect controversat la videochat.

De la "faimosul" caz Mailat si pana la zidarul roman care a violat o batrana oarba, romanii au oripilat Italia prin actele lor de violenta.

Insa nici italienii nu se lasa mai prejos: atacuri cu cocktailuri Molotov, marsuri rasiste si forumuri de discutie care instiga la violenta impotriva romanilor.

Sinteza discutiei:

- Italienii leaga violurile de cazul Mailat. Atmosfera e tensionata, mai ales la Roma.

- Italianul mediu ii apreciaza pe romanii cinstiti, care muncesc. Ei ii judeca pe cei violenti, gen Mailat si Rus.

- Se presupune ca extremistii de dreapta vor sa se razbune, practic, fara motiv,

- In Italia sunt peste un milion de romani care muncesc legal si contribuie cu 1,2% din PIB-ul Italiei. Sunt prima natiune dintre cele din Italia, care contribuie la economia tarii.

- Guvernul Berlusconi va schimba legile care pedepsesc violul, masuri care par sa aiba in vizor cazul Mailat, care nu a fost condamnat la inchisoare pe viata.

- Comunitatea de romani din Italia ar fi prima care sa ceara pedepsirea vinovatilor.

- Romanii sunt sub lupa tuturor italienilor.

- Majoritatea italienilor nu face diferenta intre romi si romani.

- Sambata se organizeaza un mars al extremei dreapta impotriva "plagii care le lezeaza demnitatea". Ei cer ca romanii sa fie trimisi acasa, dar marsul nu e aprobat de autoritati.

- Pentru turistii nu pare sa fie periculos sa mearga in Italia.

- Presa urmareste pas cu pas cazul celor doi romani arestati pentru viol.

- Cei condamnati in Italia pentru infractiuni isi vor ispasi pedepsele in Romania.

- Sunt romani care vor sa se intoarca acasa, dar pentru ca au inca familii in Romania.

- Asociatiile romanesti din Italia sunt de obicei culturale, se adreseaza elitelor. Nu ii pot ajuta baneste pe romani.

- Putem sa vorbim despre xenofobie in Italia din partea gruparilor extremiste.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Calculeaza-ti aici noua taxa auto!

Vrei sa stii exact cat te va costa noua taxa auto intrata in vigoare vineri? Acum pe www.stirileprotv.ro ai calculator de taxa. Intra si afla cati bani va trebui sa scoti din buzunar!

Top 5 cele mai citite stiri ale zilei. Vezi care sunt

Noua taxa auto incinge spiritele si pe internet. In ultimele 24 de ore subiectul a adunat peste 35.000 de accesari pe stirileprotv.ro.

Top 5 cele mai citite stiri! Vezi si tu despre ce e vorba!

Dupa ce au facut furori in Europa de vest, bikinii cordeluta le-au entuziasmat atat de mult pe romance incat povestea ineditului articol de lenjerie intima a ajuns pe primul loc in topul celor mai accesate stiri din ultimele 24 de ore.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Comenzile din China s-au prăbușit după noile taxe. În România, numărul coletelor din afara UE a scăzut chiar și cu 50%

La aproape două luni de la intrarea în vigoare a taxei europene pentru comenzile din afara Uniunii Europene, numărul coletelor venite din China a scăzut chiar și cu 50%.