Universităţile decid cum se vor desfăşura cursurile. La Cluj, doar studenții imunizați primesc camere în cămin

×
Codul embed a fost copiat

Universităţile decid în aceste zile cum se vor desfăşura cursurile în noul an universitar. În amfiteatre se va purta mască şi se va păstra distanţa. Inclusiv cazarea în cămine se va face în condiţii speciale.

Studenţii vaccinaţi vor fi separaţi de cei nevaccinaţi.

La Cluj Napoca, numai cei imunizaţi primesc camere.

Universitatea Babeş Bolyai din Cluj Napoca primeşte în acest an, în cămine, doar studenţi vaccinaţi sau trecuţi prin boală, iar facultăţile vor anunţa separat săptămâna aceasta cum se vor desfăşura cursurile şi seminariile.

În căminele Academiei de Studii Economice din Bucureşti se pot caza şi studenţii care prezintă un test negativ, pe lângă cei vaccinaţi, sau trecuți prin boală. Cursurile se fac online, dar seminariile - fizic. Aşadar va fi folosit un sistem de învăţare hibrid.

Citește și
Daniel David
Daniel David, despre discuţiile privind programele şcolare puse în consultare: Trebuie să ne obişnuim cu o normalitate

Nicolae Istudor, rectorul Academiei de Studi Economice: „Am solicitat din partea studenţilor care au depus cerere de cazare, să vedem în ce situaţie se află - au certificat de vaccinare, au trecut prin boală, vor veni cu un PCR - 72 de ore, sau îi testăm noi. Mai bine de 50% dintre studenţi nu au nevoie de test rapid.”

Universitatea din Bucureşti a anunţat că fiecare facultate are libertatea de a alege modul în care îşi va desfăşura cursurile şi seminariile, iar studenţii vor găsi toate informaţiile de care au nevoie pe site-ul facultăţii la care sunt înscrişi. În ceea ce priveşte cazarea în cămine, studenţi vaccinaţi vor fi repartizaţi separat de cei care nu au vaccinul anti-covid.

Alte instituţii încearcă să îi motiveze pe tineri să se imunizeze.

Răzvan Teodorescu, rectorul USAMV București: "Noi oferim studenţilor vaccinaţi 20 de mese gratuite la cantinele din cadul Universităţii, pe toată durata anului universitar."

Liliana Rogozea, Universitatea Transilvania, Brașov: "Cei care vin până în data de 1 cu certificatul de vaccinare, pot să beneficieze de gratuitate la cazare pentru luna noiembrie."

La Universitatea Politehnică şi la Universitatea de Vest din Timişoara, facultăţile vor funcţiona după scenariul hibrid, cu seminarii în clase - şi cursuri online. Iar cazarea în cămine nu este condiţionată de test sau vaccin.

Florin Drăgan, rector Universitatea Politehnică din Timișoara: "Depinde de facultăţi. Există facultăţi cu o necesitate mai mare, dincolo de partea pedagogică. în momentul în care lucrezi mult pe simulări, s-ar putea ca un experiment să îţi pună probleme."

La Iaşi şi Braşov, toate facultăţile vor începe activitatea fizic, fără restricţii în cămine.

Iar universităţile de medicină din toată ţara îşi vor primi toţi studenţii în săli, din octombrie.

Octavian Crețu, rectorul Universității de Medicină din Timișoara: "Vă daţi seama că medicina fără pacient e mai greu de făcut. La noi, studenţii, în marea lor majoritate, peste 70% - sunt vaccinaţi."

Viorel Scripcaru, rectorul UMF Iași: "Studenţii care sunt vaccinaţi vor avea program normal, cei nevacinati vor avea şi ei programnormal, dar vor fi testaţi odată pe săptămână lunea, fie vor face 2 teste antigen pe săptămână. Costurile vor fi suportate de facultate."

Deocamdată doar Școala Naţională de Studii Politice şi Administrative din Bucureşti a anunţat că îşi va relua activitatea exclusiv online, la cererea studenţilor.

 

Articol recomandat de sport.ro
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Reacția uluitoare a rușilor, după ce Anastasia Potapova a ales cetățenia austriacă: ”Ce a câștigat ea pentru noi?”
Citește și...
Daniel David, despre discuţiile privind programele şcolare puse în consultare: Trebuie să ne obişnuim cu o normalitate
Daniel David, despre discuţiile privind programele şcolare puse în consultare: Trebuie să ne obişnuim cu o normalitate

Ministrul Educaţiei şi Cercetării, Daniel David, spune, în contextul dezbaterilor despre programele şcolare aflate în consultare, că oamenii trebuie să se obişnuiască cu „o normalitate” în societatea românească.

David: Temele pentru acasă au devenit o corvoadă. Ministrul Educației va semna două ordine care vor intra în vigoare imediat
David: Temele pentru acasă au devenit o corvoadă. Ministrul Educației va semna două ordine care vor intra în vigoare imediat

„Temele pentru acasă au devenit o corvoadă”, a spus joi ministrul Educației, Daniel David, la dezbaterea „Reconstruim şcoala din interior”, organizată de Comisia pentru învăţământ a Senatului.

Elevi români, campioni mondiali la informatică. Guvernul i-a premiat cu aproape 4,5 milioane de lei
Elevi români, campioni mondiali la informatică. Guvernul i-a premiat cu aproape 4,5 milioane de lei

Într-o țară în care mult prea mulți elevi sunt analfabeți funcționali, iar abandonul școlar atinge cote alarmante, peste o sută de copii sclipitori au fost premiați pentru excelență la olimpiadele internaționale.

Recomandări
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”
ÎCCJ contestă din nou la CCR legea privind pensiile speciale din Justiție: „Discriminează magistrații”

Înalta Curte de Casație și Justiție (ÎCCJ) a decis, vineri, să sesizeze din nou Curtea Constituțională a României (CCR) în privința legii pensiilor speciale ale magistraților.

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”
Ilie Bolojan, întrebat dacă o demite pe ministrul Mediului, Diana Buzoianu: ”Nu voi da azi un punct de vedere fără echivoc”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, astăzi, într-o conferinţă de presă la Palatul Victoria, dacă o demite pe Diana Buzoianu, ministrul Mediului, pentru criza apei potabile din judeţele Prahova şi Dâmboviţa.